Mijają kolejne dni na Zielonej Szkole. W niedzielę (10.06) zaraz po śniadaniu poszliśmy do kościoła i brzegiem morza wróciliśmy na obiad. Po południu na plaży odbył się konkurs na najpiękniejszy zamek z piasku. Wszystkie budowle okazały się wspaniałe, w nagrodę dzieci zjadły pyszne gofry. Po kolacji odbyła się dyskoteka, na której nasze dzieci bawiły się z
kolonistami z Goławca. Tym miłym akcentem zakończyła się niedziela.
W poniedziałek natomiast zobaczyliśmy ruchome wydmy. Bajkowa kolejka zabrała nas spod ośrodka i pojechaliśmy nad jezioro Łebsko. Następnie statkiem dopłynęliśmy do Wyrzutni Rakiet. Spacerkiem przez las dotarliśmy na ruchome wydmy. Podczas wycieczki słuchaliśmy przewodnika, który ciekawie opowiadał o roślinności i zwierzętach zamieszkujących Słowiński Park Narodowy.
To były udane dni na Zielonej Szkole...
11 czerwca 2018 r. w Szkole Podstawowej im. Wilhelma Gawlikowicza w Bojszowach odbył się V Turniej Międzygminnej Ligi Szachowej. Każdą szkołę z powiatu bieruńsko – lędzińskiego reprezentowała czteroosobowa drużyna. Rozgrywki zostały przeprowadzone osobno dla grupy młodszej (klasy I – VI) oraz starszej
(klasy VII oraz II i III gimnazjalne). W czasie turnieju została również podsumowana cała Liga Szachowa sezonu 2017/2018. W dzisiejszym turnieju nasza drużyna Juniorów Młodszych w składzie: Julia Jarnot, Paweł Jarczok, Aleksander Grudniok i Grzegorz Woźniak zajęła IV miejsce.
Gratulujemy! Życzymy dalszych sukcesów!
Chętni uczniowie naszej szkoły, uczęszczający na zajęcia dodatkowe z języka niemieckiego - „Akademia języka niemieckiego”, biorą udział w pilotażowym projekcie szkolnej wymiany uczniów między szkołami partnerskimi.
Projekt wymiany Śladami Wspólnej Historii jest realizowany z okazji 100 – lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości i składa się z trzech etapów.
Pierwszy etap już za nami. Nawiązaliśmy współpracę z Pierwszą Społeczną Polską Szkołą w Wiedniu. Nasi uczniowie nawiązali korespondencję z uczniami ze szkoły partnerskiej i otrzymali już listy zwrotne od swoich kolegów i koleżanek z Austrii. Korespondencja prowadzona jest w języku niemieckim i w języku polskim.
Kolejny etap projektu to wyjazd naszych uczniów do Wiednia, którego realizację planujemy już po wakacjach 20 września 2018r. Trzecim etapem przedsięwzięcia będzie przyjazd uczniów ze szkoły partnerskiej do Chełmu Śląskiego.
Inicjatorami szkolnej wymiany uczniowskiej są: pani Anna Krzystanek – nauczyciel języka niemieckiego oraz diakon Łukasz Kwit – absolwent naszej szkoły.
Dnia 8 czerwca 2108 roku uczniowie klas IV-VII uczestniczyli w Lekkoatletycznym Memoriale Janusza Kusocińskiego, który odbył się na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Na miting zjechali najlepsi lekkoatleci z Polski i świata. Nasi uczniowie pod opieką Pani Renaty Ganobis i Pana Rafała Grudnioka mogli sprawdzić swoje umiejętności w czasie imprez towarzyszących. Wśród prób można było skorzystać z możliwości skoku wzwyż, rzutu do celu i biegu sprinterskiego. Wielką popularnością cieszył się dmuchany tor przeszkód a także trampolina i pokazy dżudo, pięściarstwa oraz szermierki.
Uczestnicy wycieczki mogli sprawdzić czy prawidłowo uzupełniają płyny, dzięki aplikacji umieszczonej w tablecie. Każdy uczeń zaspokoił głód grochówką przygotowaną przez kuchnię polową.
Nagrodą dla każdego dziecka za udział w tym wydarzeniu była okolicznościowa koszulka z logo SKS.
8 czerwca 2018 r. chętni uczniowie z klasy IV, w ramach współpracy między bibliotekami, wzięli udział w wieczornej imprezie bibliotecznej zorganizowanej w Gminnej Bibliotece Publicznej w Chełmie Śląskim. Tegoroczna Noc Bibliotek odbyła się pod hasłem „RzeczpospoCzyta”.
