Wszystkim nam zależy, aby dzieci były zdrowe i miały energię do nauki i zabawy. Dlatego 8 listopada 2017 r. uczniowie z klas 1-3 przyłączyli się po raz kolejny do ogólnopolskiego programu - Śniadanie Daje Moc. Nauczyciele wspólnie z dziećmi zorganizowali smaczne i zdrowe śniadania w swoich salach lekcyjnych. W tym roku dzieci chętnie przebrały się za owoce lub warzywa, przyniosły swoje ulubione maskotki (świeżaki) i po raz kolejny przypomniały sobie 12 zasad zdrowego odżywiania. Do akcji w tym roku przyłączyli się rodzice, którzy pomogli w organizacji tej wspanialej inicjatywy. Dzieci chętnie przygotowywały zdrowe i pożywne kanapki oraz uczestniczyły w wielu konkursach zorganizowanych w tym dniu. Za koordynację całej akcji była odpowiedzialna pani Anna Pyrczek, wychowawczyni klasy 1.
Dnia 8 listopada, w Gminnym Ośrodku Sportu i Rekreacji w Chełmie Śląskim odbyły się zajęcia sportowe dla uczniów niepełnosprawnych. Wyjazd zorganizowali nauczyciele prowadzący zajęcia rewalidacyjne.
W pierwszej części zajęć, prowadzonej przez instruktorkę, dzieci miały okazję poznać kroki różnych tańców. Ćwiczenia taneczne były okazją do rozwijania koordynacji ruchowej jak również umiejętności sensomotorycznych. Po treningu na sali fitness uczniowie wraz z opiekunami przeszli do siłowni gdzie korzystali z rowerków stacjonarnych, bieżni, orbitreków oraz rozładowywali energię na worku treningowym. Po zajęciach, zmęczeni ale zadowoleni i z uśmiechami na twarzach wróciliśmy do szkoły.
Serdecznie dziękujemy Panu Grzegorzowi Wyciślokowi, kierownikowi GOSiRu, za zorganizowanie zajęć i udostępnienie sal treningowych naszym uczniom.
31 października 2017 r. w naszej szkolnej bibliotece odbył się Konkurs Pięknego Czytania podsumowujący obchody Miesiąca Bibliotek Szkolnych.
W wyniku klasowych eliminacji do drugiego, szkolnego etapu konkursu z każdej klasy wyłoniono po trzech reprezentantów, którzy zmagali się o tytuł Mistrza Pięknego Czytania. Komisja w składzie: pani Renata Ganobis, pani Anna Suska oraz pani Agata Żołneczko miała bardzo trudne zadanie, ponieważ wszyscy uczestnicy konkursu wspaniale się zaprezentowali. Po podliczeniu punktów ostatecznie wyłoniono zwycięzców konkursu.
Mistrzowie Pięknego Czytania 2017
Klasa I: Natan Latocha, Amelia Pastuszka, Julia Stawowy
Klasa II: Natalia Szlauer
Klasa III: Zuzanna Śliwa
Klasa IV: Antonina Krzystanek
Klasa V: Tymoteusz Latocha
Klasa VI: Katarzyna Koziorz
Kasa VII: Julia Saik
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy! Do zobaczenia za rok!
Zdjęcia konkursowe zamieściliśmy w GALERII.
Serdecznie dziękujemy szystkim osobom zaangażowanym w organizację konkursu w naszej szkole!
Podczas lekcji informatyki związanej z tworzeniem grafiki komputerowej uczniowie klasy 7-ej "zapolowali" obiektywami swoich aparatów fotograficznych na uroki pięknej, polskiej złotej jesieni, panującej wokół naszej szkoły. Co udało im się uwiecznić? Kliknij i oglądaj zdjęcia w GALERII.
24 i 25 października 2017 roku w auli Powiatowego Zespołu Szkół w Bieruniu odbył się XVIII Powiatowy Turniej Szachowy, w którym naszą szkołę reprezentowali: Gabriela Nowak i Szymon Kubisty (klasa I), Konrad Tomczak (klasa IV), Patryk Kubisty (klasa V), Paweł Jarczok (klasa VI), Aleksander Grudniok, Jakub Jarnot i Grzegorz Woźniak (klasa VII).
