Godziny pracy psychologa Otwarcie o zdrowiu psychicznym

Otwarcie o zdrowiu psychicznym

W tym roku szkolnym nasza szkoła bierze udział w niesamowitym projekcie, który jest inicjatywą Fundacji Unaweza założonej przez Martynę Wojciechowską. MŁODE GŁOWY to ogólnopolski projekt edukacyjny dotyczący zdrowia psychicznego, poczucia własnej wartości i sprawczości wśród młodych ludzi.

10 października 2023 roku w Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego rusza pilotażowy program profilaktyczny „Godzina dla MŁODYCH GŁÓW” Fundacji UNAWEZA, który jest odpowiedzią na rosnący kryzys psychiczny wśród młodych osób i zapotrzebowanie osób uczniowskich, rodziców oraz nauczycieli i nauczycielek na otwartą rozmowę o zdrowiu psychicznym (na podstawie badań przeprowadzonych w ubiegłym roku szkolnym - raport z badań dostępny tutaj: https://mlodeglowy.pl/

Program profilaktyczny „Godzina dla MŁODYCH GŁÓW” ma na celu wsparcie dzieci i młodzieży, a także nauczycieli i nauczycielek w działaniach z obszaru profilaktyki zdrowia psychicznego, które będą prowadzone podczas roku szkolnego według ośmiu opracowanych scenariuszy. Program został stworzony przez specjalistki: Aleksandrę Kuberską i Martę Jagodzińską – psycholożki tworzące Emocjonalia, a także Weronikę Snoch i Angelikę Friedrich z Nastoletniego Azylu oraz Justynę Żukowską-Gołębiewską – psycholożkę, reprezentantkę Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Psychologów i główną Koordynatorkę programu profilaktycznego „Godzina dla MŁODYCH GŁÓW”.

Koordynatorem realizacji programu profilaktycznego w naszej szkole jest Magdalena Sokołowska- psycholog szkolny.

Zachęcamy nie tylko uczniów i nauczycieli ale również i rodziców do zapoznania się z informacjami na temat programu, który porusza jakże ważne kwestie zdrowia psychicznego: https://mlodeglowy.pl

Projekt edukacyjny „MŁODE GŁOWY. Otwarcie o zdrowiu psychicznym”

Drodzy Rodzice!

Wychowywanie i dbanie o dziecko wymaga zaangażowania wielu osób. Projekt edukacyjny „MŁODE GŁOWY. Otwarcie o zdrowiu psychicznym” Fundacji UNAWEZA Martyny Wojciechowskiej kieruje swoje działania zarówno do młodych, jak również rodziców i opiekunów. Z myślą o nich, wspólnie z Parenteen.pl, opracowaliśmy program wspierający umiejętności rodzicielskie, który ma pomóc w budowaniu i wzmacnianiu relacji rodzinnych. Filmy szkoleniowe w ramach cyklu będą publikowane w każdy piątek. Wszystkie bezpłatne materiały można znaleźć na stronie mlodeglowy.pl w zakładce pn. „Kompendium wiedzy”, w sekcji „Jestem rodzicem” oraz w Aktualnościach. Jesteśmy świadomi, że wsparcie rodziców i opiekunów jest kluczowe.

Badanie poczucia własnej wartości i sprawczości MŁODE GŁOWY pokazuje, że właśnie do rodziców młodzi ludzie najczęściej zwracają się po pomoc (odpowiedziało tak 53,2% osób biorących udział w badaniu). Dlatego tak ważne jest, żeby młodzi, którzy nabywają nowe umiejętności podczas lekcji w ramach Programu Profilaktycznego „Godzina dla MŁODYCH GŁÓW”, w domu spotkali rodziców świadomych i gotowych do dialogu, zarówno merytorycznie, jak i emocjonalnie.

Oprócz działań profilaktycznych dla dzieci i młodzieży projekt MŁODE GŁOWY oferuje również inicjatywy, które mają na celu zachęcenie rodziców do aktywnego wsparcia i podniesienie ich kompetencji rodzicielskich. Program wspierający dla rodziców opracowany został wspólnie z Parenteen.pl, organizacją, która zrzesza społeczność specjalistów i rodziców dorastających dzieci i nastolatków. Program ma na celu wsparcie rodziców przez cały rok szkolny, oferując im narzędzia, które mogą wspomóc ich w radzeniu sobie z wyzwaniami rodzicielskimi. Eksperci podkreślają znaczenie roli, jaką pełnią w procesie rozwoju dziecka rodzice i opiekunowie, oraz konieczność rozwijania szerokiego zakresu umiejętności rodzicielskich. Te umiejętności obejmują efektywną komunikację między rodzicem/opiekunem a dzieckiem, zwiększanie ilości czasu spędzanego razem, rozumienie potrzeb dziecka, wspieranie jego rozwoju psychicznego, a także zarządzanie i monitorowanie dostępu do Internetu, przy jednoczesnym zrozumieniu jego roli w życiu młodych ludzi.