Zadania matematyczne, gramatyka języka polskiego, kodowanie, logiczne myślenie, odgadywanie zagadek, to tylko niektóre z zadań, z którymi zmierzyć się musieli uczniowie aby wyjść z escape roomu. Tematyką było nawiązanie do Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją. Każda klasa wybrała historię, której bohater zmaga się z trudną sytuacją życiową. Dzięki współpracy dotarli do wskazówek, które pomogą im w rozwiązaniu trudności bohatera historii.
Zabawa w escape roomie miała uświadomić uczniom, że nie są sami w trudnej sytuacji, że czasem potrzeba wysiłku, aby "wyjść" z problemu. Nadto dostarczyła im wiedzy, jak zadbać o siebie i swój dobrostan psychiczny.
14 lutego br. Biblioteka Szkolna, Samorząd Uczniowski oraz Świetlica Szkolna zorganizowały szkolne Walentynki - jedno z najbardziej wyczekiwanych "świąt" w roku szkolnym naszych uczniów. Tego dnia królował kolor czerwony, radość, uśmiech i czasami wielkie zaskoczenie z otrzymanej walentynki...
Poczta Walentynkowa miała ręce pełne roboty, a fotobudka przyciągała wszystkich, którzy darzą się wielka sympatią.
Niech ten dzień miłości i przyjaźni będzie dla naszych uczniów stałą okazją do wspólnej zabawy i okazywania, jak wspaniale być i bawić się RAZEM, nie tylko od święta...
W ostatnim czasie znacznie wzrosła liczba dzieci, które wykazują różnorodne zaburzenia mowy. Wiele z nich jest niwelowanych na etapie edukacji przedszkolnej, lecz duża część uczniów rozpoczyna edukację wczesnoszkolną z niedokończonym rozwojem mowy i wymaga dalszej systematycznej terapii.
Mierząc się z tym tematem prowadzone są grupowe zajęcia logopedyczne dla wszystkich dzieci. Nie tylko dla uczniów z wadami wymowy. Zajęcia mają na celu szeroko rozumianą profilaktykę logopedyczną. Ich zadaniem jest zapobieganie powstawaniu wad i czuwanie nad prawidłowym rozwojem mowy, prowadzenie ćwiczeń kształtujących prawidłową mowę i doskonalące mowę już ukształtowaną poprzez: ćwiczenia ortofoniczne, słuchowe, rytmiczne, usprawniające narządy mowy i artykulacji, a także dykcji oraz pobudzenie do aktywności werbalnej.
Dzieci bardzo chętnie uczestniczą w zajęciach, gdzie wykorzystywane są różne pomoce m.in. programy multimedialne oraz tablica interaktywna. Jest to dla nich doskonała forma nauki poprzez zabawę.
Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) ustanowiony z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2004 roku świętowany jest na całym świecie. Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI). DBI ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajamianie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu.
W tym roku Dzień Bezpiecznego Internetu 2023 przypadał na 7 lutego, ale jego obchody w formie realizowanych w całej Polsce lokalnych inicjatyw edukacyjnych zaplanowane zostały aż do końca marca 2023.
Również nasza Szkoła zgłosiła się do obchodów DBI organizując różnorodne zajęcia. M.in. na lekcjach informatyki uczniowie omawiali zasady bezpiecznego korzystania z zasobów internetowych oraz zasady tzw. netykiety. Uczniowie wykonywali także plakaty promujące DBI – uczniowie klasy VII za pomocą programu GIMP a pozostali za pomocą PAINT-a. Szkoła otrzymała zaświadczenie potwierdzające udział w organizacji lokalnych obchodów DBI.
W ramach akcji „Aktywni Błękitni”, uczniowie klas IV-VIII brali udział w konkursie ekologicznym „Woda źródłem życia”. Celem konkursu było wykształcenie wśród dzieci i młodzieży poprawnych nawyków i postaw, które wraz z otrzymaną wiedzą, w przyszłości będą mogły wykorzystywać i przekazywać dalej przyczyniając się do ochrony środowiska.
W czasie trwania konkursu wpłynęło wiele pięknych i pomysłowych prac, dlatego wybór zwycięzców był bardzo trudny. Nagrody ufundowane przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach odebrali:
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom!
