• Zdana matura z matematyki w Szkole Podstawowej nr 1 w Chełmie Śląskim

     

    Z przyjemnością informujemy, że uczeń naszej szkoły Aleksander Grudniok w dniu 15.03.2018 zmagał się z próbną maturą z matematyki. Na pomysł wpadła była uczennica naszej szkoły – Aleksandra Szopa i to ona wraz z Panią Małgorzatą Horst-Bobran przeprowadziła i sprawdziła pracę Aleksa. Aleks maturę zdał, uzyskując 15 punktów na 50, czyli wymagane 30%.
    Gratulujemy Aleksowi (może już zaczynać studia smiley) oraz Pani Horst-Bobran takiego osiągnięcia.

  • Powiatowy Konkurs Plastyczny „Blisko arcymistrzów”

    W marcu br. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Powiatowym Konkursie Plastycznym pt.: „Blisko arcymistrzów”, którego organizatorem jest Szkoła Podstawowa im. W. Gawlikowicza w Bojszowach. Konkurs polegał na wykonaniu fotografii inspirowanej znanym obrazem malarskim, w której uwidoczniony jest uczestnik konkursu. Naszą placówkę reprezentowali uczniowie z kl. IV - VII: Antonina Krzystanek, Magdalena Kępa, Konrad Bromboszcz i Grzegorz Woźniak.
    Komisja konkursowa doceniła prace naszych uczniów, nagradzając wszystkich naszych młodych artystów. Uczeń kl. VII – Konrad Bromboszcz zdobył zaszczytne I miejsce w kategorii wiekowej klasy IV – VII.  W tej samej kategorii wyróżnienia zdobyli: Antonina Krzystanek (kl. IV), Magdalena Kępa (kl. VII) oraz Grzegorz Woźniak (kl. VII).
    Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i życzymy powodzenia w dalszych zmaganiach konkursowych!

          

  • Spotkanie autorskie w Gminnej Bibliotece Publicznej

    9 kwietnia 2018 r. uczniowie z klas I - III wzięli udział w spotkaniu z autorką książek dla dzieci  – panią Gabrielą Kotas. Spotkanie autorskie odbyło się w Gminnej Bibliotece Publicznej w Chełmie Śląskim, podczas którego mysłowicka poetka przedstawiła dzieciom swoje dzieła: „Misie Gabrysie” oraz „Lekcje przyjaźni”. Dzieci uczestniczyły również w mini przedstawieniu z udziałem ręcznie wykonanych przez autorkę szydełkowych misi.
    W czasie spotkania autorskiego odbyło się również rozstrzygnięcie konkursu „Andersenada” organizowanego przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Chełmie Śląskim. Nasi uczniowie znaleźli się w gronie laureatów konkursu bibliotecznego w kategorii „praca plastyczna”. Uczeń kl. III – Dawid Piekorz zajął II miejsce, a III miejsce zdobyła uczennica kl. VII – Magdalena Kępa.
    Serdecznie gratulujemy zwycięzcom konkursu i zapraszamy do GALERII, gdzie zamieściliśmy zdjęcia ze spotkania (kliknij TUTAJ).

  • Mamy FINALISTĘ Wojewódzkiego Konkursu z matematyki

     

    22 lutego 2018 odbył się finał Wojewódzkiego Konkursu z matematyki organizowanego przez Kuratorium Oświaty w Katowicach. W konkursie - jako jedyny z powiatu bieruńsko-lędzińskiego – brał udział uczeń naszej szkoły Aleksander Grudniok. Spośród wszystkich 121 uczniów biorących udział w konkursie wyłoniono 21 ścisłych finalistów, spośród których w następnej fazie 14-tu uczniów zostało LAUREATAMI. Aleksander uzyskując 46 punktów zdobył tytuł FINALISTY.  Gratulujemy serdecznie wielkiego osiągnięcia i życzymy dalszych sukcesów.

