Jak co roku nasza szkoła włączyła się w obchody Światowego Dnia Pluszowego Misia. Z tej okazji zawitał do nas wyjątkowo miły gość, lubiany przez wszystkich – Kubuś Puchatek. Uczniowie naszej szkoły zostali zaproszeni przez Puchatka na słodkie „małe Conieco”. Spotkanie z Misiem sprawiło wszystkim wiele radości.
Rozwijanie myślenia naukowego jest jednym z kluczowych działań edukacyjnych i bardzo ważnym narzędziem do pracy na lekcjach biologii i chemii. W listopadzie uczniowie klas V- VIII brali udział w projektach edukacyjnych, których finałem było stworzenie wystawy zdobiącej korytarz naszej szkoły. Młodzież ćwiczyła umiejętność projektowania i przeprowadzania doświadczeń oraz samodzielne zdobywanie wiedzy poprzez wykonywanie modeli i plakatów. Powstały przepiękne modele DNA (klasa VIII) i komórek (klasa V), pouczające plakaty przestrzegające przed chorobami pasożytniczymi (klasa VI) oraz opisy i wyniki doświadczeń, badających czystość powietrza w naszej okolicy (klasa VII). Serdecznie gratulujemy uczniom pomysłowości i kreatywności!
28 listopada br. zostały rozstrzygnięte konkursy biblioteczne zorganizowane z okazji Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek. Uczestnicy konkursów wykonali przepiękne prace plastyczne oraz wykazali się wspaniałą znajomością baśni z całego świata.
Z ogromną przyjemnością przedstawiamy wyniki:
Laureaci konkursu plastycznego pt.: „Moja ulubiona postać z bajki”:
Klasa I:
1 miejsce: Olivier Sitko
2 miejsce: Adam Zieliński
3 miejsce: Filip Januszek
Klasa II:
1 miejsce: Milena Bacior
2 miejsce: Malwina Piwowarczyk
3 miejsce: Kacper Paruzel
Klasa III:
1 miejsce: Wiktoria Pastuszka
2 miejsce: Zofia Dziki
3 miejsce: Tymoteusz Anderwald; Przemysław Pocielej
Klasa IV – VIII:
1 miejsce: Aleksandra Wiśniowska
2 miejsce: Julia Honkisz
3 miejsce: Karol Górniewicz; Dariusz Górniewicz
Laureaci konkursu wiedzy pt.: „Znawca baśni”
Zuzanna Plewniok – klasa I
Antonina Ronke – klasa II
Jakub Górkiewicz – klasa IV a
Dawid Rogalski – klasa V
Igor Zieliński – klasa V
Amelia Pastuszka – klasa VI
Paweł Dłucik – klasa VII
Zuzanna Śliwa – klasa VIII
Serdecznie gratulujemy!
W listopadzie 2022 r. w naszej szkole odbyła się zbiórka karmy i kocy dla schroniska „Przystań Ocalenie” w Ćwiklicach. Akcja została zorganizowana przez Szkolny Klub Wolontariatu wspólnie z pedagogiem szkolnym oraz Komendą Powiatową Policji w Bieruniu.
Serdecznie dziękujemy całej społeczności uczniowskiej i rodzicom za zaangażowanie i pomoc w zbiórce pokarmu dla zwierzaków przebywających w schronisku.
