Świetlica - r. szk. 2023/2024 Świetlica - r. szk. 2023/2024 Świetlica Regulamin Świetlicy Szkolnej Dokumenty do pobrania

Regulamin Świetlicy Szkolnej w Szkole Podstawowej nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi 
im. Augusta Kardynała Hlonda w Chełmie Śląskim

ZADANIA ŚWIETLICY

  1. Zapewnienie uczniom zorganizowanej opieki wychowawczej, umożliwiającej wszechstronny rozwój osobowości.
  2. Organizowanie zespołowej nauki. Wdrażanie do samodzielnej pracy umysłowej i udzielanie indywidualnej pomocy uczniom mającym trudności w nauce.
  3. Kształtowanie właściwej postawy społeczno-moralnej oraz nawyków kultury życia codziennego.
  4. Wdrażanie uczniów do pożytecznego organizowania sobie wolnego czasu, wyrabianie nawyków kulturalnej rozrywki, sportu i zabawy na świeżym powietrzu.
  5. Prowadzenie współpracy z rodzicami, wychowawcami klas, a także pedagogiem szkolnym, celem rozwiązywania napotkanych trudności wychowawczych.
  6. Ujawnianie i rozwijanie zamiłowań, zainteresowań i uzdolnień uczniów.
  7. Zapewnienie dzieciom bezpieczeństwa podczas pobytu w świetlicy.

 

ZAŁOŻENIA ORGANIZACYJNE

  1. Do świetlicy przyjmuje się:
  • przede wszystkim uczniów klas I – III oraz uczniów klas wyższych, którzy muszą przebywać dłużej w szkole ze względu na czas pracy rodziców oraz innych okoliczności;
  • w zajęciach świetlicowych biorą udział również dzieci nieuczestniczące w lekcjach religii i basenu oraz innych planowych zajęciach edukacyjnych;
  • opieką wychowawczą zostają objęci również uczniowie skierowani do świetlicy przez dyrektora z powodu nieobecności nauczyciela.
  1. Przyjmowanie uczniów do świetlicy dokonuje się na podstawie pisemnego zgłoszenia rodziców (opiekunów) dziecka – deklaracji pobytu dziecka w świetlicy szkolnej.
  2. Uczniowie mogą korzystać z opieki w świetlicy w godzinach ustalonych przez Dyrektora szkoły.
  3. Świetlica realizuje swoje zadania według Rocznego Planu Pracy Świetlicy Szkolnej.
  4. Świetlica dysponuje jedną salą, która służy do prowadzenia zajęć opiekuńczo - wychowawczych oraz jako stołówka.
  5. Zajęcia świetlicowe organizowane są systematycznie, w ciągu całego dnia, z uwzględnieniem potrzeb edukacyjnych oraz rozwojowych dzieci i młodzieży, a także ich możliwości psychofizycznych. Są to zajęcia rozwijające zainteresowania uczniów oraz zajęcia zapewniające prawidłowy rozwój psychofizyczny. Na świetlicy uczniowie mają też możliwość odrabiania lekcji.
  6. Zajęcia świetlicowe mogą odbywać się w innym pomieszczeniu np.: na boisku szkolnym lub placu zabaw, szczególnie w sytuacjach, gdy pozwalają na to warunki pogodowe.
  7. Grupa świetlicowa może liczyć maksymalnie 25 uczniów.
  8. Uczniowie, przebywający w świetlicy zobowiązani są do przestrzegania Regulaminu Świetlicy.

 