  • Ogólnopolski Turniej BRD - 2018

    W dniu 5 kwietnia br.  reprezentanci naszej szkoły: Julia Saik, Weronika Nieć, Aleksander Grudniok i Jakub Jaromin wzięli udział w eliminacjach gminnych Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym, które odbyły się w Szkole Podstawowej nr 2 w Chełmie Śląskim. Nasza drużyna w rywalizacji z gospodarzami - drużyną SP 2 - okazała się lepsza zajmując I miejsce. Wygrywając eliminacje zakwalifikowaliśmy się do eliminacji Powiatowych, które odbędą się w dniu 10 kwietnia w  Szkole Podstawowej nr 3 w Bieruniu.
    Gratulując sukcesu życzymy naszym reprezentantom udanego występu w kolejnym etapie turnieju.

  • Spotkanie z absolwentem naszej szkoły

    5 kwietnia 2018 r. podczas kolejnego spotkania Szkolnego Klubu Czytelnika gościliśmy absolwenta naszej szkoły Diakona Łukasza Kwita. Nasz gość przyjechał do nas na zaproszenie pani bibliotekarki – Anny Krzystanek prosto z Wiednia, gdzie teraz mieszka i pracuje. Diakon Łukasz przygotował dla uczniów ciekawe zajęcia edukacyjne na temat stolicy Austrii. Uczniowie mieli okazję poznać historię, kulturę i obyczaje jednego z krajów niemieckojęzycznych. Dzieci wysłuchały również fragmentów baśni braci Grimm, które nasz gość przeczytał w języku niemieckim. Podczas spotkania Szkolnego Klubu Czytelnika nie mogło zabraknąć zagadek, na które uczniowie chętnie udzielali poprawnych odpowiedzi, za co otrzymali słodkie nagrody.
    Nasz absolwent tradycyjnie został obdarowany pamiątkowym dyplomem oraz zaliczony do honorowych członków Szkolnego Klubu Czytelnika.
    Zdjęcia ze spotkania z naszym gościem - Łukaszem Kwitem zamieściliśmy w Galerii.

    Serdecznie dziękujemy Diakonowi Łukaszowi za przeprowadzenie niezwykle ciekawych zajęć..

  • Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

    2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Nasza szkoła jak co roku przyłączyła się do obchodów akcji Polska na niebiesko. Uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy szkoły aktywnie włączyli się w działania na rzecz osób z autyzmem. Wszyscy w tym dniu – duzi i mali – byli niebiescy, na znak solidarności z osobami dotkniętymi autyzmem i ich rodzinami.
    W ramach obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu biblioteka szkolna we współpracy z Samorządem Uczniowskim przygotowała wspólne czytanie "Kosmity" dla uczniów i nauczycieli. Rozmawialiśmy o autyzmie, a wszystko po to, żeby lepiej zrozumieć i mieć więcej tolerancji dla osób ze spektrum autyzmu.
    Zachęcamy wszystkich do zaznaczenia swojego niebieskiego balona na mapie Polski, aby przekazać wsparcie dla tysiąca rodzin, które pragną tylko jednego - akceptacji!!! Baloniki wklejamy na stronie www.polskananiebiesko.pl
    Pokażmy, że nie są sami i wspiera ich cała Polska!
    Działania podjęte w ramach akcji „Polska na niebiesko” w naszej placówce wspierał Klub Rodzica Autyzm Help Fundacji JIM.
    Kliknij TUTAJ i oglądaj zdjęcia w naszej GALERII.

  • Konkurs recytatorski klas I – III „Żyjemy ekologicznie”

