W dniu 5.04.2017r. Zespół Szkolno-Przedszkolny w Chełmie Śląskim zorganizował i przeprowadził eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. W roku bieżącym to już 40-ta edycja tego popularnego Turnieju, którego celem jest m.in. podnoszenie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży szkolnej poprzez popularyzowanie przepisów i zasad bezpiecznego poruszania się po drogach, kształtowanie partnerskich zachowań wobec innych uczestników ruchu, popularyzowanie podstawowych zasad i umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej czy wreszcie popularyzowanie roweru jako środka transportu, rekreacji i sportu.
W dzisiejszych eliminacjach gminnych sukces osiągnął zespół naszej Szkoły Podstawowej nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Chełmie Śląskim występujący w składzie: Weronika Nieć, Julia Saik, Aleksander Grudniok, Grzegorz Woźniak. Nasi reprezentanci pokonali drużynę ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Chełmie Śląskim a dodatkowo indywidualnie najlepsza okazała się także nasza uczennica - Weronika Nieć - zajmując I-sze miejsce.
Gratulujemy sukcesu naszej drużynie, która wygrywając dzisiejsze eliminacje będzie reprezentować gminę Chełm Śląski w XI-ej edycji Powiatowego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym, która odbędzie się w dniu 27.04.2017r. w Gimnazjum im. Powstańców Śląskich w Imielinie. Życzymy powodzenia.
4 kwietnia 2017 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w I etapie konkursu recytatorskiego w gwarze śląskiej „Śląska Ojczyzna Polszczyzna”, który odbył się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mysłowicach. Naszą placówkę reprezentowali: Aleksandra Paruzel – uczennica klasy IV, Paweł Jarczok – uczeń klasy V oraz Weronika Nieć – uczennica klasy VI. Komisja, w skład której weszli nauczyciele akademiccy Uniwersytetu Śląskiego – pani prof. dr hab. Helena Synowiec oraz pani prof. dr hab. Danuta Krzyżyk oceniła recytację 70 uczestników konkursu. Znajomość gwary naszych uczniów została doceniona przez komisję, która do II etapu konkursu zakwalifikowała Aleksandrę Paruzel i Weronikę Nieć.
Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w dalszych zmaganiach konkursowych!
3 kwietnia 2017 r. w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci, który świętowany jest na całym świecie w dzień urodzin Hansa Christiana Andersena, uczniowie klas I – III uczestniczyli w zajęciach bibliotecznych w Gminnej Bibliotece Publicznej w Chełmie Śląskim . Również w tym dniu odbył się uroczysty finał Gminnego Konkursu Literacko – Plastycznego „Fantastyczny Konkurs”, w którym uczniowie naszej szkoły wzięli aktywny udział. W kategorii literackiej uczennica klasy III: Antonina Krzystanek zdobyła zaszczytne 3 miejsce, a w kategorii plastycznej uczennica klasy II: Anna Wiśniowska i uczennica klasy IV: Katarzyna Ryt zdobyły wyróżnienia.
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom! KLIKNIJ TUTAJ i obejrzyj zdjęcia.
2 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. W tym roku nasza placówka również zaświeciła „na niebiesko”. Wszyscy w tym dniu – duzi i mali – byli niebiescy, na znak solidarności z osobami dotkniętymi autyzmem i ich rodzinami.
W ramach obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu dla uczniów i przedszkolaków zostały zorganizowane warsztaty, w czasie których rozmawialiśmy o autyzmie, staraliśmy się zobaczyć świat oczyma tych osób. A wszystko po to, żeby lepiej zrozumieć i mieć więcej tolerancji dla osób z autyzmem.
Działania podjęte w ramach akcji „Polska na niebiesko” w naszej placówce wspierał Klub Rodzica Autyzm Help Fundacji JIM.
30 marca 2017r. uczennice klas I-III : Anna Bryjok, Zuzanna Wróbel oraz Aleksandra Ganobis reprezentowały naszą szkołę podczas Powiatowego Konkursu Recytatorskiego „JESTEM BEZPIECZNY”. Konkurs odbył się w Szkole Podstawowej im. Wilhelma Gawlikowicza w Bojszowach. Do zmagań przystąpiło 22 uczniów spośród 8 szkół powiatu bieruńsko – lędzińskiego. Jury oceniając uczestników, brało pod uwagę: znajomość tekstu, dobór repertuaru, dykcję, interpretację oraz ogólny wyraz artystyczny. Uczennice naszej szkoły otrzymały dyplomy oraz nagrody książkowe.
