W dniu 29 kwietnia 2025 r. w naszej szkole odbyła się akademia upamiętniająca uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Uczniowie z klasy VII poprzez przygotowaną lekcję historii starali się przybliżyć wszystkim to ważne wydarzenie z historii naszego kraju. Była to okazja do chwili refleksji nad tym co kiedyś się wydarzyło oraz pielęgnowania patriotyzmu.
Prowadzący przypomnieli wszystkie majowe święta:
1 Maja Święto Pracy,
2 Maja Święto Flagi Rzeczpospolitej Polskiej,
3 Maja Święto Konstytucji Trzeciego Maja.
Uczniowie klasy piątej na lekcjach języka polskiego wzięli udział w projekcie edukacyjnym dotyczącym lektury pt. Opowieści z Narnii. Lew, Czarownica i stara szafa. W ramach pracy z utworem C.S.Lewisa piątoklasiści wykonali makiety tytułowej Narnii, których prezentacje były zwieńczeniem cyklu zajęć poświęconych popularnej powieści fantasy. Oprócz tradycyjnych i interaktywnych zadań utrwalających wiadomości z lektury młodzież miała okazję w kreatywny sposób pochwalić się zdobytą wiedzą.
Pierwszego dnia wiosny odbył się Wiosenny Konkurs Recytatorski "Wiosna, ach to Ty ". 21 uczniów klas I-VI zaprezentowało swoje umiejętności recytatorskie i aktorskie. Jury w składzie: p. Agata Żolneczko, p. Renata Ganobis oraz p. Anna Pyrczek miało nie lada wyzwanie, ponieważ wszyscy wykonawcy zaprezentowali się fantastycznie. W przerwie konkursu odbyło się głosowanie na ucznia lub uczennicę, która najbardziej przypadła do gustu i otrzyma Nagrodę Publiczności. Nie zabrakło niespodzianki muzycznej w wykonaniu naszych uczennic: Liliany Kukli i Karoliny Reguły. Pełni emocji czekaliśmy na wyniki i oceny jury.
WYNIKI KONKURSU
I miejsce - Łucja Jochemczyk, Sylwia Adamus, Wiktoria Jaromin, Paweł Górecki
II miejsce - Zuzanna Guzik, Lena Nieć, Zuzanna Plewniok, Jakub Górkiewicz
III miejsce - Hanna Górecka, Natalia Kozioł
WYRÓŻNIENIA:
Róża Błaszcz, Lena Kostka, Feliks Cuber, Liliana Kukla, Lena Gandera, Natalia Seleman, Antonina Ronke, Maja Kozdęba.
Nagrodę publiczności otrzymał Paweł Górecki
GRATULUJEMY!!!
24 kwietnia br. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w X jubileuszowej edycji Powiatowego Konkursu Recytatorskiego w Gwarze Śląskiej „Jak to dawniej bywało”. Jak co roku aktywnie włączyliśmy się w kultywowanie unikalnej gwary śląskiej. Nasi wychowankowie mogą pochwalić się zaszczytnymi miejscami i wyróżnieniami, które zdobyli w konkursie.
Poniżej przedstawiamy wyniki:
Kategoria: klasy I:
Wyróżnienie I stopnia - Zuzanna Guzik
Wyróżnienie II stopnia - Łukasz Chmiel
Kategoria: klasy II-III:
Miejsce III - Liliana Kukla
Wyróżnienie I stopnia - Liliana Zbylut
Wyróżnienie II stopnia - Lena Kostka
Kategoria: klasy IV-VI:
Wyróżnienie - Wiktoria Pastuszka
Kategoria: klasy VII-VIII:
Miejsce II - Sonia Bromboszcz
Serdecznie gratulujemy!