    W dniu 27 marca 2018 roku odbył się Konkurs Recytatorski pt. „Żyjemy ekologicznie”. Komisja konkursowa wyłoniła laureatów zajmujących I miejsce, którzy będą reprezentować szkołę w Powiatowym Konkursie Recytatorskim w Bojszowach w dniu 12.04.2018. Przyznano także nagrody za drugie i trzecie miejsce w konkursie. Kryteria oceny recytacji: opanowanie pamięciowe utworu, trafność interpretacji głosowej - logiczne akcentowanie, intonacja, modulacja głosu, tempo, pauza, ogólny wyraz artystyczny - postawa recytatora, uzasadniony gest sceniczny, element ruchu, strój, rekwizyt.
    Wyniki konkursu:
    I miejsce: ex aequo: Milena MANECKA, Paweł DŁUCIK, Anna WIŚNIOWSKA;
    II miejsce: ex aequo: Natalia SZLAUER, Sonia BROMBOSZCZ, Amelia PASTUSZKA;
    III miejsce: ex aequo: Julia SZLAUER, Jan SZPITALNY, Natan LATOCHA.
    Konkurs zorganizowała pani Urszula Bigaj.
    Kliknij i oglądaj zdjęcia z konkursu zamieszczone w GALERII.

  • Wyróżnienie w wiosennym konkursie plastycznym

     

    Uczennica klasy IV - Antonina Krzystanek zdobyła wyróżnienie w wiosennym konkursie plastycznym pt.: "Motylem Jestem". Konkurs został zorganizowany przez Bibliotekę Miejską - Miejskie Centrum Kultury w Imielinie. 21 marca br. odbyło się podsumowanie konkursu oraz wręczenie nagród i dyplomów.
    Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

  • "Mamo, Tato - pobaw się ze mną..."

    Dnia 27 marca ruszył pilotażowy program dla rodziców i uczniów, którego pomysłodawcą oraz realizatorem jest pedagog szkolny Pani Agata Żołneczko. Program pt. "Mamo, Tato - pobaw się ze mną..." ma na celu pokazanie rodzicom, w jaki sposób wykorzystywać czas wolny od nauki i pracy dla kształtowania wzajemnych relacji między członkami rodziny. Podczas wspólnych zabaw, gier, zajęć edukacyjnych przekazujemy dzieciom mnóstwo pozytywnych bodźców, które mogą motywować do podjęcia w przyszłości właściwych postaw i zachowań. Pokazujemy naszym dzieciom, że są dla nas ważne, że czas bycia razem jest pozytywną wartością, której korzyści dotyczą obu stron.
    Pilotażowy program zajęć „Mamo, Tato pobaw się ze mną…” ma zachęcić rodziców do podjęcia działań, które spowodują, że wspólne spędzanie czasu wolnego będzie dobrą zabawą i wszystkim sprawi przyjemność.
    W związku ze zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi pierwsze zajęcia były oparte na działalności plastyczno – technicznej. Czas dekorowania własnych domów i mieszkań to świetna okazja do własnoręcznego wykonania ozdób wielkanocnych. Rodzice i uczniowie mieli okazję poznać metodę serwetkową ozdabiania przedmiotów. Współpraca podczas wykonania świątecznych dekoracji była okazją do rozwoju ekspresji twórczej dziecka i rodzica, podejmowania wspólnych decyzji dotyczących pracy a wykonane ozdoby stały się jednocześnie nagrodą i satysfakcją z podjętego wysiłku. Kolejne zajęcia odbędą się w kwietniu...
    Zapraszamy serdecznie do udziału...  oraz do naszej GALERII (kliknij TUTAJ), gdzie zamieściliśmy pierwsze zdjęcia z realizacji programu.
    Szczegóły programu "Mamo, Tato - pobaw się ze mną..."  znajdują się w zakładce pedagoga szkolnego...