W styczniu 2017 roku ruszył Program Ministerstwa Sportu i Turystyki , który ma na celu poprawę sprawności a co za tym idzie zdrowia uczniów uczestniczących w zajęciach Szkolnego Klubu Sportowego. W naszej placówce program ten realizują nauczyciele wychowania fizycznego: Grzegorz Wyciślok i Rafał Grudniok. Zajęcia prowadzone są w następujących dniach:
Zapraszamy chętnych uczniów do rozwijania swoich umiejętności w wyżej wymienionych dyscyplinach.
Miesiąc marzec nazywany jest miesiącem matematyki ze względu na wiele wydarzeń upowszechniających oraz mających na celu zaciekawienie tą dziedziną nauki.
16 marca br. odbył się Międzynarodowy Konkurs Matematyczny Kangur, w którym wzięło udział 21 uczniów naszej szkoły: sześcioro uczniów z klasy 2, pięcioro z klasy 3, czworo z klasy 4, troje z klasy 5 i troje z klasy 6. Uczniowie pisali test w trzech kategoriach: Żaczek, Maluch i Beniamin.
17 marca włączyliśmy się w obchody Ogólnopolskiego Dnia Matematyki, którego inicjatorem i organizatorem w Polsce jest Stowarzyszenie Doskonalenia i Rozwoju 4improve, a patronatem honorowym to wydarzenie objął w tym roku Minister Edukacji Narodowej. Hasło tegorocznego Dnia Matematyki brzmi „Pieniądze to nie wszystko”. Czteroosobowe reprezentacje klas 4 -6 rywalizowały rozwiązując zadania z zakresu matematyki i nauk pokrewnych. Nie był to kolejny test. Uczniowie rozwiązywali zadania z przyjemnością. Zadania nie wymagały wiedzy typowo matematycznej – wystarczył otwarty umysł i chęć do zabawy matematyką.
Ponadto, uczniowie klas 4 – 6 wykonywali plakaty popularyzujące ciekawą dziedzinę nauki jaką jest matematyka. Prace uczniów zostały wywieszone na korytarzu, gdzie można było podziwiać kreatywność oraz ich talenty plastyczne.
Kolejnym bardzo ważnym wydarzeniem był udział naszego ucznia Aleksandra Grudnioka w finale Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Matematyki, który odbył się 28 marca w Wojewódzkim Ośrodku Metodycznym w Katowicach. Aby znaleźć się w gronie 72 finalistów z całego województwa śląskiego Aleks musiał przejść dwa etapy: I etap - 25 listopada i II etap – 7 lutego. Teraz czekamy na wyniki zarówno Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego jak i konkursu Kangur.
Zdjęcia związane z wydarzeniami "matematycznymi" zamieściliśmy w GALERII.
Na 25 marca – to już tradycja – przypada Światowy Dzień Czytania Tolkiena. Jest to wielkie święto w Śródziemiu – tego dnia bowiem przypada rocznica Upadku Saurona, zakończenia Wojny o Pierścień i uwolnienia Śródziemia od mrocznych sił. Pomysłodawcami tej inicjatywy są członkowie i członkinie angielskiego Towarzystwa Tolkienowskiego (The Tolkien Society), którzy zorganizowali ten Dzień po raz pierwszy w 2003 roku. Od tamtej pory święto obchodzone jest co roku w kilku krajach na świecie, w tym w Polsce. Tolkien stworzył niesamowity świat Śródziemie, w którym każdy z nas odnajdzie coś dla siebie. Jego najbardziej znany i doceniany Władca Pierścieni czy Hobbit bynajmniej nie jest tylko walką dobra ze złem, ale przede wszystkim jest piękną opowieścią o przyjaźni i dalekiej wyprawie, w której pokonujemy swoje przeciwności. Czytając książki Tolkiena można zatracić się w nich na wiele godzin, by z czasem wracać do nich, wciąż odkrywając je na nowo.
