W dniach 30 maja do 1 czerwca uczniowie klasy 7 i 8 SP1 udali się na wycieczkę do Wrocławia, która została sfinansowana z Funduszy Rządowych określanych mianem: Przedsięwzięcie Ministra Edukacji i Nauki pn. "Poznaj Polskę" oraz rodzicielskiego wkładu pieniężnego. Rodzice pokryli koszty wycieczki w kwocie 295 zł natomiast dofinansowanie wyniosło aż 500 zł.
Wycieczka do Wrocławia była wspaniałą okazją do poznania naszego kraju, jego historii, zabytków i piękna przyrody. Pierwszego dnia uczniowie mieli okazję odwiedzić Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego i nacieszyć oko pięknem prezentowanej tam flory. Spacerowaliśmy również po Ostrowie Tumskim, który zachwycał zabytkowymi kamieniczkami i kościołami m.in. Katedrą pw. Św. Jana Chrzciciela. Największe wrażenie wywarła jednak wizyta w Muzeum Narodowym – Panorama Racławicka, która prezentowała inscenizację bitwy pod Racławicami w nietypowy sposób. Następnego dnia odwiedziliśmy Muzeum Pana Tadeusza należące do Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, gdzie uczniowie uczestniczyli w lekcji muzealnej pt.: „Już ukropiłem tysiąc wierszy – jak Adam Mickiewicz pisał Pana Tadeusza”. Po lekcji muzealnej zwiedzaliśmy Stare Miasto – zespół historycznego centrum, które zachwyciło pięknem zabytkowych kamieniczek m.in. Jasia i Małgosi, Jatek – dawnej kupieckiej uliczki z pomnikiem ku czci zwierząt rzeźnych. Zwiedziliśmy Plac Solny, rynek z zabytkowym Ratuszem. Ostatnim punktem tego dnia było Hydropolis – centrum wiedzy o wodzie, które zainteresowało uczniów formą wielowymiarowej interaktywnej wystawy. Na zakończenie wycieczki spacerowaliśmy po ZOO oraz Afrykarium – jedynej w Polsce wystawie fauny i flory Czarnego Lądu. Nie zapomnieliśmy też o spacerze po Parku Szczytnickim z Multimedialną Fontanną oraz obiektem Unesco – Halą Stulecia. Wycieczka oprócz walorów edukacyjnych i krajoznawczych pozwoliła też na reintegrację uczniów i wsparcie ich kondycji psychicznej.
W drugim półroczu uczniowie klasy 6, 7 i 8 realizowali program przygotowany przez Instytut Profilaktyki Zintegrowanej w ramach programu MEiN „Społeczna odpowiedzialność nauki”. Celem programu było:
Ponadto w ramach programu przeprowadziliśmy szczegółową diagnozę środowiska szkolnego, która służyła przede wszystkim pozyskaniu danych o stanie kondycji psychicznej młodzieży, nauczycieli i rodziców, co pozwoli nam na kontynuację działań w kolejnym roku szkolnym.
Nauczyciele naszej szkoły ukończyli realizację projektu edukacji cyfrowej pt.: „Lekcja: Enter”, który był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej. W ramach projektu realizowali oni szkolenia, podczas których uczyli się, jak zmienić sposób prowadzenia swoich lekcji, by bardziej angażowały uczniów, rozwijały w nich umiejętność krytycznego i twórczego myślenia, uczyły pracy w zespole. Dowiedzieli się, jak organizować lekcje, które stawiają ucznia na pierwszym miejscu, pozwalając mu na zdobywanie wiedzy drogą własnych doświadczeń i poszukiwań, z pomocą ogólnodostępnych narzędzi cyfrowych, programów i aplikacji.
W dniu Waszego święta życzymy, by spełniły się wszystkie Wasze marzenia a świat był dla Was zawsze kolorowy i pogodny.
Życzymy, by omijały Was wszystkie troski, życie było pełne radości a na Waszych twarzach gościł wieczny uśmiech.
27.O5. 2022r. uczniowie klasy III wraz z wychowawcą p. U. Bigaj i nauczycielem wspomagającym p. E. Bryjok wyjechali na Zieloną Szkołę do Łeby. O godzinie 19:00 dotarli do Ośrodka Wypoczynkowego „Magnat”, gdzie po rozpakowaniu bagaży spożyli pierwszą kolację nad Bałtykiem.
