To wartości decydują o tym,
kim jest człowiek”.
Kardynał August Hlond
22 października 2021 r. odbył się w naszej szkole konkurs PATRON NASZEJ SZKOŁY – AUGUST HLOND. Trzyosobowe drużyny z klas IV – VIII rywalizowały o tytuł zwycięzcy. Uczestnicy konkursu losowali pytania, rozwiązywali test oraz łamigłówki logiczne, w których musieli odczytać zakodowane informacje o patronie. Uczniowie wykazali się wiedzą na temat życia, działalności i nauki Kardynała Augusta Hlonda. Różnice punktowe były niewielkie, co świadczyło o dobrym przygotowaniu i równym poziomie uczestników.
Wyniki konkursu:
I miejsce – klasa V
II miejsce – klasa VIII
III miejsce – klasa VI
IV miejsce – klasa VII
V miejsce – klasa IV
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy. Dziękujemy za aktywny udział i zapraszamy ponownie za rok!
W ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom” nasza szkoła włączyła się do II Międzynarodowej Edycji VI Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie pt. Przerwa na czytanie - bicie rekordu w czytaniu na przerwie.
15 października br. cała społeczność szkolna aktywnie uczestniczyła w biciu rekordu w czytaniu. Wszyscy uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy administracji i obsługi czytali swoje ulubione książki w czasie przerw międzylekcyjnych w specjalnie wyznaczonych strefach czytania. Najmłodszym uczniom w tym dniu czytali nauczyciele oraz starsi koledzy i koleżanki.
Udział w akcji „Przerwa na czytanie” pokazał, że czytanie jest nie tylko ciekawe i przyjemne, ale że to również świetna zabawa. Uczniowie przekonali się, że warto sięgać po książkę w każdej sytuacji i w każdym miejscu.
Tegoroczna Noc Bibliotek, pod hasłem: „Czytanie wzmacnia” w naszej szkole rozpoczęła się w piątek 8 października 2021r.
W tym roku wydarzenia akcji odbyły się w przestrzeni realnej oraz wirtualnej. Z tej wyjątkowej okazji dla wszystkich uczniów przygotowano wiele atrakcji i niespodzianek. W ramach udziału w akcji uczniowie nie tylko wzmacniali swoją wyobraźnię poprzez czytanie, ale pracowali również nad swoją kondycją fizyczną i wzmocnieniem mięśni. Młodsi uczniowie wykazali się dużym sprytem rozwiązując zagadki detektywistyczne. Wszyscy detektywi otrzymali pamiątkowe zakładki do książek.
Dzięki Organizatorom ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek 2021 uczniowie mogli obejrzeć film pt.: „Operacja: Człowiek w czerni”.
Wolontariusze w ramach akcji Wolontariusz Niesie Pomocną Dłoń przeprowadzili w świetlicy szkolnej zajęcia przygotowane według własnych pomysłów. Uczniowie mogli uczestniczyć w głośnym czytaniu tekstów z książki Gang Świeżaków, rozwiązywać zagadki oraz brać udział w zajęciach plastycznych. Wolontariusze pomagali również świetlikom w odrabianiu zadań. Dzieci z wielkim zaangażowaniem brały udział w zajęciach , a w zamian każdy uczestnik otrzymał dyplom i słodki upominek. Kolejne spotkanie już niebawem...
Dnia 13 października br. z okazji Święta Edukacji Narodowej uczniowie naszej szkoły przygotowali dla nauczycieli i pracowników obsługi wyjątkowy program artystyczny. Na początku prowadząca przypomniała zebranym historię święta. Następnie uczennice z czwartej klasy wyrecytowały piękne wiersze dedykowane wszystkim zaproszonym gościom. Po części oficjalnej na scenę weszły szkolne aktorki z klasy piątej, szóstej i ósmej, które wystąpiły w kabarecie pt. „Migawki ze szkolnej ławki”. Dziewczęta w humorystyczny sposób przedstawiły zajęcia szkolne, w trakcie których opowiadały o trudach pracy nauczyciela. Na koniec przedstawiciele SU złożyli Pani Dyrektor, wszystkim pedagogom i pracownikom obsługi życzenia oraz wręczyli pamiątkowe upominki.