  • Światowy Dzień Czytania Tolkiena

    25 marca jest obchodzony jako Światowy Dzień Czytania Tolkiena. Tę niezwykle piękną i wartą popularyzacji inicjatywę zapoczątkowało  The Tolkien Society. Nieprzerwanie od 2003 roku miłośnicy literatury Tolkiena w wielu krajach, w tym także w Polsce, organizują imprezy tematyczne, konkursy, spotkania czytelnicze itp.
    Nasza szkoła również aktywnie włączyła się w obchody. Dla sympatyków gatunku fantasy został przygotowany Szkolny Konkurs Wiedzy o Lekturze Hobbit czyli tam i z powrotem. Uczniowie z klas V-VII w trzyosobowych zespołach rywalizowali  ze sobą w kilku kategoriach. Podczas quizu wykazali się znakomitą wiedzą z treści książki. Znajomość bohaterów, przebiegu wydarzeń , miejsc, wątków - to tylko niektóre z zagadnień konkursowych. Świat przedstawiony w Hobbicie jest bardzo bogaty w szczegóły, to literatura dla wymagających, od lat ciesząca się niezmienną popularnością. Nasi wychowankowie udowodnili, że tolkienowskie Śródziemie jest im dobrze znane. Mamy nadzieję, że w naszej szkole grono czytelników tego wybitnego angielskiego pisarza z roku na rok będzie coraz liczniejsze.
    Wszystkim uczniom dziękujemy za aktywny udział, a zwycięskiej drużynie szóstoklasistów w składzie: Katarzyna Koziorz, Paweł Jarczok oraz Kacper Kudra serdecznie gratulujemy !
    Zapraszamy do oglądania zdjęć z Konkursu zamieszczonych w GALERII.

  • "Witaj Wiosno..."

    Po długiej i mroźnej zimie wszyscy z utęsknieniem czekaliśmy na ten dzień - pierwszy Dzień Wiosny!!! W naszej szkole również postanowiliśmy uczcić ten wyjątkowy dzień. Samorząd Uczniowski we współpracy ze świetlicą szkolną zorganizował Wiosenny Quiz Rozmaitości, w którym przedstawiciele wszystkich klas zmagali się z konkurencjami wymagającymi zaangażowania wszystkich zmysłów. Uczniowie klas młodszych otrzymali również od Pani Wiosny listy, w których prosiła ich o pomoc w wygnaniu Zimy i jej wiernych sług - Mrozu i Śniegu. Jedną z próśb Pani Wiosny był pochód ulicami Kopciowic. Ubrani w kolorowe stroje oraz ciekawe nakrycia głowy, wymachując własnoręcznie wykonanymi gaikami przeszliśmy w korowodzie po okolicy, aby pokazać wszystkim, że wiosna jest już wśród nas. Na zakończenie każda klasa otrzymała kolorowy dyplom oraz słodki poczęstunek. Był to dzień pełen radości, słońca i uśmiechu ...
    Foto-relację z tego dnia oglądaj w GALERII.

  • Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego dla klas I – III pt. „Żyjemy ekologicznie”

    19 marca 2018 minął termin dostarczania prac konkursowych. Z prac, które wpłynęły organizator konkursu Urszula Bigaj przygotowała wystawę na terenie szkoły. Oceniając prace brano pod uwagę: zgodność pracy konkursowej z tematyką konkursu, pomysłowość pracy, technikę wykonania oraz estetykę pracy. Nagrody zostały przydzielone w dwóch kategoriach: plakat i kolaż.
    KATEGORIA PLAKAT:
    I miejsce: Darek GÓRNIEWICZ;
    II miejsce:  ex aequo Natan LATOCHA, Paweł DŁUCIK;
    III miejsce:  Nicole TYMCIO.

    KATEGORIA KOLAŻ:
    I miejsce: Wojciech SZPITALNY
    II miejsce: ex aequo Julia SZLAUER, Natalia SZLAUER, Filip CIOSKA
    III miejsce: ex aequo Milena MANECKA, Kuba ZAWALICH, Ania WIŚNIOWSKA.

    Uczniowie wyróżnieni:
     Anna BRYJOK,  Arkadiusz KONOWSKI, Dawid PIEKORZ, Amelia PASTUSZKA.

    Dyplomy i nagrody wręczono uczniom w dniu 27.03.2018. Dziękujemy wszystkim uczniom za wykonanie pięknych prac, laureatom gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnych konkursach.

  • INFORMACJA

     

    Informujemy, że rekrutacja na rok szkolny 2018/2019 do klasy I została zakończona. 
    Lista uczniów  przyjętych do klasy I znajduje się w gablocie na terenie budynku szkolnego.