WEWNĘTRZNY REGULAMIN ŚWIETLICY SZKOLNEJ

  1. Uczeń po wejściu do świetlicy ma obowiązek zgłosić się do nauczyciela.
  2. Uczeń ma obowiązek informowania nauczyciela świetlicy o każdorazowym - nawet krótkotrwałym - oddaleniu się.
  3. Dzieci przebywające w świetlicy szkolnej zostają zapoznane z zasadami BHP oraz sygnalizacją przeciwpożarową przez nauczycieli świetlicy.
  4. Dzieci mają obowiązek szanować i dbać o wyposażenie świetlicy.
  5. Wychowawcy świetlicy nie ponoszą odpowiedzialności za wartościowe przedmioty przynoszone do szkoły.
  6. Uczniowie klas I - III korzystający ze świetlicy przed lekcjami odbierane są na zajęcia przez nauczyciela prowadzącego pierwszą lekcję.
  7. Uczniowie klas I - III zapisani do świetlicy po zajęciach lekcyjnych przyprowadzane są do sali świetlicowej przez nauczyciela kończącego lekcje w danej klasie.
  8. Rodzice (opiekunowie) mają obowiązek przyprowadzenia dziecka do świetlicy, nie zostawiając dzieci na korytarzu bez opieki.
  9. Dzieci ze świetlicy odbierane są przez rodziców lub inne upoważnione osoby w deklaracji zgłoszeniowej.
  10. Dziecko poniżej 7 roku życia nie może samodzielnie opuszczać świetlicy szkolnej oraz nie może być odbierane przez dziecko, które nie ukończyło 10 roku życia (zgodnie z przepisami Kodeksu Ruchu Drogowego). Zgodę na wyjście dziecka z osobą małoletnią, należy rozumieć jako zgodę na samodzielne wyjście dziecka ze świetlicy.
  11. W wyjątkowych wypadkach, jeśli dziecko miałoby być odebrane przez osobę nie umieszczoną w karcie zgłoszeniowej, potrzebne jest jednorazowe pisemne oświadczenie rodziców, które powinno być dostarczone do świetlicy.
  12. W przypadku samodzielnego wyjścia dziecka ze świetlicy do domu potrzebne jest oświadczenie rodziców ze zgodą na takie wyjście, z podaniem daty i godziny o której dziecko ma opuścić świetlicę.
  13. Osobom nieupoważnionym lub opiekunom w stanie nietrzeźwym dzieci nie będą przekazywane. Wychowawca będzie wzywał innego opiekuna wymienionego w karcie. O takiej sytuacji będzie informowany wychowawca świetlicy, pedagog szkolny lub w szczególnych przypadkach policja.
  14. W pracy z dziećmi wychowawca świetlicy współpracuje z pedagogiem szkolnym oraz wychowawcami klas.
  15. Wychowawca klasy wystawiając ocenę z zachowania na koniec roku szkolnego uwzględnia opinię wychowawcy świetlicy na temat każdego dziecka uczęszczającego do świetlicy.
  16. Jeżeli w trakcie trwania roku szkolnego, rodzic/opiekun prawny postanowi wypisać dziecko ze świetlicy, powinien ten fakt zgłosić nauczycielowi świetlicy.
  17. Obowiązkiem rodziców lub prawnych opiekunów jest przestrzeganie godzin pracy świetlicy i punktualnego odbierania dzieci.
  18. Wychowawcy świetlicy nie odpowiadają za dziecko, które samodzielnie opuściło teren  szkoły, w czasie, kiedy powinno przebywać w świetlicy.
  19. Rodzice/opiekunowie prawni wyrażają zgodę na korzystanie przez dziecko z automatu podczas jego pobytu na świetlicy.
  20. W świetlicy, przez cały rok szkolny, obowiązuje obuwie zamienne.
  21. Rodzice/opiekuni prawni dziecka zobowiązani są powiadomić wychowawców świetlicy o zmianie danych kontaktowych oraz wszystkich innych istotnych informacjach, które mogą mieć wpływ na bezpieczeństwo i funkcjonowanie dziecka w szkole (choroby, alergie, orzeczenia poradni itp.).
  22. W momencie zapisu dziecka do świetlicy rodzice/opiekunowie prawni zapoznają się i akceptują Regulamin Świetlicy.

 

PROCEDURA PRZYPROWADZANIA I ODBIERANIA DZIECKA ZE ŚWIETLICY SZKOLNEJ.

