Wolontariat wspólnie z Samorządem Uczniowskim serdecznie zaprasza społeczność szkolną do udziału w szlachetnej akcji WIELKIE SZAFOWANIE NA POMOC FLORKOWI w walce z dystrofią mięśniową Duchenne'a. W dniach od 07.11.2024 do 30.11.2024 będziemy zbierać używane rzeczy (odzież, buty, torebki, koce, narzuty, prześcieradła, zabawki, maskotki, ręczniki, poszwy i poszewki, obrusy, bieżniki) i inne tekstylia, które mamy w domu. To świetna okazja do zrobienia porządków , zadbania o środowisko i nade wszystko pomoc dla chłopca. Dorzuć swój kilogram do pomocy dla Florka! Każda tona to 700 zł. Ubrania muszą być czyste, suche, zapakowane do 3/4 wysokości worka. Akcja potrwa do końca listopada. Zachęcamy do wspólnej pomocy dla Florka!!!
W roku szkolnym 2024/2025 nasza szkoła przystąpiła do współpracy międzynarodowej w ramach programu eTweening. W pierwszym projekcie, zorganizowanym wokół daty 26 września, na który przypada Europejski Dzień Języków Obcych, uczniowie tworzyli pocztówki, które zostały rozesłane do szkół w krajach europejskich. Otrzymaliśmy również korespondencję ze szkół z Niemiec, Francji, Włoch, Hiszpanii, Grecji, Czech i Turcji. Założeniem projektu było dostrzeżenie różnorodności językowej Europy, przy jednoczesnym uświadomieniu znaczenia języka angielskiego jako globalnego narzędzia komunikacji w Europie.
Otrzymaliśmy wyniki zbiórki makulatury w ramach gminnego konkursu "Zbieramy makulaturę bo dbamy o naturę". Uczniowie i rodzice naszej szkoły spisali się znakomicie, w wyniku czego najlepsze klasy otrzymały nagrody pieniężne z przeznaczeniem na wycieczki klasowe.
Gratulujemy!
24 października 2024r. obchodziliśmy Święto Patrona Szkoły – Kardynała Augusta Hlonda. Z tej okazji odbyła się akademia, podczas której uczennice z klasy IV i VI przybliżyły nam postać Kardynała i jego wielkie umiłowanie Ojczyzny. Występ wzbogaciła recytacja wierszy oraz śpiew pieśni w wykonaniu szkolnego zespołu „Gryfnioki”.
Następnie odbył się Szkolny Konkurs Wiedzy pt. „Patron naszej szkoły – August Hlond’, w którym wzięły udział trzyosobowe drużyny z klas IV – VIII. Uczniowie wykazali się dużą wiedzą i duchem rywalizacji. Walka o zwycięstwo trwała do ostatnich chwil. Najlepszy okazał się zespół ósmoklasistów, który zajął I miejsce. Natomiast II miejsce przypadło klasie IV, a III klasie VI b.
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom.
22 października 2024 roku o godz. 15.00 odbyła się uroczystość ślubowania i pasowania uczniów klasy 1. Dzieci z klasy pierwszej złożyły uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły oraz zostały pasowane przez Panią dyrektor Dorotę Kwaśniewicz na uczniów naszej szkoły. Następnie uczniowie zaprezentowali ciekawy program artystyczny. W uroczystości uczestniczył Wójt Gminy Chełm Śląski - Andrzej Seweryn, Zastępca Wójta Gminy - Pani Maria Janota oraz Kierownik Referatu Oświaty, Kultury i Zdrowia - Pani Gabriela Penczek. Dzieci otrzymały od zaproszonych gości słodkie upominki. Na zakończenie uroczystości uczniom wręczono pamiątkowe dyplomy, słowniki ortograficzne oraz prezenty od dzieci ze starszych klas. Uroczystość przygotowała wychowawczyni pani Anita Moćko oraz nauczyciele współorganizujący kształcenie Pani Patrycja Pruba oraz Pani Agnieszka Reguła. Rodzice aktywnie uczestniczyli w organizacji uroczystości i przygotowali słodki poczęstunek.
„W zdrowym ciele zdrowy duch”. Realizując założenia polityki oświatowej na rok szkolny 2024/2025 klasa 4-ta wykonywała owocowe zwierzątka. Na lekcji wychowawczej 18.10.2024 uczniowie mieli okazję wykazać się kreatywnością. Zwieńczeniem dzieła było wyszukanie w Internecie informacji na temat witamin, ich roli w funkcjonowaniu ciała człowieka oraz w zachowaniu zdrowia.
