• Akcja Żonkile

    19 kwietnia uczniowie z klas IV – VIII wzięli udział w społeczno – edukacyjnej akcji Żonkile, organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. Jej celem jest upamiętnienie powstania w getcie warszawskim w dniu 81 rocznicy wybuchu powstania. Dlaczego żonkile?
    Jednym z ocalałych z getta był Marek Edelman, ostatni dowódca Żydowskiej Organizacji Bojowej. 19 kwietnia, w rocznicę powstania, składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. Żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci o powstaniu. Organizowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN akcja ma na celu rozpowszechnianie tego symbolu oraz szerzenie wiedzy na temat samego powstania. Uczniowie przygotowując żonkile korzystali z materiałów udostępnionych przez Muzeum Polin.

  • Bezpiecznie na rowerze

    Pogoda za oknem coraz piękniejsza zachęca to naszych uczniów do częstszego korzystania z rowerów i hulajnóg, aby dostać się do szkoły...

    We współpracy z Komendą Powiatową Policji w Bieruniu rozpoczęliśmy akcję pod hasłem "Bezpiecznie na rowerze". Chcemy zwrócić uwagę na odpowiedzialne i mądre uczestnictwo dzieci i młodzieży w ruchu drogowym. Za nami pierwsza część czyli prelekcja dla uczniów klas. Śledźcie naszą stronę , aby być na bieżąco...

  • 1,5 % podatku

    Serdecznie dziękujemy wszystkim rodzicom oraz sympatykom naszej placówki za przekazanie w poprzednich latach 1,5% podatku. Dzięki Państwa wsparciu, co roku pozyskujemy dodatkowe środki finansowe, które przeznaczamy na zakup wykorzystywanych przez dzieci różnych sprzętów i pomocy dydaktycznych.

    Również i w tym roku liczymy na Państwa zrozumienie i wsparcie. Nadal naszym partnerem w pozyskiwaniu środków jest Fundacja Studencka "Młodzi-Młodym" (http://fsmm.pl), która wspiera rozwój szkół.

    Bardzo prosimy o przeznaczenie 1,5% podatku na rzecz naszej Szkoły. Dziękujemy...

    Dyrektor, Nauczyciele i UczniowieSzkoły Podstawowej nr 1 w Chełmie Śląskim

  • Warsztaty świetlicowe

    Czas podsumowania - dwóch wspaniałych - warsztatów…

    5 kwietnia odbyły się zajęcia pt.: „Tworzymy od nowa”, których celem był rozwój twórczości artystycznych oraz recykling, czyli przetwarzanie starych ubrań i ukazanie ich w nowej odsłonie. Na koszulkach pojawiały się jednorożce, róże, wilczki, pokemony itp. Radość z tworzenia swojego dzieła - bezcenna…
    12 kwietnia, to z kolei warsztaty ceramiczne. Na kubkach, kubeczkach, filiżankach powstawały m.in. dzieła sztuki (dla?)…. Dla kogoś  - DLA NICH - wyjątkowego, ale to już dzieci przekażą osobiście.
    Warsztaty przeprowadziła i zasponsorowała (materiały do malowania, podkłady, gąbki, pędzle) Pani Agata Nogacka - DZIĘKUJEMY!!! Podziękowania również dla Pani Sylwii Jeleń za pomoc przy przeprowadzaniu pierwszych warsztatów.

  • Gry terenowe

    Gry terenowe, to wspaniała zabawa dla każdego. Nasza propozycja, to połączenie wielu aktywności:

    • Kreatywno-artystyczna, bo tworzyliśmy mini obrazy, a standardowe płótno zastąpiliśmy kamieniami. Dzieci uwielbiają nietypowe rozwiązania, a my podążamy za ich potrzebami i rozwojem.
    • Ruchowa - poszukiwanie odpowiednich kamieni, chowanie, a potem poszukiwanie ich przez inne grupy, rozwinęły wszystkie układy sensoryczne, tak bardzo potrzebne do prawidłowego rozwoju dziecka.
    • Społeczna - wspólna zabawa, integracja podczas zabawy i burza mózgów przy tworzeniu życzliwych sentencji dla innych.

