Informujemy, że podręczniki i zeszyty ćwiczeń do nauki obowiązkowych przedmiotów dla wszystkich uczniów klas I – VIII są bezpłatne. Uczniowie otrzymają je na początku nowego roku szkolnego 2023/2024.
Dotacja nie dotyczy zajęć dodatkowych, w tym religii.
Poniżej wykaz podręczników do religii dla poszczególnych klas.
PODRĘCZNIKI RELIGIA 2023/2024 - WYDAWNICTWO JEDNOŚĆ, KIELCE
Klasa I - Podręcznik: "Poznaję Boży świat". Autorzy: ks. dr K. Mielnicki, E. Kondrak, J. Snopek.
Klasa II - Podręcznik: "Odkrywam królestwo Boże". Autorzy: ks. dr K. Mielnicki, E. Kondrak.
Klasa III - Podręcznik: „Poznaję Jezusa”. Autorzy: ks. dr K. Mielnicki, E. Kondrak. Zeszyt ćwiczeń: „Poznaję Jezusa”.
Klasa IV - Podręcznik: „Odkrywam życie z Jezusem”. Autorzy: ks. dr K. Mielnicki, E. Kondrak.
Klasa V - Podręcznik: "Szczęśliwi, którzy szukają prawdy". Autorzy: ks. dr K. Mielnicki, E. Kondrak.
Klasa VI - Podręcznik: "Szczęśliwi, którzy odkrywają piękno". Autorzy: ks. dr K. Mielnicki, E. Kondrak.
Klasa VII - Podręcznik: „Szczęśliwi, którzy czynią dobro”. Autorzy: ks. dr K. Mielnicki, E. Kondrak.
Klasa VIII - Podręcznik: „Szczęśliwi, którzy zdobywają świętość”. Autorzy: ks. dr K. Mielnicki, E. Kondrak.
Przypominamy, że wyniki egzaminów ósmoklasisty będą dostępne od 3 lipca 2023 r.
Uczniowie ósmej klasy będą mogli sprawdzić wyniki, jakie uzyskali z poszczególnych przedmiotów egzaminacyjnych, na stronie internetowej https://ziu.gov.pl
Logowanie do systemu odbywa się za pomocą loginu i hasła, które każdy uczeń otrzymał od wychowawcy klasy w dniu zakończenia roku szkolnego.
UWAGA! 6 LIPCA 2023 ROKU w godzinach od 13:00 do 14:30 oraz 7 LIPCA 2023 ROKU w godzinach od 9:00 do 14:00 uczniowie klasy VIII lub ich rodzice odbierają zaświadczenia o szczegółowych wynikach egzaminu ósmoklasisty od dyrektora szkoły (w sekretariacie) i przekazują je do wybranej szkoły ponadpodstawowej.
23-go czerwca o godzinie 10.00 rozpoczęła się uroczystość, podczas której żegnaliśmy ósmoklasistów. Swoją obecnością zaszczycili nas szanowni goście na czele z Panem Stanisławem Jagodą - Wójtem Gminy Chełm Śląski. W trakcie akademii absolwenci przekazali sztandar szkoły w godne ręce swoich młodszych następców, a następnie pięknie podziękowali za wychowanie, naukę oraz przekazaną wiedzę Pani Dyrektor Dorocie Kwaśniewicz, wszystkim swoim wychowawcom, nauczycielom i personelowi szkoły. Po zakończeniu części oficjalnej na scenę weszli siódmo i szóstoklasiści, którzy na wesoło pożegnali swoje starsze koleżanki i kolegów.
Decyzją Grona Pedagogicznego najlepszą absolwentką – „Primus inter pares” została Kamila Kontny. Ufundowaną przez siebie nagrodę osobiście wręczył wyróżnionej uczennicy Wójt Gminy Chełm Śląski Pan Stanisław Jagoda. Nagrodzony został także Jan Szpitalny, który również uzyskał bardzo wysoką średnią oraz wzorowe zachowanie.
