Godziny pracy pedagoga szkolnego Porady dla Rodziców Ważne telefony Bezpieczny Internet "Mamo, Tato - pobaw się ze mną..." Prawa Dziecka Telefoniczna Baza Wsparcia Zdalne nauczanie #BEZPIECZNI

"Mamo, Tato - pobaw się ze mną..."

CZERWIEC (zajęcia kulinarne) przygotowanie zdrowych przekąsek oraz wspólne kibicowanie polskiej drużynie

         

MAJ (zajęcia sportowe) Turniej Rodzinny "Rodzina Na Medal"

        

KWIECIEŃ (zajęcia ruchowe) w oparciu o Metodę Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborn

        

 

MARZEC (zajęcia plastyczno - techniczne) wspólne wykonanie dekoracji wielkanocnych

           


 

WPROWADZENIE:

Wspólne spędzanie czasu wolnego to rzecz niezwykle istotna dla prawidłowego rozwoju dzieci i młodzieży.  Ale czym właściwie jest spędzanie czasu wolnego? Jak konstruktywnie organizować tę sferę życia rodzinnego? Jak zachęcić dzieci lub, wręcz przeciwnie, dorosłych do podjęcia wspólnej aktywności, zwłaszcza w dobie tak zaawansowanej technologii informacyjno – komunikacyjnej?

Odpowiedzią na te pytania mam nadzieję będzie poniższy program, w którym chciałabym pokazać dlaczego, oraz w jaki sposób wykorzystywać czas wolny od nauki i pracy dla kształtowania wzajemnych relacji między członkami rodziny.

Podczas wspólnych zabaw, gier, zajęć edukacyjnych przekazujemy dzieciom mnóstwo pozytywnych bodźców, które mogą motywować do podjęcia w przyszłości właściwych postaw i zachowań. Pokazujemy naszym dzieciom, że są dla nas ważne, że czas bycia razem jest pozytywną wartością, której korzyści dotyczą obu stron.

Pilotażowy program zajęć „Mamo, Tato pobaw się ze mną…” ma zachęcić rodziców do podjęcia działań, które spowodują, że wspólne spędzanie czasu wolnego będzie dobrą zabawą i wszystkim sprawi przyjemność. Nie chodzi o to, aby usiąść przy stole i prowadzić mądre i głębokie dyskusje lub poszukiwać coraz to nowszych i ciekawszych parków zabaw czy parków rozrywki żeby sprawić dzieciom frajdę. Chodzi o bycie razem, o spontaniczne działanie, o bycie sobą w kontakcie z własnym dzieckiem.

Choć propozycji może być wiele, każda z rodzin i tak wymyśli swoje własne sposoby, na wspólne spędzanie czasu. I jest to najczęściej najlepsze rozwiązanie.

Niniejszy program, zawiera tylko propozycje działań, które można przenieść na grunt własnej rodziny. Najważniejsze jest bowiem to, aby wspólny czas przyniósł satysfakcję rodzicom, dzieciom oraz by dał poczucie bliskości, akceptacji i poczucie przynależności do rodzinnej wspólnoty.

GŁÓWNE ZAŁOŻENIA PROGRAMU:
CELE GŁÓWNE

© Pedagogizacja rodziców w zakresie konstruktywnego organizowania i spędzania czasu wolnego razem ze swoimi dziećmi.

© Pogłębianie więzi między rodzicami i ich dziećmi.

© Budowanie relacji opartych na współpracy i współdziałaniu dla osiągnięcia wyznaczonych celów.

CELE SZCZEGÓŁOWE

© Rozbudzanie świadomości o tym, jak ważne dla prawidłowego rozwoju dziecka jest bycie razem;

© Rozwijanie umiejętności właściwego organizowania czasu wolnego od nauki i pracy;

© Rozwijanie zainteresowań i pasji;

© Ukazywanie alternatywnych form spędzania czasu wolnego opartych na twórczym działaniu, zabawie, aktywności fizycznej, działalności plastyczneji technicznej;

© Integrowanie grupy w zabawach wspomagających współdziałanie;

© Wyzwalanie pozytywnych emocji takich, jak radość, zadowolenie, poczucie bezpieczeństwa;

© Rozwijanie umiejętności okazywania sobie wzajemnie uczuć pozytywnych;

© Rozwijanie koncentracji uwagi oraz kształtowanie wyobraźni twórczej dziecka i rodzica;

© Wdrażanie do aktywności twórczej w zabawie i działaniu praktycznym.