    Zapraszamy do wykorzystania naszych zabaw również w swoich domach, gwarantowana wspaniała zabawa.

  • Góra grosza

    Od listopada do lutego w naszej szkole - już po raz kolejny - odbyła się ogólnopolska akcja „Góra grosza”. Uczniowie wrzucali do szkolnej skarbonki monety o nominałach od 1 grosza do 5 złotych. Wolontariusze wraz z opiekunami naszego Szkolnego Klubu Wolontariatu w marcu pieniądze te posegregowali, spakowali i wysłali do „Towarzystwa Nasz Dom” w Warszawie. Ogółem zebrano ponad 500 złotych, które realnie zamienią się w czyjeś dobro. Wszystkim darczyńcom dziękujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych akcjach.

  • „Bieg po zdrowie”

    „Bieg po zdrowie” to program antytytoniowej edukacji zdrowotnej opracowany w Głównym Inspektoracie Sanitarnym we współpracy z ekspertami. Klasa czwarta zrealizowała program w kwietniu, ponieważ profilaktyka palenia tytoniu jest ważnym zadaniem i powinna być na stałe wpisana w działania edukacyjno-wychowawcze szkoły.

    Uczniowie chętnie zaangażowali się w działania programu a zdobytą wiedzę i umiejętności będą mogli stosować w codziennym życiu...

  • Śniadanie daje moc

    W dniach 12 i 15 kwietnia uczniowie klas 1-3 przygotowali zdrowe śniadanie. Posiłek poprzedzony był rozmową na temat wartości odżywczych poszczególnych produktów spożywczych i ich wpływu na organizm człowieka. Uczniowie ochoczo szykowali a następnie degustowali kolorowe kanapki. Zajęcia sprawiły wszystkim wiele radości.

  • Pierwsza pomoc przedmedyczna

    W dniu 8 kwietnia uczniowie klas 1-3 brali udział w zajęciach prowadzonych przez pielęgniarkę szkolną. Zajęcia miały na celu przypomnienie i utrwalenie zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Czynności praktyczne poprzedzone zostały projekcją filmu edukacyjnego. Następnie wszyscy uczniowie z poszczególnych klas ćwiczyli na manekinie kolejne etapy udzielania pierwszej pomocy w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia. Dzieci chętnie uczestniczyły w warsztatach prawidłowo wykonując wszystkie polecenia pielęgniarki.

  • Powitanie wiosny klas 1-3

    22 marca uczniowie klas 1-3 powitali wiosnę. Wykonali piękne gaiki oraz Marzanny z ziemniaków, wykałaczek i bibuły. Prace dzieci były bardzo kolorowe. Na zakończenie uczniowie w radosnych nastrojach z gaikami i Marzannami wyruszyli barwnym korowodem ulicami Kopciowic, by pożegnać zimę i pozwolić zagościć się na dobre pani Wiośnie.

  • Wielkanoc

  • Życzenia wielkanocne

  • Światowy Dzień Czytania Tolkiena.

    Dnia 25 marca obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Czytania Tolkiena. W tym dniu odbyło się spotkanie literackie miłośników powieści fantasy, którzy wspominali postać i twórczość legendarnego pisarza J.R.R. Tolkiena, dzielili się swoimi ulubionymi fragmentami powieści: Hobbit, czyli tam i z powrotem. Następnie czytali je z podziałem na role. Uczestnicy również przebrali się za głównych bohaterów, słuchali muzyki filmowej, analizowali trasę wędrówki Bilba Bagginsa oraz rozwiązywali ćwiczenia sprawdzające treść książki. Zaś cała społeczność uczniowska podczas przerw mogła podziwiać piękne prace plastyczne, zachęcające do przeczytania książki o przygodach Hobbita.
    Pamięć o jednym z najbardziej popularnych autorów światowej fantastyki trwa tak długo, jak czytane są jego dzieła.

  • Światowy Dzień Wody

    Woda to życie – dosłownie. Nasze ciała w około 60% się z niej składają. Nie wytrzymamy bez wody dłużej niż 72 godziny, mimo że nie zawiera żadnych składników odżywczych.