Nasi zawodnicy toczyli równe pojedynki z rówieśnikami z powiatu bieruńsko - lędzińskiego a za swoje zaangażowanie otrzymali pamiątkowe dyplomy.
Dnia 20.10.2017 r. na boiskach GOSiR Chełm Śląski rozegrana została I runda ogólnopolskiego Turnieju Tymbark - "Z podwórka na boisko" Drużynę z naszej szkoły tworzyli chłopcy z klasy IV i V. Zespół z Kopciowic rozegrał swoje mecze z kolegami z Lędzin, Imielina i Bojszów.
Turniej toczył się w przyjaznej i sportowej atmosferze.
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Tychach informuje o niepokojącym wzroście liczby przypadków wirusowego zapalenia wątroby typu A (WZW A) w woj. śląskim. Na stronie internetowej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach (http://www.wsse.katowice.pl) co dwa tygodnie aktualizowane są informacje dot. zachorowań na WZW A.
Poniżej zamieszczamy ulotkę informacyjno-edukacyjną dot. WZW A.
Realizując zadania programu wychowawczo - profilaktycznego z zakresu komunikacji oraz rozwijania sprawności językowej, w tym roku szkolnym wprowadzono cykl GRUPOWYCH ZAJĘĆ LOGOPEDYCZNYCH w klasach I - III. Głównym celem takich zajęć jest kształtowanie prawidłowej mowy poprzez korygowanie zaburzeń z zakresu strony leksykalnej, gramatycznej i fonetycznej oraz niwelowanie wad wymowy, które już występują. Pierwszy cykl takich zajęć miał miejsce w połowie października. Podczas zajęć wykonywano ćwiczenia oddechowe i artykulacyjne. Doskonaliliśmy wymowę i słuch fonetyczny, wzbogacaliśmy słownictwo poprzez różnorodne ćwiczenia. Dzięki wykorzystaniu różnych pomocy dydaktycznych (piórka, słomki, gazety, teksty piosenek i wierszy) oraz tablicy multimedialnej zajęcia miały charakter zabawowy a uczniowie byli bardzo zainteresowani i chętni do współpracy.
Zdjęcia z zajęć zamieszczone zostały w GALERII.
W ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, w czwartek 19 października br., uczniowie klasy IV i V wzięli udział w warsztatach bibliotecznych w Gminnej Bibliotece Publicznej w Chełmie Śląskim pt.: „Kodowanie i robotyka w każdej bibliotece”. Dzieci dowiedziały się, że programowanie wymaga dużej precyzji i cierpliwości jednak efekty pracy sprawiają wiele satysfakcji. Uczniowie zmierzyli się z zagadnieniami kodowania w praktyce wykonując samodzielnie robota, który spełniał polecenia młodych konstruktorów. Zajęcia przeprowadzone przez pana Szymona Wałowskiego – Ambasadora LABIB sprawiły wszystkim wiele radości i na pewno na długo pozostaną w naszej pamięci.
Serdecznie dziękujemy za zaproszenie do biblioteki!
Zdjęcia z warsztatów znajdują się w GALERII.
Dnia 18 października uczniowie klas 4-7 wraz z opiekunami udali się na wycieczkę do Ojcowskiego Parku Narodowego. Ten najmniejszy spośród parków narodowych w Polsce kryje w sobie niezwykłe bogactwo atrakcji geologicznych, przyrodniczych i kulturowych.
W ramach programu nasi wychowankowie zwiedzili Jaskinię Nietoperzową, w której podziwiali piękne formy skalne oraz mieli okazję zobaczyć mieszkańców tego miejsca- czyli nietoperze. Kolejnym punktem wycieczki był spacer wzdłuż Doliny Prądnika, podczas którego młodzież widziała słynną Bramę Krakowską, Igłę Deotymy, Źródełko Miłości oraz ruiny zamku w Ojcowie. W trakcie drogi zachwycała się malowniczym krajobrazem roztaczającym się wokół.
