23 maja uczniowie klasy 1 oraz 2 uczestniczyli w warsztatach z robienia lodów rzemieślniczych. To była niepowtarzalna okazja do zobaczenia od kuchni, jak powstają te cudowne smakołyki, ale także poznania całego procesu produkcyjnego. Dzieci dostały kolorowe czapeczki, w których pomagały w procesie tworzenia lodów. Na koniec wszyscy uczestnicy zjedli zimne smakołyki i z radością wrócili na lekcje.
22 maja uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Festiwalu Muzyki i Tańca sCOOL STAGE w Lędzinach. Naszą szkołę reprezentował, niezawodny jak zawsze, zespół Gryfnioki oraz solistki Karolina, Sonia i Weronika. Wszyscy zaprezentowali się perfekcyjnie, piękne wykonania wokalne nagradzane były wielkimi brawami.
Zespół Gryfnioki zajął zaszczytne II miejsce, Weronika w swojej kategorii wiekowej została laureatką, zdobywając I miejsce, a Sonia w kategorii „Śpiew po śląsku” uplasowała się na II miejscu.
Wielkie brawa dla wszystkich uczestników - życzymy dalszych sukcesów.
20 maja uczniowie klas IV – VII wybrali się na wycieczkę w góry. Na początku odwiedziliśmy Muzeum Fauny i Flory Morskiej w Jaworzu, gdzie uczniowie poznali wiele ciekawostek przyrodniczych. Następnie udaliśmy się do Bielska – Białej, na Szydzielnię. Kolejką gondolową wyjechaliśmy na szczyt Szyndzielni, potem ruszyliśmy w drogę na Klimczok. Podziwialiśmy piękno otaczającej nas przyrody, był to czas na wspólne rozmowy i integrację grupy. Ostatnim miejscem naszej wędrówki, była Chata na Groniu, gdzie przy ognisku piekliśmy kiełbaski. Wszyscy zadowoleni i zmęczeni wróciliśmy do domu.
13 maja 2024 r. uczniowie klas IV - VI uczestniczyli w spotkaniu z pisarzem Panem Przemysławem Jakóbczykiem – autorem książek o tematyce survivalowej. Spotkanie autorskie odbyło się w Gminnej Bibliotece Publicznej w Chełmie Śląskim.
Podczas spotkania z młodzieżą pisarz szczegółowo opowiedział, jak powstaje książka – od samego pomysłu aż do pojawienia się na księgarskiej półce. Uczniowie mieli również okazję dowiedzieć się czym jest kod ISBN, patronat medialny, uzależnienie od pisania, a nawet zapoznać się z kilkoma prostymi metodami na przetrwanie w trudnych warunkach.
17 maja 2024r. uczniowie klasy III wraz z nauczycielami wyjechali na Zieloną Szkołę do Łeby. O godzinie 19:00 dotarli do Ośrodka Wypoczynkowego „Magnat”. Po kolacji i rozpakowaniu bagaży poszli przywitać się z morzem.
Następnego dnia zobaczyli najbliższą okolicę, zjedli pyszne lody i gofry. W ramach pierwszej wycieczki wybrali się do Słowińskiego Parku Narodowego, gdzie mogli wspiąć się na najwyższą w Europie ruchomą wydmę.
Po powrocie do ośrodka odbyły się zajęcia na basenie, a po kolacji dzieci spacerowały brzegiem morza.
To były dni pełne dobrych emocji. Trzecioklasiści z utęsknieniem czekają na kolejne atrakcje.
Dalsze relacje z Zielonej Szkoły będziemy zamieszczać w zakładce "ZIELONA SZKOŁA > Foto-kronika Zielonej szkoły 2024".
Narodowy Fundusz Zdrowia informuje o obserwowanym wzroście liczby zachorowań na choroby odkleszczowe. W 2023 r. ponad 104 tys. osób zachorowało na choroby odkleszczowe, wśród których 99% stanowiła borelioza. Najwięcej pacjentów zgłasza się do lekarza pierwszego kontaktu z chorobą odkleszczową w miesiącach wakacyjnych, tj. od czerwca do sierpnia, kiedy spędzamy więcej czasu wśród zieleni.
