11 listopada br. podczas obchodów Święta Niepodległości w Gminnym Ośrodku Kultury w Chełmie Śląskim uczniowie należący do szkolnego koła teatralnego Magia teatru wystąpili przed społecznością lokalną w spektaklu pt. „Dziady cz. II”. Z niezwykłą ekspresją i zaangażowaniem oddali grane przez siebie postaci. W mistrzowski sposób, na miarę profesjonalnych aktorów przedstawili zebranym romantyczny dramat, w którym dusze zmarłych przybywają na obrzęd dziadów, by prosić o pomoc w zadośćuczynieniu za grzechy popełnione na ziemi. Występ został nagrodzony gromkimi brawami! Gratulujemy naszym zdolnym wychowankom oraz Pani Annie Suskiej, która jest opiekunem i koordynatorem grupy!
Uczniowie samodzielnie odczytali pogodę, napisali tekst oraz zabawili się w prezenterów telewizyjnych przedstawiając pogodę na 18 listopada.
11 listopada 2024r. o godz. 10:00 w naszym Kościele Parafialnym pw. Trójcy Przenajświętszej w Chełmie Śląskim odbyła się uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny. Uczestnicząc we mszy św. chcieliśmy uczcić wspólnie z mieszkańcami Gminy Chełm Śląski 106. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
11 listopada 1918 r. przeszedł do historii jako jeden z najważniejszych dni w dziejach naszego kraju i narodu. Wtedy właśnie, po 123 latach niewoli, państwo polskie odrodziło się jako suwerenny, niepodległy kraj. Co roku 11 listopada Polacy obchodzą Święto Niepodległości. Dziękujemy wszystkim, którzy walczyli za naszą wolność, ciesząc się z tego, że żyjemy w wolnym kraju i możemy bez przeszkód uczyć się, pracować i tworzyć lepszą przyszłość naszej Ojczyzny. Wyrazem naszej radości była akademia, w której przygotowanie aktywnie włączyli się uczniowie z klasy VII, przedstawiając „Lekcję historii”. Zespół wokalny „Gryfnioki” uświetnił uroczystość pieśniami patriotycznymi oraz oprawą muzyczną.
Podobnie jak w minionych latach, nasza szkolna społeczność wzięła udział w kolejnej edycji akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła do hymnu”. Wszyscy zaśpiewaliśmy „Mazurek Dąbrowskiego” o symbolicznej godzinie 11:11, wspólnie świętując kolejną rocznicę odzyskania niepodległości.
6 listopada uczniowie naszej szkoły mieli możliwość bezpośredniego spotkania z Ekodoradcą i porozmawiania na temat czystego powietrza oraz smogu. Uczniowie wysłuchali prelekcji podczas której prowadzący wyjaśnił im, jak powstaje smog, co się do niego przyczynia oraz jak przeciwdziałać zanieczyszczeniom powietrza. Został również wyświetlony pouczający film, którego tematem było powietrze atmosferyczne, jego stan, powody zanieczyszczania oraz sposoby poprawy jakości powietrza. Natomiast młodsi uczniowie mogli oglądać bajkę na temat smogu. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem, a uczniowie mieli mnóstwo pytań.
5 listopada, jak co roku, nasza szkoła włączyła się w obchody jednego z najsympatyczniejszych świąt – Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek. Z tej okazji biblioteka szkolna wspólnie z aktywem bibliotecznym z klasy VIII przygotowała liczne atrakcje dla uczniów klas I – III. Dzieci wcieliły się w tym dniu w swoich ulubionych bajkowych bohaterów, przyniosły również ze sobą do szkoły bajkowe rekwizyty. Spotkanie biblioteczne przebiegało w miłej i wesołej atmosferze. Było kolorowo, głośno i radośnie. Wspólny śpiew oraz bajkowe pląsy przy muzyce sprawiły „Małym i Dużym” wiele radości.
Podczas spotkania nie zabrakło wspólnego czytania ulubionych bajek i bajeczek. Uczniowie klas starszych również wykazali się ogromną wiedzą na temat polskich bajek oraz baśni z całego świata wykonując biblioteczny quiz online. Na wszystkich uczniów naszej szkoły w tym wyjątkowym dniu czekała słodka niespodzianka w postaci waty cukrowej ufundowana przez Radę Rodziców. Był to dzień pełen wrażeń i radości ze wspólnej zabawy.