Światowy Dzień Ziemi to największe ekologiczne święto na świecie. Każdego roku uczniowie naszej szkoły aktywnie włączają się w obchody tego święta, aby nauczyć się, jak ważne jest dbanie o naszą planetę. W tym roku obchodziliśmy je 24 kwietnia ze względu na przerwę świąteczną. Zaplanowano szereg atrakcji.
Uczniowie klas 5-8 podczas lekcji wychowania fizycznego włączyli się w akcję Sprzątamy Dla Polski i wybrali się w teren aby oczyścić go ze śmieci i odpadków. Zebrano mnóstwo worków pełnych śmieci.
Podczas długiej przerwy prowadzone były zabawy ekologiczne przygotowane przez koło przyrodnicze. Uczniowie mogli zagrać w ekologiczne kręgle, memory oraz posegregować śmieci do odpowiednich koszy. Świetlica szkolna przygotowała eko-zabawki- bączki i piłkarzyki oraz eko-miski z papieru. Mogliśmy również podziwiać wystawę plakatów przygotowanych przez starsze klasy pod hasłem: „Śmieci mniej, Ziemi lżej, segregujesz – zyskujesz”.
Wszystkie akcje prowadzone w szkole miały na celu promowanie ochrony środowiska, postaw proekologicznych w społeczeństwie oraz zwiększenie odpowiedzialności za własne otoczenie. Przy okazji uczniowie świetnie się bawili.
Pod takim hasłem uczniowie klas 1-3 uczestniczyli w akcji ekologicznej, której główną organizatorką była Pani Agnieszka Januszek - Radna Naszej Gminy. Uczniowie sprzątali tereny zielone wzdłuż rzeki Przemszy, wzięli udział w warsztatach ekologicznych, mieli okazję poznać gatunki drzew, krzewów i roślin, które rosną w naszych pięknych okolicach. Nie zabrakło też dobrej zabawy przy muzyce i pysznego poczęstunku.
Dziękujemy za zaproszenie do udziału w wydarzeniu. Był to bardzo mile spędzony czas...
Oddolną inicjatywę „Chroń Przyrodę, przyroda chroni nas” zorganizowano w ramach projektu Rozwijamy Potencjały - Powiatowy Program Transformacji Pokoleniowej Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Lędzinach.
Uczniowie klasy VII pod opieką Pani Anny Krzystanek uczestniczyli w webinarium pt. „Zaprojektuj Zmianę – Edukacja Obywatelska w Działaniu”. Podczas wyjątkowej lekcji online w ramach programu eTwinning uczniowie poznali metodę design thinking czyli metodę tworzenia projektów społecznych opartych na empatii, kreatywności i testowaniu pomysłów. Młodzież w czasie warsztatów opracowywała własne projekty, uczyła się analizowania potrzeb społeczności oraz formułowania wyzwań projektowych.
Siódmoklasiści bardzo zaangażowali się w tworzenie społecznych inicjatyw, poszukiwanie pomysłów oraz różnych rozwiązań. Mamy nadzieję, że ich kreatywne projekty zostaną zrealizowane w najbliższej przyszłości.
W grudniu uczniowie naszej szkoły przystąpili do Ogólnopolskiego Konkursu "Orzeł Matematyczny". Z radością informujemy, że znamy już wyniki tego konkursu. Wśród laureatów znaleźli się: Antonina Ronke, Paweł Górecki, Misza Kozak, Jakub Górkiewicz, Julia Biolik.
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom osiągniętego sukcesu!
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie i udział w konkursie. Jesteśmy z Was bardzo dumni!
Serdecznie dziękujemy wszystkim rodzicom oraz sympatykom naszej placówki za przekazanie w poprzednich latach 1,5% podatku. Dzięki Państwa wsparciu, co roku pozyskujemy dodatkowe środki finansowe, które przeznaczamy na zakup wykorzystywanych przez dzieci różnych sprzętów i pomocy dydaktycznych.