  • Otwarcie EKO PRACOWNI

    Edukacja ekologiczna, kształcenie i wychowanie społeczeństwa w duchu poszanowania środowiska przyrodniczego, zgodnie z hasłem MYŚLEĆ GLOBALNIE – DZIAŁAĆ LOKALNIE, są dla nas bardzo ważne. Dlatego zrodził się pomysł wzięcia udziału w konkursie „Zielona Pracownia 2017” organizowanym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Nasz projekt EKO PRACOWNI został doceniony przez organizatorów konkursu, dzięki czemu otrzymaliśmy środki na powstanie nowoczesnej pracowni w naszej szkole. Pozyskaliśmy dotację w wysokości 36 500,00 zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.  Udział własny Gminy Chełm Śląski wyniósł 13 500,00 zł., a całkowity koszt projektu to kwota 50 000,00 zł. 

    W końcu nadszedł długo oczekiwany przez wszystkich dzień, w którym nastąpiło uroczyste otwarcie naszej EKO PRACOWNI. 20 marca 2018 r. swoją obecnością zaszczycili nas: Kierownik Zespołu Ochrony Przyrody, Edukacji Ekologicznej i Profilaktyki Zdrowotnej – Ewa Cofała, Wójt Gminy Chełm Śląski – Stanisław Jagoda, Proboszcz Parafii Trójcy Przenajświętszej w Chełmie Śląskim – Piotr Guzy, Przewodniczący Rady Gminy Chełm Śląski – Kazimierz Plewnia, Skarbnik Gminy Chełm Śląski – Alicja Grzyb, Sekretarz Gminy Chełm Śląski – Celina Ganobis, Przewodniczący Komisji ds. Zdrowia, Opieki Społecznej, Kultury i Sportu Rady Gminy w Chełmie Śląskim - Andrzej Mądry, Przewodnicząca Rady Rodziców naszej szkoły - Agnieszka Jarnot oraz Dyrektorzy zaprzyjaźnionych chełmskich placówek oświatowych. Oprawę artystyczną uroczystości przygotował szkolny zespół wokalno – taneczny Gryfnioki oraz Samorząd Uczniowski. Pokazy pomocy dydaktycznych, w które wyposażona jest nowa pracownia prowadzili uczniowie klasy VI i VII.

    Serdecznie dziękujemy Prezesowi Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach – Panu Andrzejowi Pilotowi oraz Wójtowi Gminy Chełm Śląski – Panu Stanisławowi Jagodzie, bo dzięki wsparciu finansowemu, uczniowie naszej szkoły będą mogli korzystać z profesjonalnych pomocy naukowych, rozwijać swoje zainteresowania i pasje oraz uczyć się przez doświadczenie w nowej ekologicznej pracowni.

    Zdjęcia z uroczystego otwarcia w naszej szkole EKO PRACOWNI zamieściliśmy w GALERII (kliknij TUTAJ i oglądaj). 

    Zapraszamy również do oglądania zdjęć przedstawiających naszą EKO PRACOWNIĘ (kliknij TUTAJ).

  • 1% podatku


    Zwracamy się z gorącą prośbą o przekazanie 1% podatku za rok 2017 na rzecz naszej szkoły. Partnerem szkoły w pozyskiwaniu środków jest Fundacja Studencka „Młodzi-Młodym” (http://fsmm.pl), wspierająca rozwój szkół. Dzięki Państwa wsparciu znów będziemy mogli dokonać zakupu wyposażenia dydaktycznego służącego naszym uczniom.
    Aby 1% podatku za 2017r. mógł trafić do Szkoły Podstawowej nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Chełmie Śląskim prosimy w części druku PIT dot. przekazania 1% podatku wpisać cel szczegółowy SP 1 Chełm Śląski 6564

    Klikając w poniższą zakładkę znajdziecie Państwo niezbędne informacje dotyczące przekazania 1% podatku jak i dostęp do druków PIT.