„Nauczyciel to jedna z najbardziej wyjątkowych postaci na całym świecie,
bo któż inny mógłby każdego dnia ofiarowywać to,
co w nim najlepszego, cudzym dzieciom?”.
Deanna Beisser
6 października 2021 r. w naszej szkole odbyły się demokratyczne wybory do władz Samorządu Uczniowskiego. Wybory SU to dla całej społeczności szkolnej bardzo ważne wydarzenie, ponieważ uczniowie dokonują wyboru swoich przedstawicieli.
Głosowanie było tajne, każdy uczeń mógł oddać jeden głos na specjalnie przygotowanych kartach wyborczych. Po podliczeniu głosów przez komisję wyborczą ogłoszono skład Samorządu Uczniowskiego w roku szkolnym 2021/2022:
PRZEWODNICZĄCY SU: Kacper Durok
ZASTĘPCA PRZEWODNICZĄCEGO SU: Antonina Krzystanek
SEKRETARZ: Sara Czornik
CZŁONKOWIE SU: Karolina Reguła, Sonia Bromboszcz
OPIEKUN SU: Pani Wioletta Tasarek
Serdecznie gratulujemy nowo wybranym władzom Samorządu Uczniowskiego.
W dniach od 27 września do 1 października 2021 r. obchodziliśmy w naszej szkole Europejski Tydzień Języków Obcych. Nauczyciele podjęli działania zachęcające uczniów do nauki języków obcych. Na lekcjach języka angielskiego, języka niemieckiego oraz na zajęciach z innowacji pedagogicznej z języka niemieckiego odbywały się quizy oraz zabawy językowe.
Nasza szkoła została udekorowana licznymi plakatami i ciekawostkami na temat Wielkiej Brytanii i innych państw europejskich. Wspólnym celem nauczycieli języka angielskiego oraz nauczycieli języka niemieckiego było rozwijanie u uczniów umiejętności językowych, wzbudzenie zainteresowania językami obcymi oraz kształtowanie postawy szacunku wobec innych kultur.
Międzynarodowy Dzień Kropki, to wielkie święto kreatywności, pokonywania ograniczeń oraz umacniania wiary we własne siły. Co roku gromadzi miliony dzieci i nauczycieli wokół historii Vashti, bohaterki "Kropki" Petera Reynoldsa.
Od kilku lat w polskich szkołach – również i w naszej Świetlicy Szkolnej – w Dniu Kropki uczniowie rozmawiają o swoich talentach i mocnych stronach, a na pamiątkę pierwszej kropki Vashti powstają kolorowe kropkowe działa sztuki :)
Świetlica Szkolna zapewnia uczniom opiekę, która umożliwia ich wszechstronny rozwój. Dążymy do tego, aby przez zabawę uczniowie zdobywali wiedzę, myśleli kreatywnie i twórczo, ale przede wszystkim, żeby czuli się doceniani. Chcąc sprawdzić, jak Świetliki czują się w naszej świetlicy szkolnej przeprowadzone zostały pogadanki wraz z warsztatami plastycznymi. Z podsumowania zajęć wyszły dwa wnioski - ŚWIETLIKI są: sympatyczne, uprzejme, koleżeńskie, szczere, pomocne, odpowiedzialne, a czują się w naszej świetlicy WAŻNI, DOCENIANI I SZCZĘŚLIWI. Takie podsumowanie od UCZNIÓW - to najpiękniejsza laurka dla nauczycieli.
1 października 2021 r. uczniowie klas IV – VI udali się na wycieczkę do Pszczyny -miasta, które często nazywane jest perłą Górnego Śląska. W Pokazowej Zagrodzie Żubrów uczniowie spotkali się oko w oko z królem puszczy. Z pomostu widokowego pooglądali zachowanie i zwyczaje żubrów. W dzikiej scenerii parku zobaczyli jelenie, sarny, kaczki, pawie oraz zwiedzili ekspozycję prezentującą świat przyrodniczy ziemi pszczyńskiej.