Również i w tym roku zwracamy się z serdeczną prośbą o przekazanie przy rozliczeniu rocznym 1,5% podatku na rzecz naszej szkoły. Naszym partnerem w pozyskiwaniu środków nadal jest Fundacja Studencka "Młodzi-Młodym" (http://fsmm.pl), która wspiera rozwój szkół.
Dziękujemy...
Dyrektor, Nauczyciele i Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Chełmie Śląskim
Klasa pierwsza wykonała kartki świąteczne z życzeniami dla podopiecznych Hospicjum Cordis. W przygotowaniu kartek świątecznych pomagali uczniowie z Wolontariatu. Kartki z życzeniami, wraz z darami zebranymi w szkole zostały dostaczone podopiecznym Hospicjum Cordis.
Serdecznie dziękujemy wszystkim Darczyńcom, którzy zaangażowali się w zbiórkę, za okazane serce.
Święta coraz bliżej, żytko wyrosło, więc i zajączek z prezentami w świetlicy się pojawił… Radość uczniów z prezentu była bezcenna.
W dniu 15.04.2025 r. w Szkole Podstawowej nr 3 w Bieruniu zostały przeprowadzone eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Konkurencje Turnieju BRD są bardzo trudne. Wymagają od uczestników nie tylko perfekcyjnej wiedzy w zakresie przepisów ruchu drogowego ale także praktycznych umiejętności jazdy na rowerze w warunkach jazdy miejskiej oraz po torze przeszkód.
Duży sukces w turnieju odnieśli nasi uczniowie - uczniowie klasy 7-ej: Ignacy Błaszcz, Franciszek Krzystanek, Igor Zieliński i Szymon Cisek - którzy w rywalizacji z rówieśnikami innych szkół Powiatu bieruńsko-lędzińskiego zdobyli doskonałe 2-gie miejsce.
Serdecznie gratulujemy i życzymy zwycięstwa w przyszłym roku.
Z przyjemnością informujemy, że uczeń klasy VIII Szymon Broda został podwójnym finalistą wojewódzkich konkursów przedmiotowych z języka angielskiego i fizyki. Do konkursów uczeń był przygotowywany przez: panią Renatę Księżarczyk - język angielski, panią Renatę Banaś - fizyka.
Serdecznie gratulujemy. Życzymy kolejnych sukcesów.
Rozwiązany rozstał pierwszy konkurs w ramach akcji Aktywni Błękitni. Jest to szeroko zakrojony projekt edukacyjny dla szkół podstawowych realizowany od 2019 roku. Misją programu jest promowanie wiedzy o zrównoważonej gospodarce wodnej, szczególnie w zakresie ochrony środowiska, ochrony przeciwpowodziowej i zapobieganiu skutkom suszy, a także dbałości o wodę i znajomości zasad bezpiecznego korzystania z rekreacji wodnej.
Konkurs polegał na stworzeniu plakatu pod hasłem „Woda jako źródło energii i surowców”. Wpłynęły piękne prace, które zdobiły korytarz podczas Światowego Dnia Wody. Zwycięzcy konkursu otrzymali nagrody ufundowane przez Państwowe Gospodarstwo Wodne.
8 kwietnia 2025r. nasi ósmoklasiści: Julia Stawowy, Amelia Pastuszka i Natan Latocha wzięli udział w Powiatowym Konkursie Poprawnego Słowa pod patronatem Burmistrza Miasta Imielin o tytuł Mistrza Ortografii. Zadaniem uczestników było napisanie arcytrudnego dyktanda, które sprawdzało znajomość zasad ortograficznych i interpunkcyjnych.
Nasza uczennica Amelka Pastuszka znalazła się w gronie osób wyróżnionych.
Serdecznie gratulujemy!
Na dodatkowych lekcjach języka angielskiego z klasą pierwszą wykorzystujemy muzykę do nauki tegoż języka. Słowa piosenek dzieci zapamiętują bardzo szybko. Piosenka ,,My house" w wykonaniu klasy pierwszej: