Klub Wolontariatu Skład Klubu Wolontariatu Wolontariat przed r. szk. 2019/2020 Wolontariat w r. szk. 2019/2020 Wolontariat w r. szk. 2020/2021 Wolontariat w r. szk. 2021/2022 Wolontariat w r. szk. 2022/2023 Wolontariat w r. szk. 2023/2024

Wolontariat przed r. szk. 2019/2020

Miejskie Schronisko w Tychach

W kwietniu 2019 r. w naszej szkole odbyła się zbiórka artykułów dla Miejskiego Schroniska dla Zwierząt w Tychach. Akcja została zorganizowana przez Szkolny Klub Wolontariatu, który serdecznie dziękuje całej społeczności uczniowskiej i rodzicom za ogromne zaangażowanie i pomoc w zbiórce pokarmu dla zwierzaków przebywających w schronisku.

„Pomagamy ptakom przetrwać zimę” – wykonanie karmnika dla ptaków przez wolontariuszy. Dokarmianie ptaków przez całą zimę.

Dokarmianie ptaków w trakcie zimy może uratować życie wielu zwierzętom. Bez wsparcia ludzi, mniej doświadczone, stare bądź osłabione ptaki mają nikłe szanse na przeżycie w okresie mrozów i obfitych opadów śniegu. Dni są wówczas krótkie, a dostęp do pokarmu utrudniony, dlatego wolontariusze odpowiadają na to wołanie i pragną nieść pomocną dłoń.

„Wolontariusz niesie pomocną dłoń” - działania w świetlicy szkolnej.

Pomocna dłoń – pomoc wolontariuszy w odrabianiu lekcji.
Wszyscy mamy talent – wspólne wykonywanie prac plastycznych na konkursy plastyczne, na kiermasze szkolne i świetlicowe.
Bawimy się – udział wolontariuszy w zabawach i grach stolikowych, organizacja zabaw ruchowych.

Opieka nad Grobem Powstańca

Celem odwiedzin jest posprzątanie terenu wokół Grobu Powstańca oraz udekorowanie i zapalenie zniczy.

Z wizytą w domu dla osób starszych p.w. św. Józefa

Dnia 28.03. 2018 roku została zorganizowana wycieczka do domu, w którym pensjonariuszami są osoby starsze, wymagające ciągłej opieki. Dom ten znajduje się w Chełmie Śląskim i opiekunkami są siostry ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej.
Uczennice klasy IV i V z opiekunem Panem Rafałem Grudniokiem uczestniczące w odwiedzinach, wręczyły seniorom upominki w postaci własnoręcznie wykonanych kartek Wielkanocnych a także słodkich babeczek. Wizyta spotkała się z pozytywną rekcją przebywających tam osób. Na koniec nasze uczennice zaśpiewały piosenkę czym zachwyciły publiczność. Siostry w rewanżu przygotowały dla gości słodki upominek.

Grób Powstańca

Młodzież naszej szkoły po raz kolejny przebywała z wizytą na cmentarzu przy Kościele p.w. Trójcy Przenajświętszej w Chełmie Śląskim. Celem odwiedzin było posprzątanie terenu wokół Grobu Powstańca. W wycieczce uczestniczyły dziewczynki klasy IV i V pod opieką Pana Rafała Grudnioka.

Opieka nad grobem Powstańca

W ramach wolontariatu uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Chełmie Śląskim odwiedzili w dniu 25 października 2017 grób, którym opiekuje się nasza placówka. Grób Powstańca oraz jego obejście zostały uprzątnięte i zapalono znicze. Dzięki tym zabiegom mógł oczekiwać na odwiedziny dnia 1 listopada.

"Wkręć się w pomaganie"  - zbiórka nakrętek

Wkręć się w pomaganie – tak nazywa się akcja, która ma na celu uwrażliwienie uczniów na potrzeby osób niepełnosprawnych. W jej ramach odbywa się zbiórka zakrętek z butelek plastikowych i nie tylko. Dzięki tej inicjatywie, poprzez dofinansowanie turnusów rehabilitacyjnych, zakupu sprzętu i in. pomagamy osobom niepełnosprawnym.
                                                                                                                        Prośba
Nazywam się Karolina Jagoda, mieszkam w Chełmie Śląskim. Jestem studentką I roku Dziennikarstwa i komunikacji społecznej Uniwersytetu Śląskiego. Od urodzenia choruję na Mózgowe Porażenie Dziecięce i poruszam się na wózku. Zbieram zakrętki i plastikowe pojemniki aby je sprzedać. Segregujemy je kolorami i zawozimy do firmy recyklingowej do Myślenic. Tam otrzymujemy 1,50zł za 1kg. Pieniądze przelewane są na moje konto w fundacji ,,Dzieciom, zdążyć z pomocą’’. Obecnie zbieram środki na rehabilitację w domu - na nowe łóżko ortopedyczne oraz podnośnik służący rodzicom do codziennej opieki nade mną. Środki te są także przeznaczane na finansowanie transportu na uczelnię. Zbiórkę zakrętek prowadzimy od 2012roku - zebraliśmy 5520kg. Pieniądze przeznaczyliśmy na rehabilitację i na dopłatę do wózka inwalidzkiego. Chciałbym bardzo  prosić Was prosić o pomoc w zbiórce nakrętek. Za wszelką okazaną chęć pomocy bardzo dziękuję!  smiley Serdecznie pozdrawiam smiley.

Karolina Jagoda
PS. Bardzo Was proszę o zbieranie NAKRĘTEK i PLASTIKOWYCH OPAKOWAŃ z oznaczeniami PP,HDPE,LDPE .

Podziękowanie
Chciałabym bardzo serdecznie podziękować uczniom SP nr 1 w Kopciowicach oraz wszystkim zaangażowanym w akcję zbierania plastikowych nakrętek. Zebrane dzięki niej środki przeznaczymy na zakup łóżka specjalistycznego oraz podnośnika Akcja trwa nadal. Za każdą pomoc będę bardzo wdzięczna.
Bardzo dziękuję i serdecznie pozdrawiam - Karolina J. smiley