 

PRZYPROWADZANIE DZIECKA DO ŚWIETLICY

  1. Dzieci są przyprowadzane do świetlicy i odbierane ze świetlicy przez rodziców (opiekunów prawnych lub inne osoby wskazane przez rodziców), którzy są odpowiedzialni za ich bezpieczeństwo w drodze do świetlicy i ze świetlicy do domu.
  2. Wychowawcy sprawują opiekę nad dziećmi  godzinach wyznaczonych przez Dyrekcję szkoły. Za  dzieci pozostawione w szkole przed  rozpoczęciem pracy świetlicy odpowiedzialność ponoszą wyłącznie rodzice (opiekunowie prawni).
  3. Rodzice (opiekunowie prawni lub inne osoby wskazane przez rodziców) osobiście powierzają dziecko nauczycielowi pełniącemu dyżur w świetlicy. W przeciwnym wypadku nauczyciele nie ponoszą odpowiedzialności za bezpieczeństwo i zdrowie dziecka.
  4. Rodzice (opiekunowie prawni lub inne osoby wskazane przez rodziców) zobowiązani są przyprowadzać do świetlicy dzieci zdrowe i czyste.
  5. Rodzice (opiekunowie prawni) mają obowiązek zgłaszania wszelkich poważnych dolegliwości dziecka i udzielania wyczerpujących informacji na ten temat.
  6. W przypadku, gdy dziecko ma opuścić świetlicę w innych godzinach niż zapisano na karcie zgłoszeniowej lub ma się udać do domu samodzielnie, rodzic (opiekun prawny) jest zobowiązany przedstawić pisemne zwolnienie dziecka, z własnoręcznym podpisem i aktualną datą.

 

ODBIERANIE DZIECKA ZE ŚWIETLICY

  1. Dzieci mogą być odbierane również przez inne osoby upoważnione na piśmie przez rodziców (opiekunów prawnych). Upoważnienie pozostaje w dokumentacji świetlicy. Może ono zostać w każdej chwili odwołane lub zmienione przez rodziców (opiekunów prawnych).
  2. Rodzice (opiekunowie prawni) ponoszą odpowiedzialność prawną za bezpieczeństwo dziecka odebranego ze świetlicy przez upoważnioną przez nich osobę.
  3. Dopuszcza się możliwość odbioru dziecka ze świetlicy przez niepełnoletnie rodzeństwo. Jeśli sytuacja życiowa rodziny tego wymaga, rodzice (opiekunowie prawni) są zobowiązani do złożenia pisemnego oświadczenia w tej sprawie. Rodzice (opiekunowie prawni) ponoszą odpowiedzialność za bezpieczeństwo swoich dzieci w drodze ze szkoły do domu.
  4. Jeśli dziecko będzie się opierało, płakało lub z innych przyczyn nie będzie chciało wyjść ze świetlicy z osobą upoważnioną przez rodziców, nadal pozostanie pod opieką nauczyciela, a dyrektor lub (w przypadku jego nieobecności) nauczyciel niezwłocznie skontaktuje się telefonicznie z rodzicami w celu ustalenia dalszego postępowania.
  5. Wydanie dziecka osobie upoważnionej przez rodziców nastąpi po wcześniejszym okazaniu przez taką osobę dowodu osobistego - nauczyciel jest zobowiązany do wylegitymowania takiej osoby.
  6. Nauczyciel powinien nie tylko wiedzieć, ale także widzieć, kto odbiera dziecko ze świetlicy. Ze świetlicy lub miejsca przebywania grupy świetlicowej można pozwolić dziecku odejść dopiero wtedy, gdy rodzic (osoba upoważniona) dotarł na miejsce pobytu grupy. Nie można wywoływać dziecka ze świetlicy przez telefon, umawiać się z nim przed szkołą.
  7. Rodzice i opiekunowie zobowiązani są do poinformowania nauczyciela świetlicy o odbiorze dziecka ze świetlicy.
  8. Nauczyciel może odmówić wydania dziecka w przypadku, gdy stan osoby odbierającej dziecko wskazuje na spożycie alkoholu lub zachowanie tej osoby jest agresywne. W takim przypadku nauczyciel ma obowiązek zatrzymać dziecko do czasu wyjaśnienia sprawy oraz skontaktować się z inną osobą upoważnioną przez rodziców do odbioru dziecka. O zaistniałym fakcie powinien zostać poinformowany dyrektor lub jego zastępca oraz pedagog szkolny.
  9. Życzenie rodziców dotyczące nie odbierania dziecka przez jednego z rodziców musi być poświadczone przez orzeczenie sądowe.