Pani dyrektor GBP w Chełmie Śląskim – pani Anna Kocur rozpoczęła spotkanie od przeczytania fragmentu książki pt.: „Łopianowe Pole”. Nasi uczniowie podczas wieczoru bibliotecznego uczestniczyli w grze plenerowej, w konkursach czytelniczych oraz bawili się wyśmienicie wykonując książkowe graffiti. Strudzeni czytelnicy mogli posilić się słodkościami oraz pyszną kiełbaską z grilla. Spotkanie w bibliotece przebiegało w miłej i radosnej atmosferze.
Zdjęcia z wieczornego spotkania w bibliotece można oglądać w naszej GALERII.
8 czerwca 2018 r. uczniowie klasy I zostali uroczyście przyjęci do grona czytelników biblioteki szkolnej. Głównym celem Pasowania na Czytelnika jest zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania ze zbiorów bibliotecznych, wypożyczania książek oraz rozwijania umiejętności czytania.
Zanim pierwszoklasiści zostali pasowani na czytelników musieli rozwiązywać różne zagadki oraz prawidłowo odpowiedzieć na pytania, które przygotowały dla nich starsze koleżanki z kl. IV. Po pomyślnym zdaniu „egzaminu” uczniowie klasy I złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą szanować wszystkie książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Następnie każdy pierwszoklasista został uroczyście pasowany przez Książkę na czytelnika szkolnej biblioteki, którego dokonała pani bibliotekarz Anna Krzystanek.
Nasi nowi miłośnicy książek otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz zakładki do książek. Tego dnia uczniowie wypożyczyli swoje pierwsze książki z biblioteki.
W GALERII można oglądać zdjęcia z Pasowania na Czytelnika.
8 czerwca 2018r. uczniowie klasy III wraz z wychowawcą p. A. Moćko i nauczycielem wspomagającym p. Bryjok wyjechali na Zieloną Szkołę do Łeby. O godzinie 19:00 dotarli do Ośrodka Wypoczynkowego „Magnat”. Po kolacji i rozpakowaniu bagaży poszli przywitać się z morzem. Następnego dnia zobaczyli najbliższą okolicę, zjedli pyszne lody i gofry. Następnie dzieci bawiły się na placu zabaw, który znajduje się blisko morza. Po południu zobaczyli domek, który stoi do góry nogami. Po powrocie do ośrodka odbyły się zajęcia w basenie, a po kolacji dzieci spacerowały brzegiem morza. To były dni pełne dobrych emocji. Z utęsknieniem czekają na kolejne atrakcje.
W dniu 5 czerwca 2018 roku uczniowie klas I – III wraz z nauczycielami edukacji wczesnoszkolnej pojechali na wycieczkę z okazji Dnia Dziecka do Parku Family Fun w Oświęcimiu. To miejsce jest szczególnie przyjazne dzieciom. Spędzili tam czas na beztroskiej, kreatywnej zabawie dając upust aktywności ruchowej, która jest naturalną potrzebą dziecka. Bawili się na czteropoziomowej konstrukcji, skacząc, wspinając się i pokonując wyzwania, jakie dla nich zostały przygotowane. Przebywali wśród rówieśników i kolegów ze szkoły chętnych do wspólnej zabawy i szaleństw. Uczyli się pozytywnych relacji i otrzymali odpowiednią dawkę radości i niezapomnianych wrażeń. To była bardzo udana, pełen radości, szósta i ostatnia w tym roku szkolnym wspólna wycieczka klas I – III.
W poniedziałek 4 czerwca w naszej szkole pod hasłem: „Sport to zdrowie” zorganizowany został Dzień Sportu dla uczniów klas I – III. Uczniowie klas młodszych uczestniczyli w zabawach i zawodach sportowych przygotowanych dla nich z okazji Dnia Dziecka. Celem zorganizowania zawodów było krzewienie wśród dzieci kultury fizycznej, podnoszenia stanu zdrowia i sprawności oraz rozwijanie zainteresowań sportowych, a chęć zwycięstwa na większość dzieci podziała motywująco. Dzieci bawiły się znakomicie !
2 czerwca br. pod hasłem „Czytanie łączy” rozpoczął się XVII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom. Już od 2001 roku nieustannie cała Polska czyta dzieciom dzięki Fundacji ABCXXI. Tydzień Czytania to największe święto w ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”.