Następnie grupa udała się do muzeum, gdzie oglądała bogatą ekspozycję multimedialną połączoną z wyświetleniem filmu o powstaniu parku. Po przerwie na posiłek i zakup pamiątek odbył się przejazd autokarem do Zamku w Pieskowej Skale, podczas którego dzieci widziały Maczugę HErkulesa i Kaplicę na wodzie.
W trakcie wycieczki uczniom i nauczycielom cały czas towarzyszyła pani przewodnik, która w ciekawy i interesujący sposób opowiadała o historii wszystkich zwiedzanych miejsc.
Zdjęcia z tej niezwykle udanej wycieczki zamieszczamy w GALERII.
Dzień Edukacji Narodowej to dzień ważny nie tylko dla nauczycieli, ale również pracowników obsługi, uczniów i rodziców. Podsumowując – jest to dzień nas wszystkich.
Dlatego w tym roku akademia z tej okazji odbyła się w niecodziennej wersji. Główną rolę odegrali nasi kochani nauczyciele, którzy wcielając się w rolę uczniów zostali nie tylko wezwani do odpowiedzi, ale również recytowali wiersze, śpiewali piosenki i mogli popisać się znajomością języków obcych.
Występ nauczycieli sprawił wiele radości całej społeczności szkolnej i pokazał, że „nauczyciel też człowiek”.
Przedstawienie przygotował Samorząd Uczniowski pod opieką Pani Agaty Żołneczko. Uczniowie wykonali również piękne zakładki, które wręczyli w podziękowaniu wszystkim pracownikom szkoły jako podziękowanie za codzienne, niezwykle trudne i mozolne budowanie uczniowskich wnętrz.
Zdjęcia z przedstawienia zamieszczamy w GALERII. Natomiast TUTAJ możesz obejrzeć sondę uliczną przeprowadzoną przez uczennice klasy 6-ej na temat Dnia Nauczyciela
14 października 2017 roku w Mysłowickim Ośrodku Kultury odbył się IV Koncert Urodzinowy Stowarzyszenia Emerytów, Rencistów i Niepełnosprawnych „AKTYWNI RAZEM” pt.: "Od harmonijki do harmonii”. W tym roku, na zaproszenie Prezes Stowarzyszenia – Pani Stefanii Kozieł, naszą szkołę i zespół wokalno – taneczny Gryfnioki reprezentowała uczennica klasy IV – Antonina Krzystanek. Występ Antosi, która zagrała wiązankę piosenek na akordeonie, przed tak liczną i sympatyczną publicznością, został nagrodzony gromkimi brawami. Honorowym gościem Koncertu był Zespół Trio Con Brio – Trio Harmonijek Ustnych oraz Prezydent Miasta Mysłowic – Pan Edward Lasok, który zagrał dla wszystkich również na akordeonie.
Dziękujemy bardzo za zaproszenie i składamy serdeczne życzenia z okazji kolejnej rocznicy działalności Stowarzyszenia!
W dniu 11 października 2017 roku uczniowie klasy I zaprezentowali się przed nauczycielami, rodzicami i społecznością szkoły przedstawiając program artystyczny. Uczniowie zaśpiewali kilka piosenek, pięknie wyrecytowali wiersze i zatańczyli krótki układ taneczny. Po uroczystym ślubowaniu złożonym na sztandar szkoły pani Dyrektor Dorota Kwaśniewicz pasowała dzieci na uczniów Szkoły Podstawowej nr 1. Miłym akcentem były dyplomy i słowniki podarowane przez panią dyrektor oraz słodki upominek wręczony przez przedstawiciela gminy panią Gabrielę Penczek Głównego Specjalistę do spraw oświaty oraz prezenty od uczniów klas starszych. W poczet uczniów szkoły zostali przyjęci: Amelia Pastuszka, Sonia Bromboszcz, Julia Stawowy, Milena Manecka, Gabriela Nowak, Adrianna Haśnik, Nicole Tymcio, Jakub Zawalich, Jakub Czornik, Szymon Broda, Szymon Kubisty, Szymon Jarnot, Wojciech Szpitalny, Dariusz Górniewicz, Michał Seleman, Natan Latocha oraz Robert Kulik . Do uroczystości ślubowania uczniów przygotowała wychowawczyni klasy I Anna Pyrczek. Po części oficjalnej nastąpiła część mniej oficjalna, gdzie uczniowie otrzymali od rodziców słodycze i napoje w pięknie udekorowanej sali. To była wspaniała uroczystość, która na długo pozostanie w pamięci wszystkim uczniom i ich rodzicom.