Wśród grona absolwentów znalazła się także uczennica z Ukrainy Sofiia Kozak, która została wyróżniona przez Wójta Gminy Stanisława Jagodę upominkiem z okazji ukończenia polskiej szkoły podstawowej.
Podczas uroczystości zostały również wręczone nagrody dla najlepszych sportowców, które w tym roku szkolnym zdobyli Katarzyna Mikołajczyk oraz Arkadiusz Jeżak.
Nagrody książkowe za najlepsze wyniki w nauce oraz wzorowe i bardzo dobre zachowanie otrzymali w tym roku szkolnym:
23 czerwca 2023 roku o godzinie 8.30 odbyła się uroczystość zakończenia zajęć dydaktycznych w roku szkolnym 2022/2023 uczniów klas I – V Szkoły Podstawowej nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Augusta Kardynała Hlonda w Chełmie Śląskim, z udziałem licznie przybyłych rodziców. Część artystyczną przygotowali uczniowie klasy I pod opieką wychowawcy klasy pani Urszuli Bigaj. Pani Dyrektor podziękowała uczniom, rodzicom i nauczycielom za pracę na rzecz szkoły i wytrwałą naukę. Wyróżnionym uczniom wręczono nagrody książkowe za osiągnięcie bardzo dobrych wyników w nauce i wzorowe zachowanie. Po ceremonii zakończenia roku szkolnego 2022/2023 uczniowie udali się do swoich sal lekcyjnych na ostatnie przedwakacyjne spotkania. Na forum klasy otrzymali z rąk wychowawców świadectwa oraz życzenia wspaniałych, bezpiecznych i pełnych przygód wakacji. Do zobaczenia we wrześniu!
W czerwcu uczniowie z Ukrainy uczęszczający do SP1 w ramach realizacji projektu „Wsparcie dla uczniów z Ukrainy – GMINA CHEŁM ŚLĄSKI” otrzymali od Gminy Chełm Śląski sprzęt komputerowy wraz z oprogramowaniem. Podarowane komputery będą wykorzystywane przez ukraińską młodzież w celach dydaktycznych, przede wszystkim podczas zajęć stacjonarnych.
W tym roku wszystko było ostatnie... Również wycieczka, która odbyła się 19 i 20 czerwca była już ostatnią dla naszych ósmoklasistów. Wspólnie spędzili oni czas w przepięknym otoczeniu pienińskich szczytów. Ale od początku…
Najpierw odwiedziliśmy Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach, gdzie poznaliśmy historię niezwykłego życia naszego Papieża Polaka. Nie mogło też zabraknąć papieskich kremówek na wadowickim rynku.
Następnie udaliśmy się do Jaworek, gdzie spacerowaliśmy Wąwozem Homole i odpoczywaliśmy na polance Bukowinki ciesząc oczy i serce pięknymi widokami.
Kolejnym punktem wycieczki była Niedzica i rejs statkiem po jeziorze Czorsztyńskim.
Drugiego dnia mieliśmy okazję sprawdzić naszą kondycję i wytrzymałość, które okazały się niezbędne do zdobycia szczytu Trzech Koron - i choć lał się pot i łzy wszyscy daliśmy radę.
Wycieczka pozwoliła zacieśnić relacje i więzi między uczniami, które mamy nadzieję przetrwają również po zakończeniu nauki w szkole podstawowej...
7 czerwca 2023 r. w Bibliotece Miejskiej w Imielinie odbył się konkurs recytatorski Jak to dawniej bywało. Celem konkursu jest promocja gwary śląskiej, tradycji, zwyczajów oraz strojów naszego regionu. Naszą szkołę reprezentowały uczennice: Sandra Gawlik, Wiktoria Wilczak, Milena Manecka, Julia Stawowy i Sonia Bromboszcz, które przedstawiły teksty gwarowe m.in. o skubaniu piyrzo, staryj chałpie, utopkach itp.