Jak co roku nasza biblioteka szkolna aktywnie włączyła się do promocji czytelnictwa w naszej placówce w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom. Nauczyciele oraz uczniowie przez cały tydzień czytali książki, bajki i opowiadania. Tradycyjnie Tydzień Czytania rozpoczęliśmy od przeczytania Lokomotywy Juliana Tuwima. Korzystając z pięknej pogody nasze spotkania czytelnicze odbyły się na boisku szkolnym pod hasłem „Czytanie na trawie”. Największym zainteresowaniem wśród najmłodszych czytelników cieszyły się Wiersze Juliana Tuwima oraz Akademia Pana Kleksa Jana Brzechwy. Natomiast serca naszych starszych uczniów podbiła lektura pt.: Dynastia Miziołków Joanny Olech.
Zdjęcia z inauguracji Tygodnia Czytania Dzieciom w naszej szkole zamieściliśmy w GALERII.
29 maja uczniowie klas IV-VII pojechali pociągiem na spektakl teatralny pod tytułem „W 80 dni dookoła świata”. Atrakcji było co niemiara, dla niektórych uczniów była to pierwsza w życiu podróż pociągiem.
Przyjechaliśmy do Katowic i czekając na rynku, mieliśmy okazję pokarmić gołębie, uczestniczyliśmy także w lekcji muzyki, grając na różnych, niespotykanych instrumentach oraz mogliśmy chwilę odetchnąć w zielonym miejscu pełnym kwiatów doniczkowych.
„W 80 dni dookoła świata” opowiada o przygodach ekscentrycznego dżentelmena Fileasa Fogga, jego służącego Passepartout oraz pani Audy, młodej wdowy cudem uratowanej z ofiarnego stosu. Fabuła powieści opiera się na założeniu, że główny bohater w 80 dni pokona trasę biegnącą wokół kuli ziemskiej. Czy podoła wyzwaniu? To się okaże, ale dzięki tej szalonej podróży możemy poznać kulturę zwiedzonych po drodze miejsc.
Jak co roku, nasza szkoła brała udział w Ogólnopolskim Konkursie Języka Angielskiego FOX. Bardzo cieszymy się z sukcesów naszych uczniów, których wyniki możemy zobaczyć poniżej:
kategoria Kittens – klasy III-IV kategoria Ducks – klasa VII oraz klasa II gimnazjum |
kategoria Bunnies – klasy V-VI Julia Bryjok - 3 miejsce w powiecie Zuzanna Żórawik - 4 miejsce w powiecie Tymoteusz Latocha - 5 miejsce w powieci Fabian Kulik - 5 miejsce w powiecie Jakub Jaromin - 6 miejsce w powiecie Bartosz Mazur - 7 miejsce w powiecie Natalia Zbylut - 9 miejsce w powiecie Paweł Jarczok - 10 miejsce w powiecie |
Gratulujemy wszystkim uczestnikom.
We współpracy z Śląskim Szkolnym Związkiem Sportowym (ŚSZS) i pod patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki (MSiT) prowadzone są zajęcia sportowe dla wszystkich uczniów naszej szkoły. Uczestnicy szlifują swoje umiejętności koszykarskie i siatkarskie pod opieką pana Rafała Grudnioka.
W tym roku tajniki gry poznaje 37 uczniów (w tym 22 dziewczynki i 15 chłopców). Dzięki cotygodniowym spotkaniom umiejętności naszych zawodników i zawodniczek osiągnęły poziom, który pozwala konkurować z rówieśnikami z innych szkół. Mogliśmy się o tym przekonać podczas Turnieju Siatkówki zorganizowanego w Bieruniu w dniu 28 maja 2018 roku. Drużyna chłopców w składzie: Grzegorz Woźniak, Paweł Jarczok, Aleksander Grudniok, Bartosz Mazur, Rafał Nowak, Aleksander Cepak, Konrad Tomczak, Tobiasz Krupa oraz Patryk Kroczek rywalizowała ze swoimi kolegami z Bierunia i Orzesza. Po dramatycznych bojach nasi uczniowie wygrali oba mecze w stosunku 3 - 2 i zajęli I miejsce. Dodatkowo najlepszym zawodnikiem turnieju został wybrany Aleksander Grudniok, który otrzymał dyplom i statuetkę. Nagrodą dla drużyny był puchar, dyplom oraz ochraniacze na kolana dla każdego zawodnika.