    Dedykowana zakładka z programem

     

  • Wycieczka klas I – III do Osikowej Doliny

    W dniu 20.03.2018 uczniowie klas I-III pojechali na wycieczkę do Osikowej Doliny. Tam uczestniczyli w multimedialnym pokazie związanym z  techniką tworzenia z osikowego łyka, z polską tradycją, która powstała w XIX wieku na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Całkowicie naturalny, delikatny surowiec z drewna osikowego początkowo wykorzystywano do wyplatania kapeluszy, koszyków, mat czy dywanów Z każdym następnym dziesięcioleciem powstawały nowe formy, które pozwoliły na stworzenie ogromnej kolekcji wzorów.
    Osikowe warsztaty są niebanalną formą edukacji, rozwoju kreatywności i zdolności manualnych poprzez zabawę. To wyjątkowe połączenie edukacji, tradycji, rękodzieła i ekologii. Oprócz wykonanych własnoręcznie wspaniałych palm wielkanocnych i kurczątek nasi uczniowie zabrali  ze sobą niezapomniane wrażenia i pozytywną energię jaką daje czas spędzony w świecie kolorowych osikowych płatków.
    W drodze powrotnej uczniowie zobaczyli ruiny zamku biskupów krakowskich w Siewierzu. To była wspaniała, pouczająca  wycieczka.

        

  • List Pani Minister Edukacji Narodowej

    Zachęcamy rodziców, nauczycieli i uczniów do zapoznania się z listem Pani Minister Edukacji Narodowej.

    List Pani Minister Edukacji Narodowej.pdf

  • „Śląska Ojczyzna Polszczyzna”

    16 marca 2018 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mysłowicach odbył się I etap Konkursu Recytatorskiego w Gwarze Śląskiej „Śląska Ojczyzna Polszczyzna”. Celem konkursu jest rozbudzenie wśród dzieci i młodzieży zainteresowań gwarą śląską i ukazanie jej piękna, kształtowanie poczucia własnej tożsamości oraz doskonalenie umiejętności recytatorskich. W tym konkursie naszą szkołę reprezentowały uczennice: Aleksandra Paruzel z klasy V, Julia Jarnot  oraz Katarzyna Koziorz z klasy VI , Weronika Nieć z klasy VII.
    Do II etapu konkursu, który odbędzie się 13 kwietnia 2018 r. zakwalifikowały się: Aleksandra Paruzel i Julia Jarnot.
    Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

          

  • Konkurs logopedyczny „Wierszyki łamiące języki”

    6 marca obchodzony jest Europejski Dzień Logopedy.  W nawiązaniu do tego wydarzenia w minioną środę w naszej szkole miał miejsce Konkurs logopedyczny „Wierszyki łamiące języki”. Do rywalizacji stanęło 18 uczniów z klas I – IV, którzy pięknie recytowali wiersze zawierające trudne słowa. Szanowne Jury w składzie p. Ania Suska i p. Ewa Manthey mieli bardzo trudne zadanie, gdyż wszyscy zaprezentowali się fantastycznie. Oceniano ogólną prezentację wiersza, ale bardzo ważna była prawidłowa wymowa i dykcja.
    Laureatami Konkursu zostali:
    I miejsce - Amelia Pastuszka kl. I
    II miejsce Antonina Krzystanek kl. IV
                                                                        III miejsce Aleksandra Ganobis kl. IV
    Wyróżniono Pawła Dłucika kl. II, Jana Szpitalnego kl. III i Sonię Bromboszcz kl. I

    Gratulując i życząc dalszych sukcesów uczestnikom konkursu zapraszamy do oglądania zdjęć zamieszczonych w GALERII (kliknij TUTAJ).

strona:

Wiadomości

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Augusta Kardynała Hlonda w Chełmie Śląskim
    ul. Karłowicza 21
    41-403 Chełm Śląski

    DYREKTOR
    Szkoły Podstawowej nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Augusta Kardynała Hlonda w Chełmie Śląskim
    mgr Dorota Kwaśniewicz
    przyjmuje w dniach spotkań z rodzicami
    oraz codziennie w godzinach pracy szkoły
    po telefonicznym uzgodnieniu.
  • (32) 225 82 62
    (+48) 512 857 605

Galeria zdjęć