W dniu 31 października 2024 roku, jak co roku, uczniowie klas I – III wraz z nauczycielami odwiedzili grób nieznanego żołnierza w lasku za szkołą. Dzieci zapoznały się z historią tego miejsca, zapalili znicze oraz pomodlili się. Pamiętamy o bohaterach minionej wojny!
W dniu 31.10.2024 o godzinie 11.10 odbył się apel szkolny, na którym Pani Dyrektor Dorota Kwaśniewicz przedstawiła wyniki Gminnego Konkursu Ekologicznego. Na wycieczkę sponsorowaną przez Urząd Gminy w Chełmie Śląskim oraz przez firmę Master Odpady i Energia sp. z o.o. pojadą klasy:
III – I miejsce
VIII – II miejsce
IV – III miejsce.
Nagrody indywidualne uzyskały osoby, które przyniosły do szkoły ponad 100 kilogramów makulatury. Najlepszy wynik w szkole osiągnęła Adrianna Haśnik, która zebrała 1523 kg.
Wolontariat wspólnie z Samorządem Uczniowskim serdecznie zaprasza społeczność szkolną do udziału w szlachetnej akcji WIELKIE SZAFOWANIE NA POMOC FLORKOWI w walce z dystrofią mięśniową Duchenne'a. W dniach od 07.11.2024 do 30.11.2024 będziemy zbierać używane rzeczy (odzież, buty, torebki, koce, narzuty, prześcieradła, zabawki, maskotki, ręczniki, poszwy i poszewki, obrusy, bieżniki) i inne tekstylia, które mamy w domu. To świetna okazja do zrobienia porządków , zadbania o środowisko i nade wszystko pomoc dla chłopca. Dorzuć swój kilogram do pomocy dla Florka! Każda tona to 700 zł. Ubrania muszą być czyste, suche, zapakowane do 3/4 wysokości worka. Akcja potrwa do końca listopada. Zachęcamy do wspólnej pomocy dla Florka!!!
W roku szkolnym 2024/2025 nasza szkoła przystąpiła do współpracy międzynarodowej w ramach programu eTweening. W pierwszym projekcie, zorganizowanym wokół daty 26 września, na który przypada Europejski Dzień Języków Obcych, uczniowie tworzyli pocztówki, które zostały rozesłane do szkół w krajach europejskich. Otrzymaliśmy również korespondencję ze szkół z Niemiec, Francji, Włoch, Hiszpanii, Grecji, Czech i Turcji. Założeniem projektu było dostrzeżenie różnorodności językowej Europy, przy jednoczesnym uświadomieniu znaczenia języka angielskiego jako globalnego narzędzia komunikacji w Europie.
Otrzymaliśmy wyniki zbiórki makulatury w ramach gminnego konkursu "Zbieramy makulaturę bo dbamy o naturę". Uczniowie i rodzice naszej szkoły spisali się znakomicie, w wyniku czego najlepsze klasy otrzymały nagrody pieniężne z przeznaczeniem na wycieczki klasowe.
Gratulujemy!
24 października 2024r. obchodziliśmy Święto Patrona Szkoły – Kardynała Augusta Hlonda. Z tej okazji odbyła się akademia, podczas której uczennice z klasy IV i VI przybliżyły nam postać Kardynała i jego wielkie umiłowanie Ojczyzny. Występ wzbogaciła recytacja wierszy oraz śpiew pieśni w wykonaniu szkolnego zespołu „Gryfnioki”.
Następnie odbył się Szkolny Konkurs Wiedzy pt. „Patron naszej szkoły – August Hlond’, w którym wzięły udział trzyosobowe drużyny z klas IV – VIII. Uczniowie wykazali się dużą wiedzą i duchem rywalizacji. Walka o zwycięstwo trwała do ostatnich chwil. Najlepszy okazał się zespół ósmoklasistów, który zajął I miejsce. Natomiast II miejsce przypadło klasie IV, a III klasie VI b.
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom.
22 października 2024 roku o godz. 15.00 odbyła się uroczystość ślubowania i pasowania uczniów klasy 1. Dzieci z klasy pierwszej złożyły uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły oraz zostały pasowane przez Panią dyrektor Dorotę Kwaśniewicz na uczniów naszej szkoły. Następnie uczniowie zaprezentowali ciekawy program artystyczny. W uroczystości uczestniczył Wójt Gminy Chełm Śląski - Andrzej Seweryn, Zastępca Wójta Gminy - Pani Maria Janota oraz Kierownik Referatu Oświaty, Kultury i Zdrowia - Pani Gabriela Penczek. Dzieci otrzymały od zaproszonych gości słodkie upominki. Na zakończenie uroczystości uczniom wręczono pamiątkowe dyplomy, słowniki ortograficzne oraz prezenty od dzieci ze starszych klas. Uroczystość przygotowała wychowawczyni pani Anita Moćko oraz nauczyciele współorganizujący kształcenie Pani Patrycja Pruba oraz Pani Agnieszka Reguła. Rodzice aktywnie uczestniczyli w organizacji uroczystości i przygotowali słodki poczęstunek.
