7 lutego w naszej szkole we współpracy z Szkółką Szachową „Szachowy Debiut” odbył się turniej o tytuł Szachowego Mistrza Szkoły. W turnieju wzięło udział 17 uczniów, którzy rozegrali 5 rund w tempie 10 minut na zawodnika . Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe ufundowane przez organizatora turnieju Szkółka Szachowa „Szachowy Debiut”.
Tytuł Szachowego Mistrza Szkoły zdobył Natan Latocha, Szachową Mistrzynią Szkoły została Julia Stawowy.
Wyniki:
1 miejsce – Natan Latocha 4 pkt
2 miejsce – Julia Stawowy 4 pkt
3 miejsce – Jakub Górkiewicz 4 pkt
4 miejsce – Szymon Kubisty 4 pkt
5 miejsce – Michał Seleman 3,5 pkt
6 miejsce – Antonina Ronke 3pkt
7 miejsce – Franciszek Krzystanek 3 pkt
Serdecznie dziękujemy p. Robertowi Ronke za organizację turnieju, a naszym uczniom za wzorową postawę i zaangażowanie podczas gry. Poniżej link do pełnych wyników.
Składamy serdeczne podziękowania wszystkim, którzy włączyli się do zbiórki na rzecz Schroniska Przystań Ocalenie w Ćwiklicach. Dzięki Waszemu wsparciu udało się zebrać spore ilości karmy, koców i innych akcesoriów, które zostały przekazane do schroniska.
Cieszymy się, że los bezdomnych i porzuconych zwierząt nie jest obojętny uczniom naszej szkoły.
28 stycznia 2025r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w wystawie poplenerowej „Finisaż” w Niepublicznym Liceum Sztuk Plastycznych ZS im. Orląt Lwowskich w Tychach. Młodzież podziwiała obrazy, na których licealiści ukazali piękno miasta Nowego Wiśnicza.
Uczniowie uczestniczyli również w specjalnie dla nich przygotowanych warsztatach, podczas których zaprezentowali swoje umiejętności plastyczne. Wizyta była także okazją do zwiedzenia szkoły, pracowni plastycznych oraz rozmów z nauczycielami i licealistami.
Serdecznie dziękujemy Dyrekcji, Nauczycielom i Uczniom Niepublicznego Liceum Sztuk Plastycznych za zaproszenie na wystawę oraz ciekawe warsztaty plastyczne.
24 stycznia 2025 r. w naszej szkole odbyła się I edycja Szkolnego Konkursu Wiedzy o Krajach Niemieckojęzycznych dla uczniów klas VII - VIII. Celem konkursu jest nie tylko promowanie znajomości języka niemieckiego, motywowanie uczniów do nauki, rozwijanie wiary we własne możliwości oraz integracja uczniów klasy VII i VIII, ale także uczenie rywalizacji w przyjaznej atmosferze.
Do konkursu przystąpiło 15 uczniów w 3 osobowych drużynach. Uczestnicy konkursu wykazali się ogromną wiedzą na temat geografii, kultury, zwyczajów i tradycji krajów niemieckojęzycznych. Wszyscy uczniowie biorący udział w konkursie otrzymali nagrody rzeczowe.
Z ogromną przyjemnością ogłaszamy wyniki konkursu:
I miejsce: Natan Latocha, Michał Seleman, Jakub Zawalich (kl. VIII)
II miejsce: Milena Manecka, Gabriela Nowak, Amelia Pastuszka (kl. VIII)
III miejsce: Sonia Bromboszcz, Szymon Kubisty, Julia Stawowy (kl. VIII)
Wyróżnienie: Ignacy Błaszcz, Franciszek Krzystanek, Igor Zieliński oraz Sandra Gawlik, Amelia Grela, Wiktoria Wilczak (kl. VII).
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu!
Drodzy uczniowie, rodzice i nauczyciele, prezentujemy naszą pracę w projekcie "Christmas and New Year Traditions around the World". Zapraszamy do obejrzenia kilku krótkich filmików z udziałem klasy 6b.
W dniu dzisiejszym, we współpracy z funkcjonariuszem KPP w Bieruniu, Panem Dudysem, odbyły się prelekcje dla uczniów w zakresie bezpieczeństwa. Klasa 1 zrealizowała założenia kampanii społecznej "Mamo! Tato! Tutaj jestem", która ma za zadanie uczyć najmłodszych jak reagować w sytuacjach zagrożenia. Ponadto dla klas młodszych odbyła się prelekcja na temat bezpiecznych ferii zimowych.