Uważajmy na siebie i swoich bliskich!
Narodowy Fundusz Zdrowia przypomina również, że szczepienia to profilaktyka wielu chorób. Szczepienia ochronne uważane są za jedno z największych osiągnięć współczesnej medycyny. Szybko działają, ratują życie! Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektorat Sanitarny zalecają wykonywanie szczepień u dzieci i młodzieży do 19 roku życia według kalendarza szczepień.
Więcej informacji znajdą Państwo na stronie Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/zaszczep-sie-na-zdrowie.
Dbajmy o siebie i swoich bliskich!
W dniu 30 kwietnia br. w naszej szkole odbyła się akademia z okazji Narodowego Święta Trzeciego Maja. Część artystyczną poprzedziło wprowadzenie pocztu sztandarowego oraz odśpiewanie Hymnu Państwowego. Klasa VI oraz zespół wokalny Gryfnioki przygotowali program, który przypomniał szkolnej społeczności wydarzenia, które pod koniec XVIII wieku doprowadziły do uchwalenia naszej pierwszej konstytucji. Przedstawienie historycznego tła wydarzeń, przeplatane pieśnią patriotyczną przybliżyło tak doniosłe wydarzenie z naszej historii.
Z okazji jubileuszu stulecia polskiego złotego – Instytut Pamięci Narodowej – Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu ogłosił konkurs „Bohater na stówę”. Zadanie konkursowe polegało na przygotowaniu projektu banknotu o nominale 100 złotych. Reprezentanci naszej szkoły przygotowali projekty zgodnie z wymogami organizatora konkursu. Wszystkim uczestnikom gratulujemy oryginalnych pomysłów, czekamy na ogłoszenie wyników.
24 kwietnia uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Powiatowym Konkursie Matematycznym MISTRZ MATEMATYKI. Konkurs został zorganizowany przez Szkołę Podstawową nr 2 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego we współpracy z Miejskim Centrum Kultury - Biblioteką Miejską w Imielinie. W tym roku konkurencja była bardzo duża.
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie i życzymy dalszych sukcesów.
Podczas kwietniowego zebrania z rodzicami rozmawialiśmy wspólnie o szeroko rozumianym bezpieczeństwie dzieci i młodzieży. Pedagog szkolny przedstawił obowiązujące w szkole standardy ochrony małoletnich natomiast funkcjonariusz Komendy Powiatowej Policji w Bieruniu - asp. Grzegorz Dudys, wprowadził rodziców w założenia szkolnej akcji "Bezpiecznie na rowerze!", w której zwracamy uwagę na obowiązkowe wyposażenie roweru i odpowiedzialność dzieci i młodzieży w ruchu drogowym. Rodzice mogli również skorzystać z pokazu narkowalizki, w której znajdują się atrapy najbardziej znanych narkotyków, gadżety używane przez dilerów do sprzedaży środków psychotropowych oraz przedmioty będące przykładem pomysłowości w ukrywaniu przez młodzież nielegalnych substancji.
Czym byłby Dzień Ziemi bez działania na rzecz naszej planety. Po raz kolejny uczniowie włączyli się w akcję Sprzątamy dla Polski pod honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów i Ministra Edukacji i Nauki. Celem akcji jest nie tylko troska o środowisko naturalne w najbliższej okolicy, ale także kształtowanie wśród dzieci i nastolatków postawy odpowiedzialności za wspólne dobro. Uczniowie klas IV-VIII chętnie wzięli się do pracy i porządkując tereny zielone w okolicy zebrali kilka worków śmieci. Brawa dla zaangażowanych!
Happening artystyczny, kwiatodzielnia, tworzenie ekomody oraz sprzątanie okolicy, to pomysły na celebrowanie tegorocznego Międzynarodowego Dnia Ziemi w naszej szkole. Zapraszamy na relacje.
