Czynniki ważne przy wyborze zawodu oraz szkoły ponadpodstawowej
Kuratorium Oświaty w Katowicach:
WYBÓR SZKOŁY - O CZYM WARTO PAMIĘTAĆ?
Przed Wami poważna decyzja: wybór następnej szkoły, przyszłego zawodu. Pomocą może być wiedza o sobie samym, gdyż satysfakcję z pracy będziemy mieli wtedy, kiedy stanowisko, zawód będzie dostosowany do zainteresowań, zdolności i osobowości.
Wasze zainteresowania… Podpowiedzą, w jakiej branży powinniście szukać zawodu. Warto spojrzeć na nie szerzej, niż tylko w oparciu o to, jakie przedmioty w szkole lubisz.
Może interesujesz się nowinkami technicznymi, fotografią, sztuką, modą, może świetnie gotujesz, jesteś dobrym organizatorem imprez szkolnych? Może uwielbiasz sport, lubisz czytać, interesujesz się zwierzętami albo relacjami między ludźmi?
Wasze zdolności… Każdy z nas je ma, choć każdy inne. Odpowiedni wybór zawodu to taki, który uwzględni Twoje uzdolnienia.
Nie kierujmy się tylko umiejętnościami szkolnymi takimi jak liczenie czy wiedza np. z historii, weźmy pod uwagę też: zdolności pamięciowe, zdolności wyobraźni przestrzennej, orientację w terenie, umiejętności manualne, spostrzegawczość, podzielność uwagi, inteligencję emocjonalną i społeczną, umiejętność posługiwania się słowem czy obrazem, doskonały słuch, zmysł smaku.
Wasza osobowość… Osobowość młodych ludzi wciąż się kształtuje i zmienia, jednak warto zwrócić uwagę:
Nie ma dobrych i złych odpowiedzi!
Opracowała: Aneta Neffe
Dobrze wiedzieć
ZAWÓD
Zbiór zadań zawodowych wymagających od pracownika odpowiednich kwalifikacji.
KWALIFIKACJE
Uprawnienia do wykonywania zadań zawodowych np. uprawnienia do obsługi maszyn, certyfikaty językowe, świadectwa ukończenia szkoły.
WOLONTARIAT
Działalność wykonywana ochotniczo i bez wynagrodzenia na rzecz korzystających. Popularna, nieodpłatna forma zdobywania doświadczenia zawodowego na rynku pracy.
KARIERA
Droga, ścieżka profesjonalnego rozwoju , którą człowiek chce przejść w swoim zawodowym życiu. Aby ją zaplanować, konieczne jest zaplanowanie celu lub celów, a następnie wybranie sposobów ich realizacji.
CZYNNIKI TRAFNEGO WYBORU ZAWODU
poznanie siebie (zainteresowania, uzdolnienia, temperament, umiejętności, osobowość, stan zdrowia, wiedza szkolna);
poznanie zawodów (informacje o zawodach, środowisko pracy, zadania i czynności zawodowe, narzędzia pracy, stanowisko pracy, możliwości zatrudnienia, zarobki);
poznanie ścieżek edukacji (system szkolny, możliwości zdobycia, podnoszenia kwalifikacji).
GDZIE SZUKAĆ POMOCY I WSPARCIA W WYBORACH EDUKACYJNO-ZAWODOWYCH
Gdzie szukać wsparcia? |
Jakie wsparcie możesz otrzymać? |
Nauczyciel doradztwa zawodowego |
|
Psycholog, pedagog, pedagog specjalny |
|
Poradnie psychologiczno-pedagogiczne |
|
Specjalistyczne poradnie psychologiczno-pedagogiczne |
|
Ochotnicze Hufce Pracy |
W Centrach Edukacji i Pracy Młodzieży Ochotniczych Hufców Pracy otrzymasz wsparcie w pośrednictwie pracy i poradnictwie zawodowym, a w szczególności:
|
Centra Kształcenia Ustawicznego, Centra Kształcenia Praktycznego |
|
Pomagam mojemu dziecku wybrać zawód i szkołę ponadpodstawową
Na wybory dotyczące szkoły czy zawodu wpływ mają czynniki zewnętrzne (rodzina, grupa rówieśnicza, znajomi, koledzy, nauczyciele, wiedza czerpana z Internetu, sieć szkół w danym regionie, odległość danej placówki od miejsca zamieszkania młodej osoby, a także moda na dany zawód) oraz czynniki wewnętrzne (zainteresowania, predyspozycje, zdolności, talent, umiejętności, temperament, cechy charakteru, wartości, możliwości intelektualne, postawy, przekonania, stan zdrowia). Zdarza się, że o wyborze decyduje przypadek, media czy też prognozy, jakie możliwości finansowe da ukończenie danej szkoły czy kierunku. Badania przeprowadzone przez KOWEZiU wśród gimnazjalistów jednoznacznie wskazują, że największy wpływ na decyzje uczniów dotyczące wyboru szkoły czy zawodu mają Rodzice - jako osoby znaczące - oraz tradycje rodzinne.
Ponieważ to Ty, Rodzicu, masz największy wpływ na podejmowanie decyzji przez Twoje dziecko, warto zastanowić się, jak odpowiednio wesprzeć nastolatka w wyborze dalszej drogi edukacyjnej i zawodowej.
Kluczem do podjęcia decyzji o wyborze szkoły ponadpodstawowej i zawodu jest poznanie samego siebie, tzn. tego, co nas interesuje, jakie mamy talenty, umiejętności, cechy charakteru itd.
Rodzicu, poznaj swoje dziecko i pomóż mu odkryć jego możliwości.
Co możesz zrobić? Jak możesz pomóc?
Rodzicu, jeżeli dobrze poznasz swoje dziecko, możesz motywować je do szukania odpowiedzi na pytanie „Co chcę robić w życiu?”. Pamiętaj, że jesteś dla dziecka najważniejszym punktem odniesienia w rozumieniu świata, także tego związanego z pracą zawodową czy uczeniem się. Poprzez rozmowę z dzieckiem przekazujesz informacje o zawodach, szkołach, pracy zawodowej; często jesteś pierwszym źródłem wiarygodnej informacji, dzielisz się swoją wiedzą i własnymi doświadczeniami zawodowymi.
Powodzenia!
Opracowała: Ewa Podemska-Pniok (na podstawie materiałów KOWEZiU)
Realizacja programu