METODY PRACY

© Metoda Ruchu Rozwijającego Weronik Sherbourne;

© Edukacja Przez Ruch Doroty Dziamskiej;

© Metody aktywizujące;

© Gry i zabawy ruchowe;

© Gry stolikowe i edukacyjne;

© Zajęcia plastyczno – techniczne;

© Zajęcia z wykorzystaniem elementów muzykoterapii, arteterapii i bajkoterapii.

FORMA PROWADZENIA ZAJĘĆ

© Cykl czterech zajęć grupowych (jeden raz w miesiącu);

© Czas trwania zajęć – 60 minut;

© Zajęcia organizowane w formie warsztatów;

© Zajęcia przeznaczone dla wszystkich uczniów, ich rodziców i rodzeństwa;

PRZEBIEG ZAJĘĆ

Pilotażowy program „Mamo, Tato – pobaw się ze mną…” zawiera cykl 4 spotkań, których celem jest zachęcenie rodziców uczniów do poświęcenia czasu dzieciom na wspólnych zabawach.

Zajęcia prowadzone będą przez pedagoga szkolnego, który będzie zarówno prowadzącym jak również będzie brał aktywny udział w zajęciach ze swoim dzieckiem.

Tematyka spotkań została dostosowana m.in. do: pór roku i  pogody, które warunkują miejsce organizacji zajęć, świąt okolicznościowych będących inspiracją do działalności twórczej oraz sugestii ze strony rodziców lub uczniów.

ZAJĘCIA W MIESIĄCU MARCU

W związku ze zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi pierwsze zajęcia będą oparte na działalności plastyczno – technicznej. Jest to czas dekorowania własnych domów i mieszkań dlatego zajęcia będą świetną okazją do własnoręcznego wykonania ozdób świątecznych. Rodzice i uczniowie będą mieli okazję poznać metody ozdabiania przedmiotów: metodę serwetkową oraz metodę decoupage, czyli postarzania przedmiotów.

Współpraca podczas wykonania świątecznych dekoracji będzie okazją do rozwoju ekspresji twórczej dziecka i rodzica, podejmowania wspólnych decyzji dotyczących pracy a wykonane ozdoby staną się jednocześnie nagrodą i satysfakcją z podjętego wysiłku.

ZAJĘCIA W MIESIĄCU KWIETNIU

Kwiecień to czas, w którym wszyscy czujemy tchnienie wiosny, budzi się w nas radość i chęć do działania dlatego drugie zajęcia będą miały formę zajęć ruchowych. Główną metodą, na której chciałabym oprzeć zajęcia to Metoda Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherbourn.

Podstawą tej metody jest ruch i kontakt z dorosłym. Wielu dorosłych i dzieci ceni w metodzie prostotę i naturalność oraz sporą dawkę radosnej zabawy. Najwyższym celem oddziaływania przez ruch budowanie więzi oraz stymulowanie prawidłowego rozwoju i korygowanie zaburzeń. Metoda jest naturalna i prosta ze względu na to, że wywodzi się z dziecięcego baraszkowania, które jest naturalną zabawą dziecka z dorosłym we wczesnym dzieciństwie nazywanych gilgotaniem, podrzucaniem, siłowaniem się.

Dziecko poznaje swoje ciało, uczy się orientacji w przestrzeni, koordynacji ruchów. Ćwicząc z rodzicem uczy się współpracy, nawiązywania kontaktu, dzielenia radości z innymi (umiejętności społeczne). Dodatkowo dziecko buduje zaufanie do siebie i opiekuna oraz poczucie bezpieczeństwa, które wyzwala twórczość.