Dnia 16 maja 2018 r. odbyła się w szkole prelekcja ściśle związana z pracą wolontariatu. W naszychskromnych progach gościliśmy pracownicę schroniska dla psów i kotów w Chełmku lekarza weterynarii Ewelinę Kołodziejczyk w towarzystwie pupila. Uczniowie naszej szkoły pilnie słuchali opowieści, które dotyczyły codziennej pracy ze zwierzętami, sposobów znakowania zwierząt a także możliwości adopcji psa lub kota. Spotkanie zakończyło się pytaniami do gości oraz wspólnym zdjęciem.
Wizyta była również okazją do przekazania karmy dla zwierząt, którą nasi uczniowie zbierali z myślą podopiecznych schroniska.
Nasza szkoła została zakwalifikowana do programu SuperKoderzy, który będziemy realizować w nowym - 2018/2019 - roku szkolnym.
SuperKoderzy, to ogólnopolski program edukacyjny Fundacji Orange, którego kluczowym elementem jest nauka programowania. Adresowany jest do szkół podstawowych oraz uczniów w wieku 9-12 lat (klasy 4 – 6). W czasie trwania programu dzieci uczą się programowania, podstaw robotyki i poznają świat nowych technologii nie tylko na informatyce, ale również na lekcjach przyrody, historii, języka polskiego, muzyki, matematyki czy języków obcych.
Realizując program, szkoły mają do wyboru jedną ze ścieżek tematycznych zawierających 12 lekcji zgodnych z podstawą programową. Podczas lekcji uczniowie uczą się programowania w praktyce, rozwijają kreatywność, umiejętność logicznego myślenia i pracy w zespole. Lekcje mają za zadanie rozbudzić przyszłe zainteresowania zawodowe. Nasza szkoła wybrała ścieżkę MAJSTERKOWICZE, która jest ściśle związana z robotyką.
Gratulujemy autorom i aktorom zrealizowanego filmu, dzięki któremu nasza szkoła została zakwalifikowana do programu
.
Uczniowie klasy 1 zakwalifikowali się do programu Fundacji Orange skierowanej do szkół podstawowych. Celem programu jest włączanie edukacji do nauki twórczego podejścia do kompetencji IT i bezpiecznego poruszania się w świecie mediów. Program rozpocznie się we wrześniu tego roku i potrwa 10 miesięcy.
Podczas zajęć dzieci będą się uczyć przez zabawę, a dodatkową atrakcją będą animowane filmy jako wstęp do każdych zajęć. Ambasadorem projektu jest pan Grzegorz Kasdepke, który będzie odwiedzał większość szkół. Do projektu zgłosiła uczniów pani Anna Pyrczek, a od września w projekcie udział weźmie również pani Ewa Bryjok.
Dnia 25 maja obchodziliśmy Święto Szkoły. Z tej okazji zaprosiliśmy rodziców, uczniów i przyjaciół szkoły do wspólnego świętowania.
W czwartek 24 maja, w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Chełmie Śląskim, została odprawiona Msza Święta w intencji rodziców, uczniów, pracowników, emerytów i absolwentów naszej szkoły. W piątek natomiast obchody Święta Szkoły podzielone zostały na dwie części. W pierwszej części, porannej, uczniowie klas młodszych wzięli udział w konkursie plastycznym na portret Kardynała Augusta Hlonda, z kolei uczniowie klas starszych uczestniczyli w interaktywnym quizie wiedzy o patronie szkoły.
WYNIKI KONKURSU PLASTYCZNEGO:
KLASA 1:
1 miejsce – Amelia Pastuszka;
2 miejsce – Julia Stawowy;
3 miejsce – Robert Kulik.
KLASA 2 (nagrodzono wszystkich uczniów w klasie ze względu na wyrównany poziom prac). Wyróżnienie – Julia Szlauer
KLASA 3
1 miejsce – Tymoteusz Kasprzyk;
2 miejsce – Zuzanna Wróbel;
3 miejsce – Oliwia Borzucka i Anna Wiśniowska
KLASA 4
1 miejsce – Julia Balasińska;
2 miejsce – Julia Brzezina;
3 miejsce – Sara Czornik.
WYNIKI KONKURSU INTERAKTYWNEGO:
Z każdej klasy wyłoniono zwycięskie drużyny, które później rywalizowały w turnieju na szczeblu szkolnym.
KLASA 5 – Bryjok Julia i Kubisty Patryk.
KLASA 6 – Ostrowska Alicja i Rychlik Edyta.
KLASA 7- Jarnot Jakub i Michalina Bacior, Magdalena Kępa i Gonsiorczyk Hanna.