Kolejnym punktem wycieczki była Zagroda Wsi Pszczyńskiej, która położona jest we wschodniej części zabytkowego parku. Uczestnicy wycieczki uważnie słuchali panią przewodnik i często zadawali pytania. Zwiedzili spichlerz dworski, stodołę ośmioboczną, chałupę, kuźnię i młyn wodny. Dużym zainteresowaniem cieszył się autentyczny sprzęt m.in. rolnicze i rzemieślnicze narzędzia codziennego użytku, „drabinioki”, sanie towarowe, eleganckie bryczki, meble oraz ciekawe eksponaty sztuki ludowej.
Następnie wszyscy udali się na rynek, aby odpocząć i posilić się przed punktem kulminacyjnym naszej wycieczki - Muzeum Zamkowym - jednej z najcenniejszych rezydencji w Polsce. Pani przewodnik przybliżyła wszystkim uczestnikom historię tego miejsca, oprowadziła po zakątkach zamku i zapoznała z opowieściami o księżnej i księciu. Uczniowie podziwiali piękno apartamentów cesarskich, trofea myśliwskie, portrety na ścianach, bibliotekę, salę lustrzaną, zbrojownię. Na uczestnikach wycieczki wywarło to ogromne wrażenie. Po wyjściu z zamku uczniowie zakupili pamiątki i z uśmiechem na twarzy udali się do autokaru. Był to dzień spędzony bardzo aktywnie, ale dostarczył każdemu dużo wrażeń.
Rok 2021 został ogłoszony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Rokiem Cypriana Kamila Norwida. Z tej okazji 1 października 2021 r. uczniowie klasy siódmej i ósmej wzięli udział w warsztatach literackich w Gminnej Bibliotece Publicznej w Chełmie Śląskim.
Zajęcia biblioteczne dla naszych uczniów przygotowała i przeprowadziła Pani Dyrektor GBP w Chełmie Śląskim – Pani Anna Kocur. Podczas spotkania młodzież miała okazję spróbować swoich sił w rozwiązywaniu zaszyfrowanych zadań, wykorzystujących m.in. aplikacje skanujące kody QR oraz znajomość alfabetu Morse`a. Nasi uczniowie, rozwiązując quizy i zadania biblioteczne, wykazali się dużą wiedzą na temat życia i twórczości Cypriana Kamila Norwida.
Dzień Chłopaka 30 września uczniowie klasy III pod opieką nauczycieli: pani Urszuli Bigaj i pani Marty Orzechowskiej świętowali w Sali Zabaw Kosmos w Imielinie. Zabawa w Kosmosie była znakomitym sposobem na wesołe i bezpieczne zabawy integrujące zespół klasy. Uczniowie zjeżdżali na rolkach, bawili się w basenie kulkowym, jeździli samochodzikami, skakali w „wesołych” workach, przeciągali liny, rzucali piłeczkami. Otrzymali także słodki poczęstunek: soczki, ciasteczka, chrupki, które zjedli przy specjalnie przygotowanych stolikach. Dzień Chłopaka był bardzo radosny i atrakcyjny dla chłopców i dziewczynek. Zadowolone dzieci wróciły do szkoły i tam jeszcze dziewczynki życzyły chłopcom wszystkiego najlepszego. To był bardzo radosny, pełen pozytywnych wrażeń dzień!
29 września klasa 1 oraz klasa 2 wraz z panią Anitą Moćko, Anną Pyrczek oraz Ewą Bryjok wybrały się do bawialni Kosmos w Imielinie. Tam czekały na uczniów atrakcje, dzieci mogły pozjeżdżać na zjeżdżalni, poskakać w basenie kulkowym, pojeździć samochodzikami, poskakać w specjalnych workach, przeciągać liny i porzucać piłeczkami. W ramach poczęstunku uczniowie dostali napoje i chrupki, które zjedli przy specjalnie przygotowanych stolikach. Było wiele radości i śmiechu, dzieci pełne pozytywnych wrażeń wróciły do szkoły komunikacją miejską.