W październiku na całym świecie biblioteki szkolne obchodzą swoje święto. W tym roku hasło przewodnie Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych brzmi: „Książka nas łączy”. Z tej okazji, we wtorek 10 października, odbyło się pierwsze w tym roku szkolnym spotkanie SZKOLNEGO KLUBU CZYTELNIKA. Tym razem gościliśmy Panią Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Chełmie Śląskim – panią Annę Kocur. Nasz gość przygotował dla uczniów ciekawe i kształcące zajęcia biblioteczne oraz zagadki czytelnicze, dzięki którym dzieci mogły pochwalić się znajomością przeczytanych lektur. Pani Dyrektor przeczytała również naszym najmłodszym czytelnikom fragmenty bajki pt. „Kicia Kocia w bibliotece”. Nasz miły gość został obdarowany pamiątkowym dyplomem, a tym samym został zaliczony do honorowych członków Szkolnego Klubu Czytelnika.
Serdecznie dziękujemy pani Dyrektor Annie Kocur za przybycie do nas i przeprowadzenie ciekawych zajęć!
Zdjęcia z zajęć bibliotecznych przeprowadzonych przez Panią Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Chełmie Śl. zamieszczamy w GALERII.
Uczniowie naszej szkoły uczęszczający na dodatkowe zajęcia z języka niemieckiego pt.: „Akademia języka niemieckiego” wzięli udział w konkursie na Najciekawszą Książkę Niemieckojęzyczną dla Dzieci – polski wybór. Konkurs został zorganizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Ł. Górnickiego GALERIA KSIĄŻKI w Oświęcimiu, Bibliotekę Goethe-Instytutu w Krakowie oraz Uniwersytet Pedagogiczny im. KEN w Krakowie.
Zadaniem uczniów było przygotowanie recenzji najciekawszej książki niemieckojęzycznego autora w polskim przekładzie. Uczniowie klas IV – VI przygotowali recenzje przeczytanych książek w formie plakatu.
Z niecierpliwością czekamy na rozstrzygnięcie konkursu, a już teraz możemy pochwalić się tym, że dzięki udziałowi w konkursie otrzymaliśmy bezpłatnie osiem książek do biblioteki szkolnej, do których przeczytania serdecznie zapraszamy.
Gminna Biblioteka Publiczna została zgłoszona do konkursu "Przerwa na wspólne czytanie"! Biblioteka ma szansę wygrać 250 książek oraz pufy, z których będą mogli korzystać jej Czytelnicy. Na chełmską Bibliotekę można głosować już od 2 do 31 października na stronie
https://www.wspolneczytanie.pl/ - codziennie każdy może oddać jeden głos.
Aby zagłosować należy na stronie https://www.wspolneczytanie.pl/ wybrać zakładkę "GŁOSOWANIE", zarejestrować się, po czym w wyszukiwarce wyszukać: Gminna Biblioteka Publiczna w Chełmie Śląskim lub wpisać tylko Chełm Śląski i oddać głos!
Książki czekają również na głosujących! Oprócz bibliotek, Kinder - Mleczna Kanapka obdaruje 40 000-mi książek rodziców z dziećmi!
Gminna Bibliotek Publiczna prosi o głosy i za wszystkie z góry dziękuje!
Informujemy wszystkich chętnych, że zajęcia szachowe w naszej szkole, prowadzone przez
p. Andrzeja Wilka odbywać się będą w środy, w godz.:
12:30 - 13:30 - dla uczniów klas I - III,
13:30 - 14:30 - dla uczniów klas IV - V,
14:30 - 15:30 - dla uczniów klas VI - VII.