    22 marca obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Wody, który ma na celu zwiększenie świadomości na temat braku wody pitnej w wielu regionach świata. Z tej okazji na lekcjach biologii i przyrody przez cały tydzień poprzedzający ten wyjątkowy dzień uczniowie uczyli się, jak ważna jest woda i jak o nią dbać. Zorganizowany został również konkurs na plakat ukazujący hasło "Woda- źródłem życia". Pomysłowość dzieci nie zna granic, więc otrzymaliśmy piękne plakaty, które zdobiły gazetkę na korytarzu. Natomiast w trakcie obchodów Dnia Wody uczniowie poszukiwali rozwieszonych po szkole rebusów wodnych, które mogli rozwiązać i dostarczyć do nauczyciela biologii. Dziękujemy za zaangażowanie i udział w akcjach!

  • Jak roboty odnajdują drogę do celu?

    Stworzenie programu sterującego robotem, umożliwiającego pokonanie wyznaczonej trasy z użyciem czujnika linii, to kolejne zadanie, jakie wykonywali uczniowie klasy 6-ej biorący udział w ramach Kółka informatyczno-programistycznego. W tym celu, po uruchomieniu na komputerach środowiska mBlock, uczniowie włączyli roboty i nawiązali bezprzewodowe połączenie. Po sprawdzeniu poprawności zamontowania i podłączenia czujnika linii przystąpili do napisania programu, dzięki któremu robot będzie poruszał się wzdłuż czarnej linii na macie, którą uczniowie wykonali wcześniej z pomocą nauczyciela.
    Po napisaniu program został „załadowany” na robota i przetestowany na torze. Próba została zakończona pomyślnie i uczniowie mogli obserwować robota podążającego za linią (line follower) i działającego po zaprogramowaniu.
    Na kolejnych zajęciach, w których 6-klasiści chętnie uczestniczą realizowane będą kolejne projekty, w tym związane z Laboratoriami przyszłości.

  • Przywitanie wiosny na sportowo

    21 marca, w Pierwszy Dzień Wiosny, uczniowie klas VI i VII uczestniczyli w „XXIV Biegu w poszukiwaniu wiosny”. Akcja zorganizowana była przez MOKSiR w Chełmku i odbywała się przy Stawach. W pięknych okolicznościach przyrody, nasi uczniowie mogli sprawdzić swoją sprawność fizyczną i wytrzymałość pokonując długi dystans.
    Dziewczyny, w swojej kategorii wiekowej pokonały trasę ponad 1000 m, natomiast chłopcy 1500 m. Po zaciętej rywalizacji, niestety nie udało się stanąć na podium, ale było bardzo blisko… Wśród dziewczyn 4 miejsce zajęła Amelia Grela, 6 miejsce Amelia Pastuszka, 8 miejsce Karolina Reguła. Wśród chłopców Kuba Czornik zajął najwyższą lokatę – był 4-ty. Wielkie brawa należą się wszystkim, którzy zdecydowali się wziąć udział w biegu i walczyli do końca.
    Szczególne gratulacje należą się Zosi Niemiec, która pokazała wielką determinację i udowodniła, że można pokonać wszystkie bariery, jeśli tylko się chce. Przy asyście pana Rafała Grudnioka, ukończyła bieg z uśmiechem na twarzy.
    Na wszystkich uczniów czekał poczęstunek. Kiełbaski i pączki smakowały jak nigdy dotąd. Wyjazd był bardzo udany i wszyscy zgodnie stwierdzili, że za rok znowu będą reprezentować naszą szkołę.

  • Europejski Dzień Logopedy – 6 marca

    Już po raz kolejny nasza szkoła włączyła się w obchody Europejskiego Dnia Logopedy. W minionym tygodniu miały miejsca różne wydarzenia i przedsięwzięcia propagujące szeroko rozumianą profilaktykę logopedyczną.

