Dnia 22 grudnia zostal rozstrzygnięty konkurs plastyczny. Uczniowie klasy 1 mieli za zadanie stworzyć oryginalną kartkę świateczną , techniką dowolną. Glównym celem konkursu było rozwijanie kreatywności oraz zdolności plastycznych dzieci. W nagrodę uczniowie otrzymali dyplomy, przybory plastyczne oraz drobne upominki.
Wyniki konkursu:
1 miejsce: Zosia Dziki oraz Maja Kasperek
2 miejsce: Milena Lysko
3 miejsce: Przemek Pocielej
Wyróżnienia: Wiktoria Pastuszka, Bartek Tasarek, Paulinka Czernik
Organizatorką konkursu byla wychowawczyni klasy 1 pani Anna Pyrczek.
Od 15 grudnia do 22 grudnia 2020 r. cała społeczność szkolna uczestniczyła w Tygodniu Głośnego Czytania. Wychowawcy klas I – III rozpoczynali lekcje online od głośnego czytania książek uczniom. W klasach IV – VIII „Spotkania z lekturą” miały miejsce podczas lekcji języka polskiego, lekcji języków obcych oraz zajęć z wychowawcami.
Dzieci również aktywnie włączyły się w obchody Tygodnia Głośnego Czytania. Uczniowie z wielką przyjemnością czytali nie tylko swoim kolegom, koleżankom oraz nauczycielom podczas zajęć online, ale również rodzicom i dziadkom w swoich domach.
Zachęcamy wszystkich „Małych i Dużych” do czytania książek, bo czytanie rozwija, sprawia przyjemność, redukuje stresy oraz uczy refleksji …
Z wielką przyjemnością informujemy, że nasza biblioteka szkolna wzbogaciła się o nowe woluminy. Pan Henryk Ganobis podarował naszej bibliotece dwa egzemplarze nowej książki pt. „Dwory pogranicza” napisanej wspólnie z Panem Alojzym Lysko.
To kolejna pozycja, w której pisarze podjęli próbę utrwalenia historii naszego regionu. Tym razem tematem przewodnim jest dworskie dziedzictwo.
Naszych uczniów zapewne najbardziej zainteresuje opisana w książce historia kopciowickiego dworu. Zachęcamy do lektury!
Serdecznie dziękujemy Panu Henrykowi Ganobisowi za podarowanie książek do naszej biblioteki.
Uczniowie klas IV – VIII, od listopada do grudnia 2020 r., uczestniczyli w szkolnym projekcie edukacyjnym pt.: „Moda na Czytanie”, promującym czytelnictwo wśród uczniów naszej szkoły. Projekt został zrealizowany w ramach udziału naszej placówki w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa – Priorytet 3.
Zadanie projektowe polegało na stworzeniu prezentacji w programie PowerPoint albo plakatu dowolnymi technikami plastycznymi lub komputerowymi na temat książki, którą uczniowie chcieliby polecić swoim kolegom i koleżankom.
Zapraszamy do obejrzenia prac projektowych oraz do przeczytania polecanych przez naszą młodzież książek...
Serdecznie dziękujemy wszystkim miłośnikom książek za udział w projekcie!
A.Krzystanek_Moda na czytanie.pptx
A.Paruzel_Moda na czytanie_Balladyna.pptx
A.Pastuszka_Moda na czytanie.pptx
D.Górniewicz_Moda na czytanie - O psie, który jeździł koleją.pptx
K.Tomczak_Moda na czytanie.pptx
Sz.Broda_Moda na czytanie.pptx
Uczennica klasy VIII, Zuzanna Żórawik zakwalifikowała się do III etapu Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Geografii dla uczniów szkół podstawowych województwa śląskiego organizowanego przez Kuratorium Oświaty w Katowicach. Konkurs obejmuje i poszerza treści podstawy programowej z geografii.
Uczestnicy trzeciego stopnia mogą uzyskać tytuł laureata (jeżeli uzyskają co najmniej 90 % punktów możliwych do zdobycia), lub finalisty (jeżeli uzyskają co najmniej 50% punktów możliwych do zdobycia).
Laureaci Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych otrzymują z danych zajęć edukacyjnych najwyższą pozytywną roczną ocenę klasyfikacyjną i są zwolnieni z egzaminu ósmoklasisty z tego przedmiotu.
Gratulujemy Zuzi, trzymamy kciuki i życzymy tytułu LAUREATA KONKURSU GEOGRAFICZNEGO.
Zapraszamy do obejrzenia prac uczniów klasy 4-ej, wykonanych podczas zdalnych lekcji techniki. Praca ta służy nie tylko rozwijaniu własnej kreatywności oraz doskonaleniu umiejętności obróbki papieru, ale także nawiązuje do czekającego czwartoklasistów sprawdzianu w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz egzaminu na kartę rowerową.
Pamiętajmy, że znajomość znaków drogowych oraz przepisów ruchu drogowego jest niezbędnym elementem naszego bezpieczeństwa na drodze - także w czasie wędrówki do i ze szkoły.