Warto pamiętać o ptakach, które mogą mieć w najbliższych dniach problem ze znalezieniem pożywienia. Członkowie koła przyrodniczego zadbali o przygotowanie, ptasiej stołówki”. Przygotowali kule ze smalcu i różnego rodzaju ziaren, a kiedy pojawią się mrozy rozwiesimy je w najbliższej okolicy.
W miesiącach grudniu i styczniu w naszej szkole został przeprowadzony trzeci projekt w ramach programu eTwinning, zatytułowany "Christmas and New Year Traditions around the World". W projekcie brało udział 26 szkół z Polski oraz szkoła z Grecji. Naszą szkołę reprezentowała klasa 6b. Projekt prowadzony był w języku angielskim. Nadrzędnym celem projektu było poznanie tradycji świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku w różnych krajach świata. Uczniowie klasy 6b wykonywali zadania projektowe o tradycjach Estonii. Jednym z zadań było wykonanie logo projektu. Zadanie zakończyło się sukcesem dla klasy 6b, ponieważ wykonane przez uczniów logo otrzymało pierwsze miejsce w głosowaniu i tym samym stało się logo całego projektu. Do zadań projektowych należało m.in. stworzenie prezentacji o naszej szkole oraz grupie projektowej. W tym celu uczniowie tworzyli swoje awatary, oraz nagrywali, krótkie przedstawienie siebie i swoich zainteresowań. Uczniowie współtworzyli prezentację o estońskich tradycjach świątecznych i noworocznych, nagrywali piosenkę świąteczną w języku angielskim oraz życzenia świąteczne w języku estońskim. Klasa miała okazję tworzenia kartek świątecznych w języku estońskim i angielskim, współtworzenia książki kucharskiej z przepisami świątecznych potraw, uczestniczenia w quizach online oraz w spotkaniu online z uczniami szkoły podstawowej w Pisarzowicach. W większości zadań projektowych wykorzystano technologie informacyjno-komunikacyjne.
Dnia 15 stycznia tematem przewodnim w szkole był zdrowy styl życia. Działania profilaktyczne objęły całą społeczność szkolną. Uczniowie klas młodszych poznali 10 zasad zdrowego stylu życia i przygotowali pyszne zdrowe kanapki i owocowe przekąski.
Uczniowie klas starszych wzięli udział w warsztatach żywieniowych z Panem Wojciechem Włodarczykiem - specjalistą ds. żywienia, trenerem sportowym - podczas których rozmawiali o sposobach zmiany swojego stylu życia na zdrowszy. Przygotowywali również smufi owocowo-warzywne oraz humus czyli przekąski będące źródłem błonnika roślinnego. Pan Włodarczyk przeprowadził również prelekcję dla rodziców i nauczycieli, aby podkreślić, jak ważną rolę pełnimy w modelowaniu zachowań naszych dzieci i kształtowaniu ich nawyków żywieniowych.
...już działa. Mówimy stop przemocy i agresji oraz wspólnie dbamy o wspierający klimat naszej szkoły.
System Resql to nowoczesna aplikacja dla uczniów i innowacyjny system wspierania szkoły w rozwiązywaniu problemów przemocy rówieśniczej. Dzieci mają możliwość korzystania z bezpłatnej aplikacji na telefonie, w której anonimowo uzyskają wsparcie i pomoc w przypadku różnych problemów czy ich trudności. Będą mogły anonimowo zgłaszać też sytuacje przemocy, której są świadkami lub uczestnikami.
Analiza zgłoszeń i raporty z systemu pomogą nam również lepiej zaplanować działania profilaktyczne w naszej szkole.
Dnia 8 stycznia uczniowie klas 4-6 współpracowali z trenerami realizując program profilaktyki zintegrowanej pt. "Ratownicy Marzeń". Zajęcia miały charakter motywacyjny. Przy udziale znanych postaci z filmów animowanych trenerzy wzmacniali pozytywny potencjał naszych uczniów, rozwijali sferę społeczną, co przekłada się na lepszą atmosferę w grupie rówieśniczej, zwiększenie szacunku oraz obniżenie poziomu zachowań agresywnych i ryzykownych.