    Trzyosobowe drużyny klas starszych (V – VIII) walczyły o miano Szkolnego Mistrza Łamańców Językowych: rozwiązywali quizy logopedyczne, prezentowali wiersze z różnymi trudnościami, a następnie wykonywali pracę plastyczną nawiązującą do tytułu wiersza. Mieli też możliwość sprawdzenia swojej dykcji i sprawności artykulacyjnej poprzez czytanie różnorodnych łamańców językowych. Nad całością czuwało jury w składzie: p. Ewa Bryjok oraz p. Magdalena Sokołowska. Przedstawiciele klas Vb, VI i VII zdobyli jednakową ilość punktów i zostali Szkolnymi Mistrzami Łamańców Językowych.

    Dla uczniów młodszych (klasy I- IV) zorganizowano Konkurs Recytatorski „Wierszyki Łamiące Języki”. Dzieci  zmierzyły się z niełatwym zadaniem, recytując przygotowane wiersze. Jury, w składzie p. Anna Suska, p. Agata Żołneczko i p. Renata Ganobis, wyłoniło następujących zwycięzców:

    Klasa I
    I miejsce Liliana Zbylut
    II miejsce Liliana Kukla
    III miejsce Weronika Nieć

    Klasa II
    I miejsce Wiktoria Jaromin
    II miejsce Zuzanna Plewniok
    III miejsce Adam Zieliński

    Klasa III
    I miejsce Antonina Ronke
    II miejsce Weronika Reguła
    III miejsce Tomasz Sawala

    Klasa IV
    I miejsce Wiktoria Pastuszka

    Serdecznie gratulujemy i dziękujemy za zaangażowanie.

  • BohaterON – włącz historię!

    Uczniowie klasy VIII wzięli udział w ogólnopolskim projekcie BohaterON 2023 – włącz historię! BohaterON to ogólnopolski projekt o tematyce historycznej mający na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. Projekt edukacyjny, bazując na historiach Powstańców, wzmacnia poczucie tożsamości narodowej, krzewi postawy patriotyczne oraz buduje wrażliwość społeczną. Udział w projekcie pozwala na korzystanie z ciekawych materiałów edukacyjnych dotyczących Powstania Warszawskiego. W czasie ferii zimowych praca uczniów klasy VIII, którzy wzięli udział w Ogólnopolskim Projekcie BohaterON – Włącz historię, została uhonorowana dyplomem oraz upominkiem - grą edukacyjną „Cenzura”. Gra bardzo zaciekawiła i ucieszyła ósmoklasistów, z powodzeniem wykonali wszystkie zadania.

  • Dbamy o siebie

    Z okazji obchodów Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją zaprosiliśmy uczniów do podjęcia tematu ochrony zdrowia psychicznego. Młodsi uczniowie mieli okazję poznać techniki odpoczynku, relaksacji - wspólnie tańczyliśmy ćwiczyliśmy jogę i rozmawialiśmy o zdrowym odżywianiu. Starsi uczniowie wykazali się dużą wiedzą i dojrzałym zrozumieniem tematu depresji...

    Dbajmy o siebie wzajemnie.

  • InterArt

    W dniu dzisiejszym nasi uczniowie skorzystali z zaproszenia i wzięli udział w Powiatowych Warsztatach Plastycznych dla Osób Niepełnosprawnych.

    Wspaniale spędzony czas, piękne wiosenno-świąteczne i własnoręcznie wykonane dekoracje, ciepła i przyjazna atmosfera - tak można podsumować tę wspaniałą imprezę integracyjną. Dziękujemy Szkole Podstawowej nr 2 w Lędzinach za zaproszenie i gratulujemy inicjatywy...

strona:

Wiadomości

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Augusta Kardynała Hlonda w Chełmie Śląskim
    ul. Karłowicza 21
    41-403 Chełm Śląski

    DYREKTOR
    Szkoły Podstawowej nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Augusta Kardynała Hlonda w Chełmie Śląskim
    mgr Dorota Kwaśniewicz
    przyjmuje w dniach spotkań z rodzicami
    oraz codziennie w godzinach pracy szkoły
    po telefonicznym uzgodnieniu.
  • (32) 225 82 62
    (+48) 512 857 605

Galeria zdjęć