Z rzeczy świata tego zostaną tylko dwie,
Dwie tylko: poezja i dobroć… i więcej nic…
[C.K. Norwid, Do Bronisława Z.]
Rok 2021 został ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej rokiem Cypriana Kamila Norwida. 24 września obchodziliśmy dwusetną rocznicę urodzin tego wybitnego poety, pisarza, dramaturga, eseisty, felietonisty, epistolografa, a także znakomitego grafika, rytownika, akwaforcisty, malarza i rzeźbiarza. Z tej okazji w naszej szkole została przygotowana tematyczna gazetka ścienna, na której zostały umieszczone plakaty wykonane specjalnie na tę okoliczność przez młodszych uczniów naszej społeczności. Z kolei w starszych klasach w ramach lekcji języka polskiego odbyły się warsztaty poświęcone wieszczowi narodowemu. Uczniowie wysłuchali wykładu, zobaczyli prezentację oraz zapoznali się z treścią wybranych utworów poetyckich. Twórczość Norwida zachwyca bogactwem słownictwa, różnorodnością gier słownych, inteligentną ironią i – co nie zawsze jest dostrzegane – wyrafinowanym humorem. Młodzież była pod wrażeniem słuchanych recytacji. Podczas zajęć wykazała się dużym zainteresowaniem i aktywnością.
Nasza szkoła również w tym roku czynnie włączyła się w ogólnopolską akcję „Narodowe Czytanie 2021”, objętą honorowym patronatem Pary Prezydenckiej.
8 września br. nauczyciele zaprosili ósmoklasistów do wysłuchania fragmentów dramatu pt. „Moralność Pani Dulskiej” autorstwa Gabrieli Zapolskiej. Podczas tegorocznej - dziesiątej - jubileuszowej odsłony „Narodowego Czytania” w rolę Pani Dulskiej wcieliła się Pani Anna Krzystanek. Rolę Hanki odegrała Pani Iwona Rozmus, w postać Meli wcieliła się Pani Renata Ganobis a rolę Hesi odegrała Pani Anna Suska. Wielkie czytanie zakończyło wspólne oglądanie fragmentów spektaklu Teatru Telewizji.
Jak co roku nasi uczniowie uczestniczyli we Mszy Św. dziękczynnej za tegoroczne plony, która odbyła się 05.09.2021r. Członkowie Zespołu Gryfnioki w pięknych śląskich strojach godnie reprezentowali naszą szkołę.
Rok szkolny dopiero się rozpoczął a my już działamy!!! Wspólnie z funkcjonariuszami Komendy Powiatowej Policji w Bieruniu zorganizowaliśmy zbiórkę darów na rzecz podopiecznych Przystani Ocalenie. To tam swój dom znajdują zmęczone, schorowane, często wyeksploatowane do granic możliwości zwierzęta.
Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i okazane serce!!! Tylko tak dalej...
Nasi Uczniowie z Szkolnego Klubu Wolontariatu również w czasie wakacji odwiedzali i porządkowali Grób Powstańca Śląskiego. Serdecznie dziękujemy Wolontariuszom za pamięć i opiekę nad obiektem.
24 sierpnia br., w naszej gminie, odbyła się uroczystość upamiętniająca 102. rocznicę I Powstania Śląskiego, zorganizowana przez Oddział IPN w Katowicach wraz z Urzędem Gminy w Chełmie Śląskim.
Zapraszamy do obejrzenia relacji z uroczystości na stronie Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach - kliknij TUTAJ - oraz na stronie Urzędu Gminy Chełm Śląski - kliknij TUTAJ.
1 września - w dniu inaugurujacym nowy rok szkolny - naszą szkołę odwiedzili funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Bieruniu aby przypomnieć uczniom jak i rodzicom o bezpieczeństwie dzieci i młodzieży w ruchu drogowym. Najmłodsi uczniowie otrzymali odblaski, które są ważnym elementem wyposażenia każdego ucznia...