7 grudnia 2020 r. do naszej szkolnej biblioteki zawitał wyjątkowy gość – Święty Mikołaj - z workiem pełnym prezentów. Nasz Gość skorzystał z okazji i przeczytał naszym uczniom fragmenty książek autorstwa René Goscinny’ego i Jean-Jacques’a Sempégo o przygodach Mikołajka i jego szkolnych kolegów.
Mikołajkowe spotkanie online było miłą niespodzianką i sprawiło wszystkim dużo radości.
Serdeczne podziękowania dla wszystkich, którzy przyłączyli się do zbiórki karmy i koców dla zwierząt z Tyskiego Schroniska Miejskiego 🥰. Dzięki Wam i Waszym darom 🎁 łatwiej będzie im przetrwać nadchodzącą zimę ❄️☃️❄️
W najbliższym czasie przekażemy dary do schroniska 🚗 więc jeśli ktoś jeszcze chciałby przyłączyć się do akcji może to zrobić...
27 listopada 2020 r. w przestrzeni wirtualnej odbyło się andrzejkowe spotkanie uczniów klasy IV. W świat czarów i magii czwartoklasistów wprowadziła nasza pani bibliotekarka Anna Krzystanek czytając uczniom fragmenty książki pt.: „Harry Potter i Kamień Filozoficzny”. Lektura stała się podstawą do wspólnej zabawy oraz interesujących rozmów.
Uczniowie wspólnie z wychowawcą panią Anną Suską przygotowali wróżby andrzejkowe oraz założyli czarodziejskie stroje. Każdy mógł „wyczarować” dla siebie przyszłość. Wszyscy byli bardzo ciekawi jak ułoży im się życie uczuciowe, jaki zawód będą wykonywać oraz gdzie będą mieszkać w przyszłości.
Ten magiczny wieczór sprawił uczniom wiele radości, wszyscy świetnie się bawili.
Tradycyjnie w listopadzie nasza szkoła włączyła się w obchody Światowego Dnia Pluszowego Misia. W tym roku naszą bibliotekę szkolną również odwiedziły pluszowe misie – mięciutkie, milutkie, małe oraz duże niedźwiadki.
Z okazji tak miłego święta uczniowie naszej szkoły wykonali zdjęcia ze swoimi ulubionymi pluszowymi misiami oraz podzielili się z nami informacją, dlaczego właśnie ich miś jest taki wyjątkowy.
Serdecznie dziękujemy wszystkim za udział w bibliotecznej akcji z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć i „misiowej prezentacji” w naszej szkolnej galerii.
Jak co roku w listopadzie uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Bibliotecznym Konkursie Plastycznym pt.: „Mój Przyjaciel Miś”. Konkurs został zorganizowany z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia. Do naszej biblioteki szkolnej wpłynęło łącznie 21 prac konkursowych wykonanych za pomocą najróżniejszych technik plastycznych przez uczniów kl. I – IV. Wszystkie prace plastyczne były bardzo oryginalne i ciekawe. Nasi uczniowie wykazali się dużym talentem plastycznym i pomysłowością.
Z ogromną przyjemnością ogłaszamy wyniki konkursu:
Klasa I
I miejsce: Przemysław Pocielej
II miejsce: Maja Kasperek
III miejsce: Wiktoria Pastuszka
Klasa II
I miejsce: Dorota Adamus
II miejsce: Julia Honkisz
III miejsce: Lena Krzyżak
Wyróżnienie: Kacper Górecki, Jakub Górkiewicz, Oliwier Kasprzyk, Amelia Michałek, Roksana Sołowska
Klasa III
I miejsce: Aleksandra Wiśniowska
II miejsce: Szymon Cisek, Wiktoria Wilczak
III miejsce Ignacy Błaszcz, Igor Zieliński
Klasa IV
I miejsce: Julia Stawowy
II miejsce: Dariusz Górniewicz, Milena Manecka
III miejsce: Sonia Bromboszcz, Adrianna Haśnik
Nagrody rzeczowe oraz dyplomy za udział w konkursie zostaną wręczone laureatom po zakończeniu nauki zdalnej.
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu!
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Gminnym Konkursie Plastycznym pt.: „Chełm Śląski – Moja Gmina”. Z przyjemnością informujemy, że Komisja Konkursowa doceniła talent plastyczny naszych uczniów. Uczennica kl. IV - Sonia Bromboszcz otrzymała wyróżnienie, a wszyscy uczestnicy Konkursu otrzymali upominki od Organizatora Konkursu.
Rodziców/Opiekunów uczestników Gminnego Konkursu Plastycznego „Chełm Śląski – Moja Gmina” zapraszamy po odbiór nagród do biblioteki szkolnej od poniedziałku do piątku w godzinach od 13:00 do 15:00.
Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!
20 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka.
Najważniejszym dokumentem dotyczącym praw dziecka jest Konwencja o prawach dziecka uchwalona w 1989 roku przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych i ratyfikowana przez Polskę w 1991 roku.
Pamiętajmy o Dzieciach i ich prawach nie tylko od święta...