Dziękujemy dzieciom za ogromne zaangażowanie a rodzicom za zakup i przygotowanie owoców do zajęć.
Codzienny stres, dynamiczne tempo życia, brak czasu dla siebie i innych, brak czasu na odpoczynek i wyciszenie od nadmiernych bodźców sprzyjają pojawieniu się zaburzeń w strefie emocjonalnej i psychicznej.
Jak dbać o zdrowie psychiczne??? Tego uczymy już od najmłodszych lat… Ruch, dobra zabawa, integracja klasy i zabawy ruchowe sprzyjające tworzeniu pozytywnych relacji z innymi to motyw przewodni tegorocznych warsztatów profilaktycznych.
Dbajmy o siebie…
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w X jubileuszowej edycji ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek 2024, pod hasłem „Moc Bibliotek”. 18 października br. o godz. 21:00 Pani Wicedyrektor Anna Krzystanek odczytała wiersz „Moc Bibliotek” autorstwa Małgorzaty Strzałkowskiej, którym oficjalnie rozpoczęto tegoroczną Noc Bibliotek. Na wszystkich miłośników książek z klas starszych czekało wiele atrakcji i niespodzianek.
Uczestnicy spotkania przenieśli się w świat zaczarowanych opowieści, magii oraz wyśmienitej zabawy. Po słodkim poczęstunku w postaci waty cukrowej i popcornu, ufundowanym przez Radę Rodziców młodzież zmierzyła się z różnymi zadaniami w ramach Turnieju Trójmagicznego. Wspólne czytanie, lot na zaczarowanej miotle, szukanie sowy w bibliotece, wspólne tańce oraz zabawa w chowanego z latarkami sprawiły uczniom dużo radości. O północy z okazji X jubileuszu Nocy Bibliotek na wszystkich czekała kolejna niespodzianka - tort - przygotowany przez naszą Panią Bibliotekarkę. Wyśmienitą zabawę zakończył wspólny seans filmowy.
W sobotni poranek o godz. 8:00 uczestnicy akcji Noc Bibliotek pełni wrażeń pożegnali przyjazne progi biblioteki.
Nad bezpieczeństwem uczniów w trakcie tej wyjątkowej Nocy czuwały: Pani Anna Krzystanek, Pani Renata Ganobis, Pani Mariola Hudy oraz Pani Anna Suska.
Do zobaczenia za rok!
W dniu 21 października uczniowie klas I – III wraz z nauczycielami obejrzeli przedstawienie teatralne pt. ,,Kubuś Puchatek” w wykonaniu aktorów Narodowego Teatru Edukacji w MOKSiR w Chełmku. Był to barwny spektakl zawierający wiele wesołych wątków z życia Kubusia Puchatka i jego przyjaciół, pięknych piosenek oraz pełen refleksji na temat przyjaźni. Tematyka lektury Kubusia Puchatka zawiera wiele ważnych i aktualnych problemów dla dzieci. To był bardzo udany wyjazd!
17 października 2024 r. uczniowie klas IV – VIII uczestniczyli w warsztatach profilaktycznych prowadzonych przez pracowników Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Tychach. Prelekcja dotyczyła prawidłowej higieny osobistej oraz postępowania w razie ukąszenia przez kleszcze.
Młodzież w ramach akcji „Lekki tornister” dowiedziała się również, w jaki sposób może skutecznie zapobiegać problemom zdrowotnym wynikającym z nadmiernego obciążenia kręgosłupa tornistrami szkolnymi.
W odpowiedzi na tragiczną powódź, która dotknęła wiele miejscowości w Polsce, nasza szkoła zorganizowała zbiórkę artykułów potrzebnych dla powodzian. Wszystkie zebrane dary zostały przekazane do punktu odbioru PCK Wrocław za pośrednictwem InPost.
Wszystkim Darczyńcom dziękujemy za udział w akcji!
10 października br. z okazji Święta Edukacji Narodowej uczniowie naszej szkoły przygotowali dla nauczycieli oraz pracowników administracji i obsługi bogaty program artystyczny. Na początku prowadząca przypomniała zebranym historię święta. Następnie wysłuchaliśmy recytacji wierszy dedykowanych pedagogom oraz wysłuchaliśmy debiutu pierwszoklasistów, którzy specjalnie na tę okazję zaśpiewali piosenkę w języku angielskim. Podczas całej akademii towarzyszył nam śpiew zespołu wokalno - tanecznego "Gryfnioki". Największą niespodzianką był występ uczennic z klas starszych, które w humorystyczny sposób zaprezentowały klika scenek obrazujących pracę nauczyciela. Na koniec przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego złożyli wszystkim pedagogom serdeczne życzenia i podziękowania za ich trud włożony w wychowanie i edukację oraz wręczyli pamiątkowe upominki. Akademia zakończyła się gromkimi brawami, wspólnym śpiewem i tańcem całej społeczności.