ZAJĘCIA W MIESIĄCU MAJU

Trzecie z kolei zajęcia mają na celu pokazanie rodzicom rozmaitości działań jakie można podejmować z dziećmi w domu aby miło spędzić czas.

Obserwujemy u naszych pociech trudności z oczekiwaniem na swoją kolej, ponoszenie porażki wyzwala w nich negatywne emocje, cierpliwość i wytrwałość w dążeniu do celu i dokańczaniu zaczętej pracy również wymaga doskonalenia. Dlatego chciałabym zaproponować rodzicom i dzieciom serię rozgrywek z wykorzystaniem edukacyjnych gier planszowych lub zabaw stolikowych, które w łatwy sposób mogą przenieść na grunt codzienności domowej.

Urozmaiceniem zajęć i pobudzeniem do działania będzie wprowadzenie Metody Edukacji Przez Ruch Doroty Dziamskiej. Jest to system form i metod kształcenia oraz terapii, który wykorzystuje naturalny, spontaniczny ruch organizmu. Człowiek rusza się, a więc przez ruch uaktywnia zmysły, dzięki którym poznaje otaczający go świat. Rytm towarzyszący ćwiczeniom ułatwia wykonywanie czynności, zwiększa ogólną koordynację ruchową, co wpływa na integrację układu sensorycznego.
Ruch naprzemienny usprawnia pracę obu półkul mózgowych, zapewniając możliwość lepszego odbierania i interpretowania bodźców budujących wiedzę.

ZAJĘCIA W MIESIĄCU CZERWCU

Ostatnie zajęcia, ze względu na słoneczną, czerwcową pogodę, chciałabym zorganizować na boisku szkolnym. Bycie razem to także okazja do słuchania opowieści rodziców z czasów dzieciństwa, czytania bajek lub np. wspólnego przygotowywania posiłków.

Jak wiadomo spędzanie czasu na świeżym powietrzu wzmaga apetyt dlatego zorganizowanie pikniku z samodzielnie przygotowanymi przekąskami będzie świetną okazją dla rodziców do przekazywania własnej wiedzy i umiejętności swoim dzieciom. W codziennym życiu, które biegnie niezwykle szybko, często zapominamy, że rodzina powinna dzielić się wszystkimi obowiązkami również tymi związanymi z pracą w kuchni. Wspólne gotowanie to satysfakcja dla dziecka bo oznacza jego ważną i odpowiedzialną rolę oraz dla rodzica bo pokazuje samodzielność dziecka i wyzwala poczucie dumy w stosunku do jego zaradności i zdobytych umiejętności kulinarnych.

PODSUMOWANIE

Ćwiczenia umieszczone w prezentowanym przez mnie programie są ćwiczeniami przykładowymi, ćwiczeniami usprawniającymi poszczególne obszary współbycia dzieci z rodzicami. Mogą być one zamieniane, wzbogacane lub pomijane w zależności od potrzeb uczestników. Liczę również na propozycje rodziców, których spostrzeżenia są dla mnie cenne i ubogacające. To właśnie oni znają najlepiej swoje dzieci i wiedzą, w którym obszarze wychowania potrzebują wsparcia i zmiany postępowania.

Program „Mamo, Tato – pobaw się ze mną…” jest programem pilotażowym, którego głównym celem jest weryfikacja, czyli sprawdzenie, czy w naszej szkolnej społeczności występuje problem z organizacją wspólnego czasu wolnego. Zaangażowanie rodziców i uczniów w realizację programu będzie wskaźnikiem  niezbędnym do realizacji przyszłych projektów w tej samej lub pokrewnej dziedzinie.

Wiadomości

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Augusta Kardynała Hlonda w Chełmie Śląskim
    ul. Karłowicza 21
    41-403 Chełm Śląski

    DYREKTOR
    Szkoły Podstawowej nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Augusta Kardynała Hlonda w Chełmie Śląskim
    mgr Dorota Kwaśniewicz
    przyjmuje w dniach spotkań z rodzicami
    oraz codziennie w godzinach pracy szkoły
    po telefonicznym uzgodnieniu.
  • (32) 225 82 62
    (+48) 512 857 605

Galeria zdjęć