W kategorii uczniów klas VI - III miejsce zajęła Sonia Bromboszcz! Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.
Pozostałym uczestniczkom konkursu dziękujemy za zaangażowanie i wspaniałe występy na scenie.
Już kolejny raz nasi uczniowie wzięli udział w imprezie. Były: rywalizacja, uśmiech i radość z pokonywania własnych słabości, integracja i dużo, dużo zabawy... Gratulujemy wszystkim uczestnikom zdobytych medali - jesteście wspaniali!
Uczniowie klasy 3 wraz z panią Anną Pyrczek oraz panią Ewą Bryjok wybrali się na wycieczkę szkolną do Ustronia. Wycieczka odbyła się w dniach 05 – 07 czerwca 2023 roku. Największymi atrakcjami wycieczki były: warsztaty przyrodnicze w Nadleśnictwie w Ustroniu, spacer po Leśnym Parku Niespodzianek, pobyt w leśnym parku i pokaz lotów paków drapieżnych, karmienie lam, alpak i saren, pobyt w Aquaparku w hotelu Gołębiewski w Wiśle, przejazd ciuchcią do Wisły (obejrzenie skoczni im. Adama Małysza, zapory oraz pałacu prezydenckiego).
2 czerwca br. członkowie zespołu wokalno-tanecznego Gryfnioki odwiedzili lotnisko wojskowe. Odpowiadając na zaproszenie absolwentki naszej szkoły, p. Katarzyny Reguły - Jakubik, która jako zawodowy żołnierz pracuje w 8 Bazie Transportu Lotniczego, zwiedzaliśmy tereny lotniska. Pani Porucznik oprowadziła nas po obiekcie. Mogliśmy zobaczyć różne miejsca oraz budynki związane z pracą żołnierzy. Oglądaliśmy również ciekawą projekcje filmu o samolocie Casa. Najbardziej wyczekanym punktem naszej wycieczki były stacjonujące na lotnisku samoloty i inne pojazdy wojskowe. Dzieci miały możliwość siedzenia za sterami samolotu. Dowiedziały się wielu interesujących faktów. Zwieńczeniem naszej wyprawy był spacer po krakowskim rynku, zakup pamiątek i posiłek. Zmęczeni , ale pełni wrażeń szczęśliwie wróciliśmy do domu.
Podczas Dnia Dziecka w polskich szkołach często organizowane są dni sportu. Ten dzień to również okazja do zabrania dzieci na wycieczki, spacery czy też do kina lub na lody.
W naszej szkole na dzieci z każdej klasy czekała niespodzianka. Moc atrakcji dla najmłodszych z klas I-III zorganizowali nauczyciele oraz Rada Rodziców. Były zawody sportowe, zabawy edukacyjne (zajęcia plastyczne) oraz zabawy na placu zabaw, które dostarczyły uczniom wiele radości i uśmiechu. Na początku dzieci spotkały się w sali gimnastycznej, gdzie mogły zobaczyć występ uczniów klasy szóstej oraz siódmej. Później częstowały się watą cukrową oraz popcornem. Była też możliwość pozjeżdżania na dmuchańcach. Pogoda dopisała, więc dzieci z uśmiechem na twarzy wróciły do swoich domów.
Szczególne podziękowania za uatrakcyjnienie Dnia Dziecka kierujemy do firmy PIPELIFE Skład Fabryczny J.P instalacje gazowe, do rodziców dzieci z klasy 1, do pani Katarzyny Plewniok oraz całej Rady Rodziców.
Maj, to kolejny miesiąc, w którym uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w zajęciach realizowanych w ramach udziału w programie Laboratoria Przyszłości.