Dzień kropki, to wspaniałe święto celebrujące inność, kreatywność i rozwijanie ukrytego potencjału. W tym dniu świetlik odbyły kreatywne warsztaty połączone z pogadanką nt. książki Petera H. Reynoldsa, pt. "The Dot". Dla zachowania wszelkich zasad bezpieczeństwa sanitarnego, każdy z uczestników otrzymał własną książkę pt. „Papierowe zabawy” – origami płaskie. Książka, to zestaw wspaniałych zabaw do indywidualnego rozwoju. Technika origami płaskie z koła polega na odpowiednim składaniu kolorowych kół różnej wielkości i formowaniu z nich modeli, które następnie są lekko podklejane na kolorowym kartonie. Z naszych kropek i kropeczek powstały niezwykłe i bardzo estetyczne prace, które zawisły na naszej świetlicowej gazetce. Uczestnicy warsztatów otrzymali po zajęciach pamiątkowe dyplomy.
Witajcie Uczniowie. Dzisiaj kolejna odsłona naszej akcji na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży!!!
Temat lekcji: Bezpiecznie w sieci i w domu.
W poszukiwaniu informacji o bezpiecznym Internecie zerkajcie do zakładki pedagoga, gdzie znajdziecie przydatne informacje przygotowane specjalnie z myślą o Waszym bezpieczeństwie.
Obchody 102 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości nasza szkolna społeczność rozpoczęła już 10 listopada, udziałem w ogólnopolskiej akcji Szkoła do hymnu 2020. Uczniowie podczas nauki zdalnej, o godzinie 11.11 odśpiewali „Mazurek Dąbrowskiego”.
Uczniowie z klas IV – VI przygotowali prace plastyczne pod wspólnym tytułem „Polskie miejsca pamięci narodowej”, w których szczególne miejsce zajmują pomniki bohaterów narodowych.
Reprezentanci najstarszych klas VII i VIII popisali się swoją wiedzą o trudnej i długiej walce o niepodległość, której zwieńczeniem były wydarzenia z 11 listopada 1918 roku, biorąc udział w zdalnym konkursie historycznym „Narodowe Święto Niepodległości”.
6 listopada 2020 r. uczniowie klasy I zostali uroczyście przyjęci do grona czytelników naszej biblioteki szkolnej. Głównym celem Pasowania na Czytelnika jest zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania ze zbiorów bibliotecznych, wypożyczania książek oraz rozwijania umiejętności czytania.
Uczniowie klasy I złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą szanować wszystkie książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Następnie każdy pierwszoklasista został uroczyście pasowany na czytelnika szkolnej biblioteki, którego dokonała pani bibliotekarz Anna Krzystanek.
Nasi nowi miłośnicy książek otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz zakładki do książek. Tego dnia uczniowie wypożyczyli również po raz pierwszy lektury z biblioteki, które zostały zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
5 listopada, jak co roku, nasza szkoła włączyła się w obchody jednego z najsympatyczniejszych świąt – Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek. Z tej okazji biblioteka szkolna przygotowała spotkania czytelnicze dla uczniów naszej szkoły. Uczniowie klas I – III wcielili się w tym dniu w swoich ulubionych bajkowych bohaterów, przynieśli również ze sobą do szkoły książki z ulubionymi bajkami.
Spotkania w klasach przebiegały w miłej i wesołej atmosferze. Czytelnicze zagadki, wspólny śpiew oraz bajkowe zabawy przy muzyce sprawiły wszystkim wiele radości. Podczas spotkań czytelniczych nie zabrakło wspólnego czytania ulubionych bajek i bajeczek oraz słodkiej przekąski. Dzieci uczące się zdalnie zmierzyły się z bibliotecznym quizem online. Uczniowie wykazali się ogromną wiedzą na temat nie tylko polskich bajek, ale również baśni z całego świata.
Po zabawach czytelniczych przyszedł czas na wyczekiwane warsztaty plastyczne zorganizowane z tej okazji w świetlicy szkolnej. Świetliki w trakcie zajęć świetlicowych wykonały opaski oraz maski ulubionych bohaterów bajkowych. Był to dzień pełen wrażeń i radości ze wspólnej zabawy.
Uczniowie klasy I, II i III w październiku i w listopadzie br. uczestniczyli w projekcie edukacyjnym pt.: „Przyjaciele Przyrody”, w ramach akcji „Szkolne Przygody Gangu Fajniaków”. Celem projektu było zwrócenie uwagi naszych najmłodszych uczniów na to, jak ważna jest troska o środowisko naturalne oraz zaszczepienie wśród dzieci pasji do ekologii i ochrony przyrody.
Podczas warsztatów i zajęć bibliotecznych uczniowie rozmawiali na temat ochrony środowiska oraz przeprowadzali doświadczenia ekologiczne. Dzieci wysłuchały również fragmentów książki pt.: „Gang Fajniaków i Miasto Marzeń”, czytanych przez panią bibliotekarkę oraz uczniów z kl. III. Zajęcia biblioteczne oraz przygody Fajniaków zainspirowały najmłodszych uczniów do działania na rzecz naszej planety. Ekologiczne postawy Przyjaciół Przyrody zostały nagrodzone naklejkami – odznakami.