7 kwietnia reprezentanci Świetlików naszej szkoły uczestniczyli w międzyszkolnym konkursie Eko Świetlik organizowanym przez Szkołę Podstawkową nr 2 w Lędzinach. Zadania konkursowe były złożone i wymagały wiedzy z zakresu ekologii i ochrony środowiska. Nasi uczniowie zajmując 3 miejsce udowodnili, że ekologia i sprawy czystej Ziemi nie są im obojętne.
Gratulujemy wygranej oraz postawy super ekologa!!!
W ramach obchodów Światowego Dnia Ziemi w naszej szkole została zorganizowana "kwiatodzielnia". Akcja polegała na dzieleniu się roślinami, które w naszym domu nie znajdują już dla siebie miejsca. Każdy uczestnik wydarzenia mógł przynieść kwiaty i wymienić je na pozostawione przez innego ucznia. Dziękujemy za udział w zabawie, kwiaty cieszyły się ogromnym powodzeniem.
Serdecznie dziękujemy wszystkim rodzicom oraz sympatykom naszej placówki za przekazanie w poprzednich latach 1,5% podatku. Dzięki Państwa wsparciu, co roku pozyskujemy dodatkowe środki finansowe, które przeznaczamy na zakup wykorzystywanych przez dzieci różnych sprzętów i pomocy dydaktycznych.
Również i w tym roku liczymy na Państwa zrozumienie i wsparcie. Nadal naszym partnerem w pozyskiwaniu środków jest Fundacja Studencka "Młodzi-Młodym" (http://fsmm.pl), która wspiera rozwój szkół.
Bardzo prosimy o przeznaczenie 1,5% podatku na rzecz naszej Szkoły. Dziękujemy...
Dyrektor, Nauczyciele i UczniowieSzkoły Podstawowej nr 1 w Chełmie Śląskim
Aktywni Błękitni to szeroko zakrojony projekt edukacyjny dla szkół podstawowych realizowany od 2019 roku pod patronatem Ministerstwa Infrastruktury, Ministerstwa Edukacji i Nauki, Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Zdrowia oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki. Misją programu jest promowanie wiedzy o zrównoważonej gospodarce wodnej, szczególnie w zakresie ochrony środowiska, ochrony przeciwpowodziowej i zapobieganiu skutkom suszy, a także dbałości o wodę i znajomości zasad bezpiecznego korzystania z rekreacji wodnej.
Dzięki realizacji program "Aktywni Błękitni", zwycięzcy konkursu plastycznego "Woda źródłem życia" otrzymali gadżety związane z wodą. Serdecznie gratulujemy wyróżnionym uczniom i uczennicom.
19 kwietnia uczniowie z klas IV – VIII wzięli udział w społeczno – edukacyjnej akcji Żonkile, organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. Jej celem jest upamiętnienie powstania w getcie warszawskim w dniu 81 rocznicy wybuchu powstania. Dlaczego żonkile?
Jednym z ocalałych z getta był Marek Edelman, ostatni dowódca Żydowskiej Organizacji Bojowej. 19 kwietnia, w rocznicę powstania, składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. Żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci o powstaniu. Organizowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN akcja ma na celu rozpowszechnianie tego symbolu oraz szerzenie wiedzy na temat samego powstania. Uczniowie przygotowując żonkile korzystali z materiałów udostępnionych przez Muzeum Polin.
Pogoda za oknem coraz piękniejsza zachęca to naszych uczniów do częstszego korzystania z rowerów i hulajnóg, aby dostać się do szkoły...
We współpracy z Komendą Powiatową Policji w Bieruniu rozpoczęliśmy akcję pod hasłem "Bezpiecznie na rowerze". Chcemy zwrócić uwagę na odpowiedzialne i mądre uczestnictwo dzieci i młodzieży w ruchu drogowym. Za nami pierwsza część czyli prelekcja dla uczniów klas. Śledźcie naszą stronę , aby być na bieżąco...