Z okazji Dnia Czytania Tolkiena uczniowie klasy VI wraz z panią Anną Suską zaprosili uczniów klasy IV i V oraz nauczycieli na spotkanie z bohaterami książek J.R.R. Tolkiena: Bilbo Bagginsem, Gandalfem, elfami czy krasnoludami. Przygotowali plakaty, prezentujące bohaterów książki „HOBBIT czyli tam i z powrotem” oraz krótkie przedstawienie połączone z głośnym czytaniem „Hobbita”. Podjęte działania miały na celu propagowanie czytelnictwa oraz poszerzenie zainteresowania uczniów o literaturę z dziedziny fantastyki.
W środę 22 marca w naszym Zespole Szkolno – Przedszkolnym odbył się, jak co roku, wiosenny KONKURS RECYTATORSKI pod hasłem Wiosenne spotkanie z poezją. Przedszkolacy oraz uczniowie Szkoły Podstawowej pięknie zaprezentowali się w nastrojowych wierszach o tematyce wiosennej. W gronie Szanownego Jury zasiadały: Pani Gabriela Penczek - Specjalista ds. Oświaty, Pani Dorota Kwaśniewicz - Dyrektor Zespołu Szkolno–Przedszkolnego w Chełmie Śl. oraz Pani Magdalena Jaromin - nauczyciel z Gminnego Przedszkola Nr 1 w Chełmie Śl. Nasze Przedszkole reprezentowały dwie dziewczynki: Wiktoria Wilczak (5 lat), która deklamowała wiersz Wiosenne porządki i Julia Stawowy (6 lat) w wierszu Gdzie jest wiosna? Obie uczestniczki zajęły I miejsca w kategorii Przedszkole. Miejsce II w tej kategorii wywalczyła Julia Manda (5 lat) w wierszu Pierwiosnek. Julia przybyła do nas z zaprzyjaźnionego Przedszkola Nr 1 w Chełmie Śl. W kategorii Szkoła Podstawowa kl. I-III wyniki przedstawiają się następująco: miejsce I – Antonina Krzystanek (kl. III) w wierszu Trzej zimni ogrodnicy, miejsce II – Natalia Szlauer (kl.I) w wierszu Pierwiosnek, miejsce III – Jan Szpitalny (kl.II), który wygłosił wiersz Pobudka. Z kolei uczniowie klas starszych (IV-VI) zajęli następujące miejsca: I – Katarzyna Ryt w wierszu Ranek w lesie, miejsce II – Katarzyna Koziorz, która zaprezentowała wiersz Wiosna, zaś miejsce III zajęła Matylda Pokorska w wierszu To było tak … Gratulujemy!
Występy Przedszkolaków i uczniów uświetniły popisy naszych najmłodszych kolegów i koleżanek, zwycięzców Konkursu Piosenki Przyrodniczej Na zieloną Nutę organizowanym przez Przedszkole Nr 5 w Tychach. Karolina Reguła zaśpiewała nam piosenkę Promyk słońca, zaś zespół w składzie Sonia Bromboszcz, Gabriela Nowak Szymon Kubisty zaprezentował piosenkę Już od progu przedszkola.
Dziękujemy i zapraszamy do oglądania zdjęć z konkursu zamieszczonych w GALERII !
We wtorek 21 marca spotkaliśmy się już po raz piąty w Klubie Motyli Książkowych. Spotkanie to miało wyjątkowy wiosenno – ekologiczny charakter. Tego samego dnia powitaliśmy radośnie Wiosnę na świecie, a także uczestniczyliśmy w prelekcji na temat zachowań proekologicznych w naszym życiu prowadzoną przez przedstawiciela firmy MASTER. Podczas spotkania Klubu jego członkowie odczytali także wiersze o tematyce ekologicznej. Były to wiersze pióra uczniów klas IV-VI nagrodzonych w Konkursie na najciekawszy wiersz ekologiczny. Miejsce I-sze w konkursie zajął Paweł Jarczok, miejsce II-gie – Natalia Zbylut oraz Kacper Kudra, zaś miejsce III-cie – Emilia Podbielska.
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom!
21 marca br. uczniowie i przedszkolacy uczestniczyli w prelekcji na temat ekologii i zachowań proekologicznych w naszym życiu. Przybył do nas specjalny gość, przedstawiciel firmy MASTER, który uczył nas prawidłowej segregacji śmieci, a także przeczytał nam ekologiczną bajkę. W tym dniu przedszkolacy i uczniowie klasy I i II przygotowali specjalne nakrycia głowy, natomiast uczniowie klas starszych (kl. III - VI) przygotowali stroje ekologiczne. Wszystkie wiosenne kreacje zostały wykonane z surowców wtórnych. Na zakończenie prelekcji odbył się pokaz mody ekologicznej, podczas której wszyscy mogli podziwiać nasze wiosenno – ekologiczne stroje i nakrycia głowy.