W dniu 25 listopada 2022 roku w Szkole Podstawowej nr 2 odbył się Gminny Konkurs Języka Niemieckiego. Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 Pani Regina Pioskowik przywitała przybyłych na konkurs gości i uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi i Szkoły Podstawowej nr 2. Do konkursu przystąpili uczniowie klas szóstych biorących udział w Innowacjach z Języka Niemieckiego. Nad przebiegiem konkursu czuwała komisja w składzie: Pani Celina Ganobis z Gminy Chełm Śląski, Wicedyrektor SP 2 Pani Ewa Sońta, Wicedyrektor SP 1 Pani Anna Krzystanek. Konkurs wspólnie zorganizowały i przeprowadziły Pani Aleksandra Leńdźwa-Wyciślok i Pani Urszula Bigaj. Konkurs składał się z części: pisemnej, z wykorzystaniem technologii informacyjnych i komunikacyjnych oraz kalamburów. Uczniowie z dużym zaangażowaniem i znajomością zagadnień pracowali i rozwiązywali powierzone im zadania. Poziom uczestników był wyrównany, jednak kilka punktów więcej zdobyli uczniowie z SP2. Wszystkie drużyny otrzymały nagrody rzeczowe wręczane przez Panią Dyrektor Reginę Pioskowik, a ufundowane przez Dyrektorów SP1 i SP2. Pani Celina Ganobis z Urzędu Gminy Chełm Śląski również obdarowała uczestników książkami i drobnymi upominkami oraz dziękując za piękną rywalizacje życzyła dalszych sukcesów w nauce języka niemieckiego. Uczniowie otrzymali także słodki poczęstunek. Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
23 listopada 2022 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie czytelnicze dla uczniów klas I - III. Zajęcia biblioteczne dla naszych najmłodszych czytelników przeprowadziła Pani Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Chełmie Śląskim – Pani Anna Kocur. Podczas spotkania uczniowie wysłuchali bajki pt.: „Długaśna sąsiadka” Kęstutisa Kasparaviciusa, czytanej przez naszego Gościa.
Dzieci aktywnie uczestniczyły w warsztatach czytelniczych oraz rozwiązywały „Łamigłówki Literackie” zdobywając za swoją wiedzę nagrody.
W dniu 23.11.2022 w godzinach popołudniowych w naszej szkole odbyła się dyskoteka, na którą wszyscy uczniowie od dawna czekali (wiemy, że pandemia i obostrzenia z nią związane przyczyniły się do odwoływania tego typu imprez). Organizatorem zabawy dyskotekowej był Szkolny Samorząd Uczniowski. Członkowie samorządu aktywnie włączyli się w przygotowania. Były dekoracje, balony, ,,muzyka z głośnika”, a didżejem został absolwent naszej szkoły Kacper Durok. Prowadzący dyskotekę zapewnili urozmaiconą muzykę i efekty świetlne. Uczniowie bawili się na sali gimnastycznej, a w salach czekał na nich poczęstunek i pizza ufundowana przez Szkolną Radę Rodziców. Wszyscy świetnie się bawili, tańczyliśmy nawet ,,Belgijkę”. Dyskotekę zaliczamy do udanych i czekamy na więcej…
22 listopada br. uczniowie klas czwartych odwiedzili Gminną Bibliotekę Publiczną w Chełmie Śląskim. Zajęcia biblioteczne dla naszych uczniów przygotowała i przeprowadziła Pani Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej - Anna Kocur. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się na czym polega praca bibliotekarza, czym jest księgozbiór podręczny oraz czym różni się ebook od audiobooka. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach oraz w konkursie wiedzy na temat książek i czytelnictwa. Zwycięska grupa otrzymała kolorowe maskotki, a wszystkie dzieci zostały obdarowane pamiątkowymi magnesami. Na zakończenie zajęć każdy czwartoklasista mógł zapisać się do biblioteki i wypożyczyć dla siebie wybraną książkę lub grę planszową.
Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień 😁🙂🤝 jak zawsze był pełen pozytywnej energii, radości i uśmiechu... W tym roku m.in. mierzyliśmy naszą życzliwość na metry i walczyliśmy na uśmiechy 😜😄. Nieodłącznym elementem była możliwość zrobienia pamiątkowej fotki. Sami zobaczcie, co się u nas działo ...
W dniach 14 – 15 listopada 2022 r. uczniowie klas 8 SP1 i SP2 odwiedzili Archipelag Skarbów. Taką nazwę nosi rekomendowany program profilaktyki zintegrowanej, którego działania są kompleksowe, ponieważ obejmują również spotkania z nauczycielami i rodzicami.
Program dla młodzieży realizowany był jako dwa mityngi. Punktem wyjścia do pracy z młodzieżą było poszukiwanie szczęścia i realizacji najgłębszych dążeń i marzeń. Odwołanie się do największych marzeń i aspiracji nastolatków sprzyja uzyskaniu silnego efektu profilaktycznego. Realizacja swoich marzeń to wartość, dla której młodzież jest gotowa podjąć trudniejszą drogę życia, wymagać od samych siebie i unikać różnego rodzaju zachowań ryzykownych. Zadaniem trenerów było ukazanie młodzieży, że konsekwencje złych wyborów w okresie dojrzewania mogą pokrzyżować ich dążenia i plany życiowe.