Zwyciężczyniami na szczeblu szkolnym były Ostrowska Alicja i Rychlik Edyta.
Podczas popołudniowej części uroczystości uczniowie przybliżyli wszystkim postać patrona szkoły oraz prezentowali swoje talenty i osiągnięcia. Dla zebranych gości wystąpił szkolny zespół taneczny Iskry oraz szkolny zespół wokalny Gryfnioki. Ponadto laureaci konkursów, na szczeblu gminnym i powiatowym, recytowali wiersze. Uczniowie klasy 7 wystawili krótki spektakl teatralny.
Po zakończeniu części oficjalnej nadszedł czas na słodki poczęstunek i zabawy na świeżym powietrzu. Zespół taneczny Iskry przygotował dla wszystkich dzieci zabawy taneczne, odbył się również mecz siatkówki, w którym rodzice i nauczyciele zagrali z uczniami. W ramach programu „Mamo, Tato – pobaw się ze mną…” odbył się sportowy turniej rodzinny „Rodzina Na Medal”. W konkurencjach sportowych udział wzięły rodziny: Państwa Jarnot, Państwa Wróbel oraz Państwa Paruzel. Po zaciętej rywalizacji tytuł „Rodziny Na Medal” zdobyła rodzina Państwa Jarnot. Zwycięzcy otrzymali złoty puchar a wszyscy zawodnicy zostali nagrodzeni dyplomami oraz słodkimi niespodziankami.
Serdecznie dziękujemy Rodzicom za pomoc w organizacji i przygotowanie słodkiego poczęstunku. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie, poświęcony czas i wspólną zabawę.
Zdjęcia z naszego Święta Szkoły oglądaj w GALERII.
15 marca 2018 grupa 24 uczniów naszej szkoły wzięła udział w Międzynarodowym Konkursie KANGUR MATEMATYCZNY. Uczniowie rozwiązywali zadania o różnym stopniu trudności w czterech kategoriach: Żaczek (klasa 2), Maluch (klasy 3 i 4), Beniamin ( klasy 5 i 6) i Kadet (klasa 7). Do konkursu w okręgu katowickim zgłosiło się 27807 uczniów.
Wśród uczniów naszej szkoły największy sukces osiągnął uczeń klasy 7 Aleksander Grudniok, zdobywając WYRÓŻNIENIE i zajmując 61 miejsce w okręgu katowickim w kategorii Kadet (w tej kategorii zgłosiły się 2633 osoby w okręgu) oraz 3 miejsce w powiecie.
W kategorii Żaczek najlepsza w naszej szkole okazała się Natalia Szlauer (16 miejsce w powiecie), natomiast Arkadiusz Konowski (17 w powiecie) uzyskał wynik tylko o 0,25 punktu niższy.
W kategorii Maluch klasa 3 najlepszy wynik uzyskała Anna Wiśniowska (21 miejsce), klasa 4 – Konrad Tomczak (46 w powiecie).
W kategorii Beniamin klasa 5 z najlepszy wynik uzyskała Julia Bryjok (25 w powiecie), klasa 6 Kacper Kudra (13 w powiecie).
Bardzo cieszymy się z osiągnięć naszych uczniów, gratulujemy i życzymy wyższych wyników w przyszłym roku.
18 maja 2018 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Chełmie Śląskim odbyła się Powiatowa Liga Szachowa o Puchar Wójta Gminy Chełm Śląski. Nasi zawodnicy z grupy młodszej i starszej zmagali się w pojedynkach z rówieśnikami z powiatu bieruńsko – lędzińskiego. Drużyna w składzie: Julia i Jakub Jarnot, Grzegorz Woźniak oraz Fabian Krupa zajęła II miejsce, zdobywając puchar oraz pamiątkowy dyplom.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
16 maja 2018r. uczniowie klasy IV i V wzięli udział w zajęciach z programowania, które przeprowadziła pani Daria Szyjka z Centrum Kreatywnego FUTURE. Każdy z uczniów mógł samodzielnie zaprogramować Ozobota. Celem zajęć było zainteresowanie naszych uczniów programowaniem, rozwinięcie w nich umiejętności logicznego, matematycznego myślenia oraz kreatywnego poszukiwania rozwiązań. Zajęcia bardzo podobały się naszym młodym programistom. Uczniowie przekonali się, że programowanie jest bardzo ciekawe, łatwe i przyjemne.
Serdecznie dziękujemy Centrum Kreatywnemu Future za ciekawe zajęcia.
Więcej zdjęć z zajęć programowania można obejrzedć w GALERII.