Ekologiczne zdjęcia z prelekcji i pokazu można przeglądać w GALERII.
Dnia 15 marca 2017 roku drużyna naszych dziewcząt uczestniczyła w Powiatowych Zawodach Siatkówki zorganizowanych w Szkole Podstawowej w Bieruniu.
Po zaciętych bojach zespół z Kopciowic pokonał rówieśniczki z Chełmu Śląskiego 2-1, a następnie nieznacznie uległ koleżankom z Imielina i Bierunia zajmując III miejsce w turnieju.
Szkołę podczas zawodów reprezentowały: Michalina Bacior, Magdalena Kępa, Weronika Nieć, Matylda Pokorska, Julia Saik, Emilia Prażmowska, Katarzyna Koziorz, Alicja Ostrowska, Edyta Rychlik oraz Julia Jarnot.
14.03.2017r. nasze przedszkolaki brały udział w Konkursie Piosenki Przyrodniczej „Na zieloną nutę” w Tychach. Konkurs organizowało jedno z tyskich przedszkoli wraz z Zespołem Szkół Muzycznych w Tychach. Wśród 20 wykonawców prezentujących swoje talenty muzyczne znaleźli się Karolina Reguła jako solistka oraz Sonia Bromboszcz, Szymon Kubisty i Gabriela Nowak (zespół). Wielką niespodziankę sprawiła nam Karolinka Reguła, która zdobyła I-sze miejsce wykonując piosenkę „Promyk słońca” i tym samym została Laureatką Konkursu. Nasz zespół również spisał się doskonale śpiewając piosenkę „Już od progu przedszkola”. Zyskał mnóstwo braw i owacji na stojąco.
Naszym milusińskim życzymy dalszych sukcesów i bardzo, bardzo gratulujemy.
W "Tłusty Czwartek" odbył się w naszej szkole Bal Gałganiarzy, który uwieńczył okres radosnego karnawału. Wszystkie „gałgany” prezentowały się rewelacyjnie. W czasie zabawy „gałganiarze” blondyni rywalizowali z „gałganiarzami” brunetami podczas quizu „Blondyni kontra Bruneci”. Po wielu konkurencjach, sprawdzających nie tylko umiejętności manualne ale również intelektualne „gałganów”, lepsi okazali się Bruneci, którzy pokonali swoich przeciwników. Zabawa została przygotowana przez Samorząd Uczniowski wraz z ich opiekunem panią Barbarę Ryt.
"Gałganiarskie" zdjęcia można oglądać w GALERII.
Informuję, że podczas konsultacji w dniu 01.03.17r. w godz. 16:00-17:00 będziemy gościć w naszej szkole Panią Marię Lasok – pedagoga z Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Bieruniu. Pani Lasok będzie udzielać indywidualnych porad w temacie „Koncentracja uwagi – warunek prawidłowego rozwoju psychofizycznego dziecka. Ćwiczenia, zabawy, rady praktyczne dla rodziców”.
Wszystkich chętnych zapraszam do sali nr 11.
pedagog szkolny
Agata Żołneczko
22 lutego 2017r. o godz. 9.30 w naszym Zespole Szkolno – Przedszkolnym odbył się II Gminny Konkurs Ortograficzny „Mistrz Ortografii 2017”.Uczniowie z klas IV, V, VI Szkół Podstawowych w Chełmie Śląskim zmierzyli się z zasadami języka polskiego w dyktandzie, a następnie w teście ortograficznym. Pani Dyrektor Dorota Kwaśniewicz przywitała serdecznie uczestników konkursu i opiekunów. Nad całością przedsięwzięcia czuwały panie: Anna Suska, Agata Żołneczko, Ewa Bryjok. Członkami komisji byli także nauczyciele, którzy przybyli razem z uczestnikami konkursu: pani Danuta Koziołek oraz pani Paulina Sojka. Po ukończeniu prac komisji ogłoszono zwycięzców:
Mistrzem Ortografii został Karol Penczek - SP nr 2;
II miejsce zajęła Julia Saik – SP nr 1;
III miejsce zajęła Paulina Sobczyk – SP nr 2;
IV miejsce zajął Jakub Grzywacz – SP nr 2.