„W zdrowym ciele zdrowy duch”. Realizując założenia polityki oświatowej na rok szkolny 2024/2025 klasa 4-ta wykonywała owocowe zwierzątka. Na lekcji wychowawczej 18.10.2024 uczniowie mieli okazję wykazać się kreatywnością. Zwieńczeniem dzieła było wyszukanie w Internecie informacji na temat witamin, ich roli w funkcjonowaniu ciała człowieka oraz w zachowaniu zdrowia.
Dziękujemy dzieciom za ogromne zaangażowanie a rodzicom za zakup i przygotowanie owoców do zajęć.
Codzienny stres, dynamiczne tempo życia, brak czasu dla siebie i innych, brak czasu na odpoczynek i wyciszenie od nadmiernych bodźców sprzyjają pojawieniu się zaburzeń w strefie emocjonalnej i psychicznej.
Jak dbać o zdrowie psychiczne??? Tego uczymy już od najmłodszych lat… Ruch, dobra zabawa, integracja klasy i zabawy ruchowe sprzyjające tworzeniu pozytywnych relacji z innymi to motyw przewodni tegorocznych warsztatów profilaktycznych.
Dbajmy o siebie…
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w X jubileuszowej edycji ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek 2024, pod hasłem „Moc Bibliotek”. 18 października br. o godz. 21:00 Pani Wicedyrektor Anna Krzystanek odczytała wiersz „Moc Bibliotek” autorstwa Małgorzaty Strzałkowskiej, którym oficjalnie rozpoczęto tegoroczną Noc Bibliotek. Na wszystkich miłośników książek z klas starszych czekało wiele atrakcji i niespodzianek.
Uczestnicy spotkania przenieśli się w świat zaczarowanych opowieści, magii oraz wyśmienitej zabawy. Po słodkim poczęstunku w postaci waty cukrowej i popcornu, ufundowanym przez Radę Rodziców młodzież zmierzyła się z różnymi zadaniami w ramach Turnieju Trójmagicznego. Wspólne czytanie, lot na zaczarowanej miotle, szukanie sowy w bibliotece, wspólne tańce oraz zabawa w chowanego z latarkami sprawiły uczniom dużo radości. O północy z okazji X jubileuszu Nocy Bibliotek na wszystkich czekała kolejna niespodzianka - tort - przygotowany przez naszą Panią Bibliotekarkę. Wyśmienitą zabawę zakończył wspólny seans filmowy.
W sobotni poranek o godz. 8:00 uczestnicy akcji Noc Bibliotek pełni wrażeń pożegnali przyjazne progi biblioteki.
Nad bezpieczeństwem uczniów w trakcie tej wyjątkowej Nocy czuwały: Pani Anna Krzystanek, Pani Renata Ganobis, Pani Mariola Hudy oraz Pani Anna Suska.
Do zobaczenia za rok!
W dniu 21 października uczniowie klas I – III wraz z nauczycielami obejrzeli przedstawienie teatralne pt. ,,Kubuś Puchatek” w wykonaniu aktorów Narodowego Teatru Edukacji w MOKSiR w Chełmku. Był to barwny spektakl zawierający wiele wesołych wątków z życia Kubusia Puchatka i jego przyjaciół, pięknych piosenek oraz pełen refleksji na temat przyjaźni. Tematyka lektury Kubusia Puchatka zawiera wiele ważnych i aktualnych problemów dla dzieci. To był bardzo udany wyjazd!
17 października 2024 r. uczniowie klas IV – VIII uczestniczyli w warsztatach profilaktycznych prowadzonych przez pracowników Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Tychach. Prelekcja dotyczyła prawidłowej higieny osobistej oraz postępowania w razie ukąszenia przez kleszcze.
Młodzież w ramach akcji „Lekki tornister” dowiedziała się również, w jaki sposób może skutecznie zapobiegać problemom zdrowotnym wynikającym z nadmiernego obciążenia kręgosłupa tornistrami szkolnymi.