7 października br. uczniowie klas IV - VI wraz z opiekunami wzięli udział w wycieczce edukacyjnej, która rozpoczęła się oglądaniem spektaklu pt. „Przygody Stasia i Nel” w Oświęcimskim Centrum Kultury. Aktorzy z Katolickiego Teatru Edukacji przedstawili teatralną adaptację jednej z najgłośniejszych powieści H. Sienkiewicza. Widowisko utrzymane było w wesołym tonie, wywołało wiele emocji i cieszyło się wielkim zainteresowaniem widzów.
Następnym punktem wyjazdu było Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełzowie, w którym nasi wychowankowie zwiedzili skansen, dwór z Drogini i uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych pt. „Tajemnica malowanej skrzyni”. Najwięcej radości sprawiło wszystkim wejście na wieżę zamkową w Lipowcu i podziwianie pięknej panoramy okolicy.
8 października 2024 r. cała społeczność szkolna aktywnie uczestniczyła w akcji bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie pt. „Przerwa na czytanie”. Akcję w naszej szkole zrealizowano w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”.
W tym dniu wszyscy uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy administracji i obsługi czytali swoje ulubione książki w czasie przerw międzylekcyjnych. Dla najmłodszych uczniów stworzono specjalnie strefy czytania, w których dzieciom czytali nauczyciele oraz starsi koledzy i koleżanki.
Kolejny raz udowodniliśmy, że czytanie jest nie tylko ciekawe, ale również przyjemne.
W dniu 1.10.2024 odbyły się wybory na przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego. W skład komisji wyborczej weszli: Adrianna Haśnik, Julia Stawowy, Franciszek Krzystanek i Igor Zieliński. Osobami sprawującymi pieczę nad sprawnym i poprawnym przebiegiem wyborów były opiekunki samorządu: Pani Marta Orzechowska i Pani Anna Grochal. W głosowaniu wzięło udział 103 uczniów. 3 głosy były nieważne. Wyniki głosowania przedstawiają się następująco:
Przewodnicząca szkoły: Amelia Pastuszka 26 głosów
Zastępca przewodniczącej: Karolina Reguła 24 głosy
Sekretarz: Sonia Bromboszcz 21 głosów
Przewodnicząca sekcji artystycznej: Angelika Jeleń 17 głosów
Sekcja artystyczna: Julia Stawowy, Adrianna Haśnik
Przewodnicząca sekcji muzycznej: Milena Manecka 12 głosów
Sekcja muzyczna: Igor Zieliński, Franciszek Krzystanek
Zwycięzcom gratulujemy i liczymy na owocną współpracę. Wszystkich chętnych do współpracy z nowym samorządem szkoły zapraszamy do kontaktu z P. Martą Orzechowską i P. Anną Grochal. Ostateczny skład poszczególnych sekcji podamy w późniejszym terminie.
We wrześniu nasza szkoła ponownie włączyła się w ogólnopolską akcję „Narodowe Czytanie”, objętą honorowym patronatem Pary Prezydenckiej.
Podczas tegorocznej odsłony akcji Narodowego Czytania uczniowie klas starszych wysłuchali fragmentów książki „Kordian” Juliusza Słowackiego. Wybrane fragmenty lektury czytali w tym roku uczniowie klasy VII i VIII.
W dniu 30.09.2024 w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Chłopaka. Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego dzieci z naszej szkoły miały przyjść ubrane w elementy męskiej garderoby. Dziewczęta z każdej klasy uczciły święto kolegów upominkami, poczęstunkiem lub zabawami integracyjnymi. Było bardzo wesoło.
W dniach 15.09.2024 do 27.09.2024 w naszej szkole trwała akcja wyborcza. Kandydatkami na Przewodniczącą Szkoły były: Amelia Pastuszka, Milena Manecka, Angelika Jeleń, Sonia Bromboszcz i Karolina Reguła. Dziewczęta przygotowały plakaty wyborcze, które zostały umieszczone na tablicy informacyjnej. Od piątku 27.09.2024 do 2.10.2024 trwała cisza wyborcza.