Koniec pierwszego półrocza to też koniec pierwszej części zajęć dodatkowych pod tytułem „Masz to w sobie - anatomia”, w których brali udział uczniowie klas IV-VI. Nasza młodzież z wielką chęcią założyła fartuchy i rękawiczki, żeby na własne oczy obserwować, ciąć i kroić narządy świni i kurczaka, a także przeprowadzać doświadczenia na sobie.
W trakcie trwania zajęć uczniowie mogli spreparować skórę kurczaka, żołądek, wątrobę, płuca, nerkę i serce, dokładnie badając budowę tych narządów oraz poznawać ich funkcje. Uczestnicy koła prowadzili również doświadczenia trawiąc składniki pokarmowe za pomocą enzymów śliny, trzustki i żołądka oraz emulgując tłuszcze. Z wielkim zaangażowaniem badali odruchy, prowadzili doświadczenia na swoich zmysłach oraz korzystali z nowoczesnej technologii wykorzystując okulary VR. Młodsi uczniowie zakończyli swoją przygodę z anatomią bogatsi o nowe doświadczenia. Teraz zapraszamy uczniów klasy VIII...
Czy mali, czy duzi - wszyscy korzystamy z Internetu w pracy, podczas nauki czy zabawy. Nic w tym złego, jeśli potrafimy oddzielić świat rzeczywisty od wirtualnego, jeśli jesteśmy świadomi zagrożeń czyhających w sieci oraz stosujemy netykietę.
W ramach tegorocznych obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu, we współpracy z Komendą Powiatową Policji w Bieruniu zorganizowaliśmy prelekcję dla uczniów: #działajmyrazem, bo bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w sieci jest bardzo ważne.
8 lutego 2023 roku uczniowie klas 1-3 mieli zorganizowaną zabawę karnawałową. Dzieci tańczyły i bawiły się w pięknych strojach pod okiem wykwalifikowanego animatora. Dużą atrakcją była pizza zakupiona przez Radę Rodziców oraz kolorowa wata cukrowa. Uczniowie mieli okazję zrobić sesję zdjęciowa na tle plakatu do filmu "Elza". Wszyscy w dobrych humorach wrócili do domu.
Nowoczesny sprzęt zakupiony w ramach realizacji rządowego programu „Laboratoria Przyszłości w dalszym ciągu uatrakcyjnia zajęcia obowiązkowe oraz dodatkowe w naszej szkole. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem uczestniczą w lekcjach, które prowadzone są z wykorzystaniem okularów VR, mikrokontrolera ARDUINO, drukarki 3D, lutownicy oraz aparatu fotograficznego. W styczniu br. dzieci rozwijały swoją kreatywność i praktyczne umiejętności przenosząc się do wirtualnej rzeczywistości, programując oraz wykonując zdjęcia.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.
Dlaczego gwiazdy spacerują po niebie? Kiedy Słońce wschodzi dokładnie w miejscu geograficznego wschodu? Jak wraz ze zmianą pór roku zmienia się wygląd nocnego nieba? Na te i wiele innych pytań mogli sobie odpowiedzieć uczniowie klas IV-VI, którzy 01.02.2023 r. odwiedzili sferyczne niebo chorzowskiego planetarium. Podczas dwulekcyjnych zajęć dzieci mogły odprężyć się w wygodnych fotelach i obserwować gwieździste niebo, a przy okazji wiele się nauczyć. Z kolei na warsztatach „zostać meteorologiem” nasi młodzi obserwatorzy pogody poznali tajniki pracy w stacji meteorologicznej oraz poznali mechaniczne i elektroniczne przyrządy meteorologiczne. Mieli okazję również samodzielnie wykonać pomiary kilku składników pogody.
Uczniowie klasy VIII wzięli udział w ogólnopolskim projekcie BohaterON 2022– włącz historię!
BohaterON, to ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. Projekt edukacyjny, bazując na historiach Powstańców, wzmacnia poczucie tożsamości narodowej, krzewi postawy patriotyczne oraz buduje wrażliwość społeczną. Uczniowie klasy VIII przygotowali kartki oraz wpisy zamieszczane na portalu www.dumnizpowstańców.pl dla bohaterów Powstania Warszawskiego - nowym, wirtualnym miejscu pamięci o Powstańcach i Powstaniu Warszawskim. Kolejnym zadaniem uczniów było wykorzystanie na lekcji materiałów opowiadających o Powstaniu Warszawskim, udostępnionych przez organizatora projektu. Swoje zadania wykonali solidnie, zgodnie z założeniami projektu, czego dowodem jest dyplom dla naszej szkoły.