Uczniowie klas starszych podczas lekcji techniki oraz zajęć świetlicowych zapoznali się z funkcjonowaniem i zasadami programowania mikrokontrolera. Korzystając z aplikacji Arduino, młodzież samodzielnie napisała programy do sterowania diodą świecącą. Przy pomocy płytek stykowych oraz elementów elektronicznych uczniowie zbudowali układy z diodą LED, które zostały podłączone do mikrokontrolerów. Młodzi programiści spisali się doskonale, dlatego wszyscy mogli obserwować pracę diody sterowanej przez mikrokontrolery, która świeciła światłem ciągłym a następnie przerywanym.
Uczniowie klas młodszych uczestniczyli również w zajęciach z programowania. Dzięki robotowi edukacyjnemu Photon programowanie oraz lekcje matematyki są dla dzieci bardzo ciekawe i przyjemne. W dalszym ciągu doskonalono umiejętności w fotografowaniu i w tworzeniu projektów 3D w programie Tinkercard. Uczniowie systematycznie podczas lekcji biologii, przyrody i chemii korzystali z okularów i kostek VR, przenosząc się do wirtualnej rzeczywistości. Zajęcia z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu, zakupionego w ramach udziału w programie Laboratoria Przyszłości, cieszą się dużym zainteresowaniem i sprawiają dzieciom wiele radości.
„Bieg po zdrowie” to program antytytoniowej edukacji zdrowotnej opracowany w Głównym Inspektoracie Sanitarnym we współpracy z ekspertami. Klasy czwarte realizowały go w drugim półroczu ponieważ profilaktyka palenia tytoniu jest ważnym zadaniem i powinna być na stałe wpisana w działania edukacyjno-wychowawcze. Zajęcia realizowane były za pomocą zróżnicowanych metod a ich podstawą było stymulowanie kreatywności i aktywności uczniów. Bohaterami łączącymi treści poszczególnych spotkań było dwoje uczniów czwartej klasy szkoły podstawowej, Natalia i Kuba. Wydarzenia z ich życia były tłem poruszanych tematów.
Uczniowie chętnie zaangażowali się w działania programu a zdobytą wiedzę i umiejętności będą mogli stosować w codziennym życiu.
Wyprawka dla ucznia klasy pierwszej szkoły podstawowej na rok szkolny 2023/2024:
PROSIMY, ABY WSZYSTKIE MATERIAŁY I PRZYBORY ZOSTAŁY PODPISANE IMIENIEM I NAZWISKIEM DZIECKA.
30 maja uczniowie z klas IV – VII wybrali się na szkolną wycieczkę do Inwałdu. Kolejno odkrywali atrakcje Parku Rozrywki. W Warowni na kamienistym wzniesieniu cofnęli się do średniowiecza, wzięli udział w warsztatach z garncarstwa, poznali zasoby zbrojowni oraz salę tortur. Natomiast bitwa, w której wzięli udział w podziemiach warowni była już bardzo nowoczesna (paintball laserowy). Kolejną atrakcją był Park Miniatur, gdzie można w czasie godziny zwiedzić prawie całą Europę. Kiedy przyszedł czas atrakcji Lunaparku, wybór był trudny: autodrom, karuzele i kolejka, kino 5D, Zielony Labirynt, dom strachów… Dzięki zaangażowaniu naszych uczniów, chyba wszystkie, dostępne atrakcje Lunaparku zostały wypróbowane i sprawdzone. Zabawa była przednia.
Uczeń klasy II Daniel Gawlik wziął udział w III Ogólnopolskim Konkursie Literackim pt. "I Ty możesz zostać ilustratorem" zorganizowanym przez nauczycieli SP 18 im. Janusza Kusocińskiego i otrzymał WYRÓŻNIENIE.
Tematem konkursu było wykonanie ilustracji do wybranej baśni, legendy, opowiadania lub innego utworu literackiego. GRATULUJEMY!
Dzisiaj naszą szkołę odwiedził Pan Romuald Kubiciel - dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Śląskich w Bieruniu. Uczniowie klasy 8-ej mieli możliwość zapoznania się z ofertą edukacyjną szkoły oraz krok po kroku poznali system elektronicznej rekrutacji do szkół ponadpodstawowych.