Owoce w szkole Szklanka mleka Lepsza szkoła Samorządy mają głos Cała Polska czyta dzieciom Akademia Aquafresh ORTOGRAFFITI Klub Bezpiecznego Puchatka eTwinning Książki naszych marzeń Bezpieczna + Twoje dane - Twoja sprawa SUPERKODERZY - Majsterkowicze SUPERKODERZY - Robo-matematycy PAMIĘĆ 81 Lekcja: Enter Poznaj Polskę Aktywna Tablica SPE21 Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „ZABAWA SZTUKĄ”

PAMIĘĆ 81

„Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie – 13 GRUDNIA 1981 - PAMIĘTAMY!”

Projekt „Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie – 13 GRUDNIA 1981 - PAMIĘTAMY!” skierowany jest do uczniów i nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych województwa śląskiego. Jego głównym celem jest przygotowanie dzieci i młodzieży do świadomego przeżywania 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego.
W ramach projektu uczniowie naszej szkoły będą uczestniczyć w pokazie filmowym, Wojewódzkim Konkursie Historycznym pt.: „Moja ojczyzna, mój region w okresie stanu wojennego”, zapoznają się z wystawą przygotowaną przez I.P.N.

Pokaz filmu "Nie zabierajcie mamy"

W ramach realizacji projektu "Pamięć81" uczniowie klasy VIII naszej szkoły oglądali film dokumentalny "Nie zabierajcie mamy", będący zapisem wspomnień kobiet - mam, które w pierwszych dniach od wprowadzenia stanu wojennego, za działalność antypaństwową zostały aresztowane przez aparat bezpieczeństwa PRL, pozostawiając w domach swoje dzieci.

Szkolne miejsce patriotyczno - historyczne

W ramach projektu „ Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie – 13 grudnia 1981 – Pamiętamy!” w naszej szkole zostało przygotowane SZKOLNE miejsce PATRIOTYCZNO – HISTORYCZNE 40 lat po stanie wojennym.
Zaprezentowane materiały przybliżają wydarzenia z lat 1981 – 1983. Szczególne miejsce zajmują informacje o poległych w kopalni „Wujek”. 16 grudnia 1981 w kopalni „ Wujek” doszło do masakry górników strajkujących przeciw ogłoszeniu stanu wojennego. Podczas pacyfikacji siłami Milicji Obywatelskiej oraz wojska , w wyniku strzałów Plutonu Specjalnego ZOMO zginęło 9 górników, a 23 zostało rannych.

Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie – 13 GRUDNIA 1981 – PAMIĘTAMY”

Wszystkich uczniów naszej szkoły z klas IV -VIII zachęcamy do zapoznania się z plakatami, które rozmieszczone są na terenie naszej szkoły. Materiały przybliżają tematykę stanu wojennego wprowadzonego 13 grudnia 1981 r.

Plakaty przedstawiają kalendarium stanu wojennego. Szczegółowo przedstawiona została pacyfikacja kopalni „Wujek ”  w Katowicach, w związku z wprowadzeniem w Polsce stanu wojennego. 16 grudnia 1981 doszło do masakry górników strajkujących (strajk okupacyjny) przeciw ogłoszeniu stanu wojennego.