Aż 26 par zgłosiło się i rywalizowało o najwyższy stopień podium w zawodach piłkarzyków stołowych. Boje toczyły się w dwóch kategoriach:
Klasy I-IV, gdzie kolejność była następująca:
Klasy V-VIII z ostateczną kolejnością:
Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobną słodką nagrodę.
Nasza szkoła przystąpiła do projektu “Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci”. Celem akcji jest podniesienie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży, oraz zwrócenie uwagi na prawidłowe zagospodarowanie odpadami. W zamian za przyniesiony zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny szkoła otrzyma bon, który wykorzysta na nagrody rzeczowe w postaci materiałów biurowych. Jedynym warunkiem jest mobilizacja do działania, porządki domowe i chęci! Sprzęty można przynosić do dnia 12.02.2023 r.
Zachęcamy do udziału w akcji!!!
Nasza szkoła zakończyła pierwszy semestr w programie #Aktywnibłękitni. Aktywni Błękitni to szeroko zakrojony projekt edukacyjny dla szkół podstawowych realizowany od 2019 roku pod patronatem Ministerstwa Infrastruktury, Ministerstwa Edukacji i Nauki, Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Zdrowia oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki. Misją programu jest promowanie wiedzy o zrównoważonej gospodarce wodnej, szczególnie w zakresie ochrony środowiska, ochrony przeciwpowodziowej i zapobieganiu skutkom suszy, a także dbałości o wodę i znajomości zasad bezpiecznego korzystania z rekreacji wodnej.
Od września, w ramach akcji nasi uczniowie sprzątali tereny przy szkole, uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez MASTER-Odpady i Energia Sp. z o.o., gdzie zdobyli szeroką wiedzę na temat ekologii oraz brali udział w konkursie „Woda- źródłem życia”. Serdecznie zapraszamy do włączania się we wszelkie akcje ekologiczne, które będą prowadzone w drugim półroczu.
O tym jak bezpiecznie spędzić zbliżające się ferie zimowe przypomniały nam funkcjonariuszki Komendy Powiatowej Policji w Bieruniu. Prelekcja dotyczyła zagrożeń, jakie mogą czyhać na dzieci korzystające z uroków zimy w domu, w górach czy na zimowiskach.
Bezpieczeństwo to podstawa !!!
Wszystkim uczniom życzymy udanych ferii zimowych, mnóstwa zabawy na śniegu i miłego odpoczynku od nauki.
...piątek i to 13-go wcale nie musi być pechowy... Klasa 8 przekonała się o tym doskonale, ponieważ to właśnie tego dnia wybrali się do Laserhouse do Katowic, na laserowy paintball. Była to druga część wygranej wycieczki w ramach gminnego konkursu fotograficznego. Tym miłym wypadem klasa 8 rozpoczęła upragnione ferie zimowe.
10.01.2023 roku odbyła się wycieczka edukacyjna uczniów klas I – III do Teatru Małego w Tychach na spektakl teatralny pt. „Piotruś Pan”. Uczniowie obejrzeli fascynujące przedstawienie o chłopcu pochodzącym z Nibylandii. Podczas spektaklu uczniowie wraz z aktorami przenieśli się do świata wiecznego dzieciństwa i poznali zabawne historie „Piotrusia Pana” i jego towarzyszy. „Piotruś Pan” to opowieść o czarodziejskiej, beztroskiej krainie, w której nikt nie może dorosnąć, a życie jest nieustającą przygodą. Jednak nawet w tej krainie czyhały niebezpieczeństwa, dlatego uczniowie mieli okazję towarzyszyć bohaterom w czasie walki z piratami, dowodzonymi przez strasznego Kapitana Haka. To był bardzo udany, pełen emocji wyjazd.
Serdecznie dziękujemy wszystkim rodzicom, nauczycielom, uczniom oraz pracownikom szkoły za przekazanie na rzecz szkoły talenciaków z Lidla. W sumie zebraliśmy 2479 talenciaków. Dzięki Waszemu wsparciu udało się pozyskać dla naszej szkoły następujące nagrody: torbę z instrumentami, chustę animacyjną, magiczny kapelusz, 2 zestawy tangramów. To najlepszy dowód, że współpraca i zaangażowanie dają wspaniałe efekty. Dziękujemy !!!
Wszystkiego najlepszego
w Nowym - 2023 - Roku !