 

POSTĘPOWANIE W SYTUACJI NIEODEBRANIA DZIECKA ZE ŚWIETLICY LUB ZGŁOSZENIA SIĘ PO DZIECKO OSOBY NIEMOGĄCEJ SPRAWOWAĆ OPIEKI

  1. W przypadku braku możliwości odbioru dziecka w godzinach pracy świetlicy (sytuacje losowe) rodzice lub opiekunowie zobowiązani są do poinformowania o zaistniałej sytuacji oraz do uzgodnienia innego sposobu odbioru dziecka.
  2. W sytuacji, gdy nauczyciel nie może nawiązać kontaktu z rodzicami bądź opiekunami dziecka, nauczyciel informuje dyrektora szkoły i pedagoga szkolnego o zaistniałej sytuacji.
  3. Nauczyciel jest zobowiązany do wezwania policji, w celu ustalenia miejsca pobytu opiekunów prawnych ucznia i zapewnienie uczniowi dalszej opieki. Do czasu ustalenia miejsca pobytu opiekunów, dziecko pozostaje pod opieką nauczyciela i funkcjonariusza policji. Po ustaleniu miejsca pobytu opiekunów, policja w obecności nauczyciela przekazuje ucznia opiekunowi/rodzicowi.
  4. W przypadku braku możliwości niezwłocznego ustalenia miejsca pobytu rodziców/opiekunów dziecko przekazywane jest policji, w celu zapewnienia opieki przez właściwy ośrodek opiekuńczo-wychowawczy.
  5. Z przebiegu zaistniałej sytuacji nauczyciel sporządza protokół zdarzenia, który zostaje przekazany dyrektorowi szkoły.
  6. W przypadku powtarzających się sytuacji nie odbierania dziecka ze świetlicy w wyznaczonym czasie rodziców stosunku do rodziców (opiekunów prawnych) zostaną podjęte odpowiednie działania np. powiadomienie Sądu Rodzinnego.

 

PRAWA I OBOWIĄZKI UCZNIA W ŚWIETLICY

Uczeń ma prawo do:

  •  
  • respektowania swoich praw i obowiązków;
  • uczestnictwa i udziału we wszystkich organizowanych zajęciach, zabawach i imprezach;
  • rozwijania samodzielności, samorządności oraz społecznej aktywności;
  • rozwijania swoich zainteresowań, zamiłowań i uzdolnień;
  • życzliwego, podmiotowego traktowania;
  • swobody w wyrażaniu myśli i przekonań;
  • uzyskania pomocy w przypadku trudności w nauce;
  • właściwie zorganizowanej opieki wychowawczej (zapewnienie bezpieczeństwa fizycznego i psychicznego);
  • poszanowania godności osobistej, ochrony przed przemocą fizyczną i psychiczną;
  • korzystania z pomieszczeń świetlicowych, boiska szkolnego i placu zabaw;
  • korzystania z materiałów plastycznych, księgozbioru świetlicy, zabawek, gier i sprzętu sportowego.

Uczeń ma obowiązek:

  •  
  • przestrzegać określonych zasad, dotyczących przede wszystkim: bezpieczeństwa pobytu w świetlicy, kulturalnego zachowania się, współdziałania w grupie, podstawowych zasad higieny, dbania o ład i porządek oraz szanowania sprzętu stanowiącego wyposażenie świetlicy;
  • zostawiać tornister w wyznaczonym miejscu w świetlicy;
  • stosować się do poleceń wychowawców świetlicy oraz innych pracowników szkoły;
  • informować każdorazowo wychowawców świetlicy o swoim przyjściu oraz wyjściu ze świetlicy;
  • meldować wszelkie wypadki oraz swoje złe samopoczucie;
  • aktywnie uczestniczyć w zajęciach, zabawach i imprezach świetlicowych;
  • ponosić odpowiedzialność za własne postępowanie;
  • zachowywać się kulturalnie w świetlicy i stołówce szkolnej.

 

Wiadomości

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Augusta Kardynała Hlonda w Chełmie Śląskim
    ul. Karłowicza 21
    41-403 Chełm Śląski

    DYREKTOR
    Szkoły Podstawowej nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Augusta Kardynała Hlonda w Chełmie Śląskim
    mgr Dorota Kwaśniewicz
    przyjmuje w dniach spotkań z rodzicami
    oraz codziennie w godzinach pracy szkoły
    po telefonicznym uzgodnieniu.
  • (32) 225 82 62
    (+48) 512 857 605

Galeria zdjęć