Laureaci otrzymali nagrody książkowe a każdy uczestnik dyplom.
Wszystkim uczestnikom i nauczycielom gratulujemy, życzymy dalszych sukcesów oraz z niecierpliwością oczekujemy kolejnego Mistrza Ortografii 2018r.
Kliknij TUTAJ i oglądaj zdjęcia z konkursu.
Bieruński Ośrodek Kultury zaprosił do wzięcia udziału w powiatowym konkursie plastycznym. Prace konkursowe miały ukazywać postać Patrona Miasta Bierunia – Świętego Walentego, wykonane na desce w dowolnej technice malarskiej. Organizatorzy czekali na prace do 8 lutego 2017 roku. Konkurs był częścią obchodów Dnia Świętego Walentego. Z naszej szkoły wysłano 11 prac malarskich, które wykonali uczniowie klas IV – VI.
W dniu 9 lutego 2017r. jury w składzie: ks. Janusz Kwapiszewski – proboszcz parafii św. Bartłomieja w Bieruniu, Krystian Grzesica – Burmistrz Miasta Bierunia, Romuald Kubiciel, Zofia Łabuś, Magdalena Klyta, Beata Plewniok dokonało oceny prac plastycznych.
1 miejsce zajęła Emilia Prażmowska kl. V
2 miejsce zajął Bartłomiej Mazur kl. V
3 miejsce zajęła Edyta Skubisz kl. IV
Wyróżnienia otrzymały Weronika Nieć i Matylda Pokorska z klasy VI.
22 lutego 2017 r. uczennice klasy IV: Aleksandra Paruzel oraz Katarzyna Ryt wzięły udział w uroczystej Gali Finałowej II Wojewódzkiego Konkursu Poezji i Piosenki Niemieckojęzycznej Deutsch macht Spaß. Czwartoklasistki w eliminacjach konkursowych, które miały miejsce 8 lutego br. godnie reprezentowały naszą szkołę. W kategorii klas 4 – 6 Ola zajęła zaszczytne III miejsce, a Kasia zdobyła wyróżnienie. Podczas Gali Finałowej wszyscy laureaci Konkursu zaprezentowali, przed liczną publicznością, swoje językowe umiejętności oraz otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe.
Jeszcze raz serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów! Zdjęcia z Gali zamieściliśmy w GALERII.
21 lutego br. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym odbyło się IV-te spotkanie Klubu Motyli Książkowych. Tym razem nasze spotkanie poświęcone było tematyce regionalnej. Uczennice z szkolnego zespołu wokalno – tanecznego „Gryfnioki”: Marlena Manecka, Weronika Nieć, Matylda Pokorska oraz Julia Saik przeczytały bajkę po śląsku pt.: Trocha prowda, a trocha wic ło tym, jak Ponboczek Ślonsk Ślonzokom podarowoł. Nie zapomnieliśmy, że 21 lutego obchodzony jest Dzień Języka Ojczystego, więc bajkę dziewczyny przeczytały również w języku literackim. Podczas spotkania gościliśmy członków Zespołu Regionalnego Lędzinianie, którzy zaśpiewali dla nas pieśni śląskie. Występ naszych Gości okazał się największą atrakcją. Dzieci wzięły również udział w konkursie czytelniczym dotyczącym przeczytanej bajki. Spotkanie Klubu zakończyło wspólne śląskie śpiewanie oraz występ uczennicy klasy III - Antoniny Krzystanek, która zagrała wiązankę utworów na akordeonie.
DZIĘKUJEMY ORGANIZATOROM ORAZ NASZYM GOŚCIOM ZA PRZYGOTOWANIE TEGO MIŁEGO DNIA!
21 lutego br. reprezentacja naszej szkoły w składzie: Julia Jarnot, Jakub Jarnot, Paweł Jarczok i Aleksander Grudniok brali udział w Międzygminnej Lidze Szachowej. Zawody odbywały się w Szkole Podstawowej w Bojszowach pod patronatem Burmistrza Miasta Bojszowy. Nasza drużyna dzielnie rywalizowała z innymi uczniami szkół powiatu bieruńsko – lędzińskiego. Poziom był bardzo wysoki, a nasi podopieczni zajęli ostatecznie 8 miejsce. Zmęczeni, pełni wrażeń, ale z uśmiechami na twarzach szczęśliwie wrócili do swoich domów.