Program przedstawiony został za pomocą symboli i metafor, które w formie narracji i obrazu towarzyszyły przez cały czas pracy z młodzieżą. Taki rodzaj przekazu ułatwia młodym ludziom przyjęcie treści profilaktycznych, a po zakończeniu programu umożliwia posługiwanie się nimi w rozmowach z innymi na tematy związane z życiem, miłością, zdrowym rozwojem i jego zagrożeniami.
Centralnymi symbolami i zarazem rekwizytami wyeksponowanym na widocznym miejscu, które towarzyszyły młodzieży przez cały czas trwania zajęć były skrzynie skarbów. Oznaczały one wszystkie największe „skarby”, czyli najważniejsze cele, które młodzież chciałaby zrealizować w swoim życiu – szczęście, miłość, przyjaźń, realizację pasji. Cały program Archipelag Skarbów® to wspólna podróż, której celem jest wsparcie każdego z uczestników w drodze do odnalezienia w życiu tego, co najważniejsze.
Drugim centralnym symbolem była gwiazda, która obrazuje każdego człowieka. Pięcioramienna gwiazda składa się z pięciu kluczowych sfer – ramion gwiazdy: ciała – wymiar fizyczny, uczuć – wymiar emocjonalny, rozumu – wymiar intelektualny, ducha – wymiar duchowy (wartości) oraz więzi z innymi – wymiar społeczny.
Ważne przesłanie wynikające z programu jest takie, że każdy człowiek jest gwiazdą. Podobnie jak gwiazda ma pięć ramion, tak człowiek składa się z rozumu, ducha, więzi, ciała i uczuć. Ważne jest, by młody człowiek w swoich wyborach kierował się rozumem. Życie człowieka jest nieustanną podróżą i od nas samych zależy, czy dotrzemy do upragnionego celu, jakim jest szczęście. Można go długo szukać, ale warto, bo jest ono bezcennym darem dla człowieka. Życzymy naszej młodzieży, by odnalazła swój skarb – swoje szczęście.
W Archipelagu Skarbów wykorzystany był cały wachlarz różnorodnych metod i form pracy z grupą. Były to udźwiękowione prezentacje multimedialne, krótkie filmiki i muzyka. Dynamiczne ćwiczenia, do których masowo zgłaszali się ochotnicy – nagradzani za udział nie tylko brawami, ale także prezentami. Młodzież była zaangażowana do tego, by odpowiadać na pytania, głosować, a nawet śpiewać razem z trenerami „Szantę z Archipelagu Skarbów”. Humor przeplatał się z poważnymi treściami w sposób, który dawał młodzieży chwile wytchnienia i odreagowania. Ważnym elementem programu był Festiwal Twórczości Młodzieży. Uczniowie przygotowali wiersze, plakaty, rysunki i prezentacje na ustalone wcześniej tematy.
Jedną z ważnych funkcji programu Archipelag Skarbów® jest pomoc w budowaniu dobrych relacji między rodzicami i ich nastoletnimi dziećmi oraz podkreślanie roli rodziców w ich ważnej roli życiowych przewodników młodzieży. Dlatego w ramach projektu 14 listopada zostało zorganizowane spotkanie trenera z rodzicami. W trakcie spotkania prezentowane były cele, efekty i treści programu Archipelag Skarbów®. Omawiane zostały aktualne wyniki badań Instytutu Profilaktyki Zintegrowanej nad młodzieżą, ze szczególnym podkreśleniem danych świadczących o dużej roli rodziców w ochronie nastoletniej młodzieży przed podejmowaniem zachowań ryzykownych. Trener przedstawił szereg wskazówek dotyczących budowania relacji z nastolatkiem oraz praktyczne podpowiedzi zwiększające skuteczność oddziaływania wychowawczego rodziców. Szczególny akcent położony był na umiejętności dobrej komunikacji, które są niezbędne w wychowaniu nastolatka. Wskazane zostały również sposoby podejmowania trudnych tematów w rozmowach z nastolatkiem.