Początkiem stycznia Karolina i Weronika Reguła reprezentowały naszą szkołę podczas XII Ogólnopolskiego Konkursu Kolęd i Pastorałek. Festiwal kolędowy podzielony był na kilka etapów. Obie dziewczyny przeszły eliminacje wstępne. Wśród setki zgłoszeń zostały zakwalifikowane do konkursu głównego. Weronika zaprezentowała kolędę „Gdy się Chrystus rodzi” we własnej aranżacji na klarnecie oraz „Cicha noc”, natomiast Karolina „W stajence cichutko śpi” oraz „Z narodzenia Pana”. Weronika z dumą zakończyła swój udział w pierwszym etapie otrzymując piękny dyplom. Karolina została wyłoniona do kolejnego etapu, który miał miejsce 11 stycznia br. w Kościele Św. Józefa w Zabrzegu.
Festiwal Kolędowy to wydarzenie ogólnopolskie o bardzo wysokim poziomie artystycznym. Objęty jest patronatem ks. Bp Romana Pindla, Burmistrza Miasta Czechowic – Dziedzic oraz Parafię Św. Józefa w Zabrzegu. Zgromadził uczestników z całej Polski, którzy doskonalą swoje umiejętności wokalne w szkołach śpiewu, warsztatach wokalnych, szkołach muzycznych, ale również amatorów, którym śpiewanie sprawia radość. Chociaż Karolina nie stanęła na podium, to sam występ był dla niej wielkim wyróżnieniem i zaszczytem.
Gratulujemy!
6 stycznia 2025 r. członkowie zespołu Gryfnioki wraz z mieszkańcami Chełmu Śląskiego uczestniczyli w Orszaku Trzech Króli. Na ulicach można było usłyszeć najbardziej znane polskie kolędy. W trzech grupach prowadzonych przez królów Baltazara, Melchiora i Kacpra wędrowaliśmy do kościoła parafialnego. Następnie odbyło się wspólne kolędowanie zorganizowane przez Szkołę Podstawową nr 2. Zespół Gryfnioki zaprezentował mix kolęd i pastorałek. Te wydarzenia pokazały, że mieszkańcy Chełmu Śląskiego potrafią wspólnie pielęgnować piękne, świąteczne tradycje.
Uczestnicy koła przyrodniczego kontynuują naukę o wodzie. Dodając do niej jeden prosty składnik - skrobię ziemniaczaną - można uzyskać ciecz nienewtonowską. Zachwyca ona swoimi fizycznymi właściwościami nie tylko dzieci. Jeśli poddamy ją naciskowi zachowa się jak ciało stałe, pozostawiona swobodnie „zmieni się” w ciecz. Uczniowie mogli pobawić się w fizyków i chemików przypominając sobie stany skupienia oraz właściwości wody. Brudni, ale szczęśliwi zakończyli zajęcia z uśmiechami na twarzach.
W Nowym - 2025 - Roku życzymy wszystkim uczniom, Rodzicom oraz pracownikom Szkoły samych radości, sukcesów, spełnienia marzeń i planów.
W tym przedświątecznym czasie… 17 grudnia 2024 roku w naszej szkole odbył się Kiermasz Świąteczny organizowany przez Radę Rodziców połączony z jasełkami, które przedstawili uczniowie klasy drugiej i trzeciej, kolędowaniem uczniów, nauczycieli oraz pracowników szkoły. Artystyczna część programu świątecznego zakończona została występem grupy muzycznej Gryfnioki.
Jak co roku nasza lokalna impreza zgromadziła wielu rodziców oraz gości: wicewójt Panią Marię Janotę, dyrektora GOK Pana Piotra Józewczyka oraz przedstawicieli Rady Gminy Chełm Śląski.
Wspólne świętowanie nie mogłoby się odbyć bez uczniów zdolnych i zaangażowanych, rodziców – aktywnych i bardzo wspierających oraz nauczycieli i pracowników szkoły – kreatywnych i oddanych swojej pracy. Bez wspólnego zaangażowania nie byłoby możliwe zorganizowanie tak pięknej i przejmującej imprezy.
Takie spotkania uświadamiają, że nasza szkolna społeczność to NASZA SIŁA, którą należy pielęgnować…