Rady Pedagogiczne obu szkół również uczestniczyły w szkoleniu. W ramach szkolenia prezentowane zostały cele i treści programu Archipelag Skarbów® oraz dowody na jego skuteczność. Omawiane były wyniki badań IPZIN nad młodzieżą pod kątem najważniejszych czynników chroniących i czynników ryzyka zachowań problemowych młodzieży. Prowadzący przedstawił wybrane aspekty wiedzy dotyczącej skutecznych strategii w profilaktyce młodzieżowej oraz uzasadnił potrzebę uwzględniania w wychowaniu i profilaktyce głębszych poziomów osobowości obejmujących wartości, tożsamość czy najgłębsze dążenia. Wskazywane zostały sposoby wykorzystania tej wiedzy w codziennej pracy wychowawczej i profilaktycznej pracowników szkoły. W czasie szkolenia podkreślane zostało znaczenie odwoływania się do mocnych stron i pozytywnych cech zarówno pojedynczych uczniów, jak i całych zespołów klasowych.
Program jest wpisany do „Systemu standardów i rekomendacji programów profilaktycznych” sygnowanego przez najważniejsze agendy Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Edukacji Narodowej.
W naszej gminie program został w całości sfinansowany przez Urząd Gminy oraz Gminną Komisję ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
W dniu 17.11.2022 r. uczniowie klasy 5-ej i 6-ej udali się na wycieczkę do CASTORAMA-y w Chorzowie, gdzie uczestniczyli w warsztatach przedmiotowych „Majsterkowo”, zorganizowanych i przeprowadzonych przez pracowników tej firmy. Na miejscu na naszych uczniów czekały przygotowane stanowiska pracy, zestawy narzędzi oraz materiałów do wykonania karmników dla ptaków z drewna a także fartuszki ochronne. W miłej atmosferze i pod fachowym okiem pracowników CASTORAMA-y, którzy bez problemu nawiązali z uczniami sympatyczny kontakt, nasi majsterkowicze, przy niewielkiej pomocy opiekunów wykonali swoje karmniki, które potem zabrali do domu.
Mamy nadzieję, że odpowiednio zabezpieczone przed jesienno-zimową aurą karmniki – systematycznie wypełniane odpowiednią karmą – będą często odwiedzane przez naszych skrzydlatych przyjaciół.
Aby uczcić Narodowe Święto Niepodległości uczniowie naszej szkoły z klas IV – VII przystąpili do konkursu plastycznego pt. „Miejsca pamięci narodowej w Polsce”. Celem konkursu było upowszechnienie tematyki patriotycznej, jako wartości związanej ojczyzną, tradycją, kulturą i historią. W swych pracach uczniowie wykazali się inwencją twórczą, wszystkie prace zostały wyróżnione.
Wręczenie nagród dla zwycięzców Gminnego Konkursu Fotograficznego pt.: "Polska To My" odbyło się dnia 11 listopada podczas koncertu muzyki patriotycznej z okazji odzyskania niepodległości w wykonaniu Gminnej Orkiestry Dętej. Uczniowie wspólnie z wychowawcami odebrali nagrody z rąk Wójta Gminy Pana Stanisława Jagody oraz Kierownika Referatu Oświaty, Kultury i Zdrowia Pani Gabrieli Penczek.
Jeszcze raz gratulujemy uczniom kreatywności i zaangażowania...
Z okazji Święta Niepodległości nasza szkoła wzięła udział w Gminnym Konkursie Fotograficznym pt.: "Polska To My". Był to konkurs klasowy zorganizowany przez Wójta Gminy Chełm Śląski, którego głównym celem było przede wszystkim kształtowanie postaw patriotycznych oraz wzmocnienie poczucia tożsamości narodowej.
Klasy prześcigały się w kreatywnym zobrazowaniu tematu konkursu czego owocem są przepiękne fotografie. Miejsce pierwsze, a tym samym wyjazd dla swojej klasy wywalczyli uczniowie z naszej szkoły - z klasy 8-mej i klasy 1-szej. Serdecznie gratulujemy!!!
Dnia 10 listopada 2022 r. w naszej szkole odbyła się akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości, na pamiątkę 104 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Program przedstawienia miał przypomnieć tragiczne losy Polaków, ale także wzbudzić w nas refleksje. Akademia rozpoczęła się o godzinie 11.11., kiedy to nasza szkolna społeczność przystąpiła do odśpiewania Hymnu państwowego, tym samym wpisując się w ogólnopolski program Szkoła do hymnu 2022. Część artystyczna przygotowana przez uczniów klasy V oraz zespół Gryfnioki wprowadziła zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. W skrócie zobrazowano sytuację, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Jednak największy nacisk położono na ukazanie ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli, stale wychodził z inicjatywą walki za ojczyznę. Przypomniano daty powstań narodowych, podkreślając wkład ich uczestników. Uczniowie recytowali wiersze, śpiewali pieśni patriotyczne. Dzień ten dla wielu jest lekcją patriotyzmu i historii. Uczestnicząc corocznie w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.
8 listopada 2022 r. w naszej szkole świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Z tej okazji biblioteka szkolna wspólnie z aktywem bibliotecznym z klasy V przygotowała liczne atrakcje dla uczniów z klas I – III. Dzieci wcieliły się w tym dniu w swoich ulubionych bajkowych bohaterów.
Spotkanie biblioteczne przebiegało w miłej i wesołej atmosferze. Czytelnicze „Koło Fortuny” oraz bajkowe zagadki z nagrodami sprawiły wszystkim wiele radości. Podczas spotkania nie zabrakło wspólnego czytania, bajkowych pląsów przy muzyce oraz słodkiej przekąski. W tym dniu w naszej szkole było kolorowo, głośno i radośnie.
Z okazji Dnia Niepodległości w świetlicy szkolnej p.Urszula Bigaj zorganizowała konkurs na najpiękniejszy kotylion. Wszystkim uczestnikom gratulujemy:)
W październiku br. uczniowie naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w wielu ciekawych lekcjach i zajęciach dodatkowych w ramach realizacji rządowego programu „Laboratoria Przyszłości”.
Podczas warsztatów bibliotecznych uczniowie klas I – III zapoznali się z budową i funkcjami drukarki 3D. Efektem zajęć było gęsie pióro wydrukowane w drukarce 3D.
Również uczniowie klas starszych w czasie zajęć dodatkowych poznali możliwości i ograniczenia druku 3D, zapoznali się także z nowoczesnymi technologiami m.in.: FDM, SLA, DLP.
Dzięki okularom VR i kostkom VR podczas lekcji przyrody uczniowie mogli obserwować zmiany zachodzące w przyrodzie w poszczególnych porach roku, natomiast na lekcjach biologii młodzież oglądała komórki zwierzęce i roślinne.
Dla nauczycieli naszej szkoły odbyły się warsztaty praktyczne z zastosowaniem okularów VR.
W październiku uczniowie rozpoczęli także przygodę z fotografią. Pierwsze efekty sesji zdjęciowej w plenerze można zobaczyć w naszej galerii zdjęć.
Co rządzi ruchami planet w Układzie Słonecznym? Jak zmierzyć odległości we Wszechświecie? Gdzie szukać odległych galaktyk? Na te i inne pytania uczniowie klas 7-8 mogli usłyszeć odpowiedź podczas dwulekcyjnego seansu naukowego pt. „Fascynujący Kosmos” w Planetarium Śląskim. Nowoczesny system projekcyjny pozwala tam wyświetlić na sferycznym ekranie około 100 milionów gwiazd i zabrać widzów w najdalsze zakątki Wszechświata.
W 2018 roku rozpoczął się proces przebudowy i modernizacji Planetarium Śląskiego, które zostało przekształcone w park nauki. W dodatkowym budynku, zlokalizowanym głównie pod ziemią znalazło się miejsce dla interaktywnych ekspozycji.
Uczniowie naszej szkoły mieli okazję wziąć udział w zwiedzaniu ekspozycji poświęconej astronomii. W jej centralnym punkcie znajduje się słynny projektor Zeissa, który wyświetlał w Planetarium Śląskim gwiazdy przez prawie 63 lata. Można tam również zobaczyć drewniany pulpit sterujący. Najciekawsze jednak dla młodzieży okazały się interaktywne stanowiska prezentujące zagadnienia związane z astronomią: między innymi różnego rodzaju instrumenty obserwacyjne takie jak lunety, teleskopy czy celostat. Jedną z największych atrakcji tej ekspozycji był pokój pozwalający na spacer wśród gwiazd w okularach 3D.
Uczniowie z uśmiechem na ustach uczyli się nowych rzeczy, a wycieczka ta z pewnością zapadnie w ich pamięci.