Następnego dnia z samego rana nastąpiło przywitanie z morzem oraz zwiedzenie najbliższej okolicy. Potem uczniowie brali udział w zajęciach na basenie.
W kolejnym dniu po śniadaniu uczestniczyli w Mszy św. w miejscowym kościele. Po obiedzie był spacer brzegiem morza, drobne zakupy w miejscowych sklepikach, potem zajęcia na placu zabaw a po kolacji - zajęcia na basenie.
Pierwsze dni w „zielonej szkole” były pełne dobrych emocji. Trzecioklasiści wraz z opiekującymi się nimi nauczycielami ślą nam gorące pozdrowienia znad Bałtyku.
Z okazji Dnia Matki
Wszystkim Mamom
składamy najserdeczniejsze życzenia.
Wielu powodów do radości,
dni pełnych uśmiechu oraz dużo zdrowia…
Resztę życzeń Drogie Mamy znajdziecie w naszych filmikach!
Dzisiaj rozpoczęły się egzaminy 8-klasistów. Wtorek, to dzień języka polskiego, w środę będzie matematyka a w ostatnim dniu egzaminów – w czwartek – języki: angielski lub rosyjski.
Naszym ósmoklasistom życzymy połamania piór, optymizmu oraz dużo wiary we własne siły. Trzymamy za Was kciuki :)
Dnia 18 maja Rodzice wzięli udział w prelekcji mł. asp. Grzegorza Dudysa z Komendy Powiatowej Policji w Bieruniu. Prelekcja dotyczyła narkotyków i dopalaczy, połączona była z pokazem narkowalizki, która zawiera atrapy narkotyków oraz przedmiotów służących do zażywania narkotyków, które pozwolą nam rozpoznać zabronione substancje, w przypadku odnalezienia ich przy dziecku.
Kontakt z narkotykami czy dopalaczami to nie tylko możliwe problemy z prawem, ale także poważne konsekwencje zdrowotne, z zagrożeniem życia włącznie dlatego cieszymy się, że prelekcja spotkała się z tak licznym zainteresowaniem Rodziców.
Jakub Górkiewicz uczeń klasy III, wychowanek pani Urszuli Bigaj, w Konkursie Kangur Matematyczny otrzymał WYRÓŻNIENIE. Ten sam test - MALUCH – piszą uczniowie klasy III i klasy IV, a jedynie Kuba zdobył wymaganą ilość punktów, aby być wyróżnionym za bardzo dobry wynik.
GRATULUJEMY !!!
12 maja 2022 r. uczniowie klasy IV Igor Zieliński oraz Ignacy Błaszcz reprezentowali naszą szkołę w I Powiatowym Konkursie Literackim W krainie baśni i legend zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 1 w Bieruniu. Miło nam poinformować, że nasi czwartoklasiści zajęli I miejsce.
Przygotowanie do konkursu wymagało od uczestników zapoznania się z treściami baśni, legend, cechami tych utworów oraz biografiami autorów. Uczestnicy odpowiadali na pytania, rozwiązywali rebusy, karty pracy, odnajdowali elementy baśniowe i legendarne w innych dziełach kultury.
Serdecznie dziękujemy i gratulujemy zwycięzcom!
Już od wielu lat nasi uczniowie uświetniają Uroczystości I Komunii Świętej w chełmskiej parafii. Również w tym roku członkowie Dzieci Maryi wraz z Gryfniokami, podczas wielu prób starannie ćwiczyli pieśni religijne, by 1 i 8 maja pięknie zaśpiewać podczas Nieszporów. „Śpiewać pięknie Bogu, to znaczy śpiewać z radością…”
W dniu 5 maja 2022 nasi trzecioklasiści przystąpili do Ogólnopolskiego Testu Umiejętności Trzecioklasisty z języka polskiego. Dzień później – 6 maja – pisali test z matematyki. Test Umiejętności Trzecioklasisty zorganizowany jest dla szkół podstawowych przez wydawnictwo Nowa Era i pozwala określić stopień opanowania przez uczniów kluczowych umiejętności w zakresie edukacji polonistycznej i matematycznej. Był to dla nich pierwszy, tak poważny egzamin z wiadomości i umiejętności edukacyjnych, które zdobyli podczas trzech lat nauki w szkole. Sprawdzian przebiegał w miłej i przyjaznej atmosferze. Uczniowie z uśmiechem na ustach oddawali wychowawcy klasy III Urszuli Bigaj rozwiązane testy.
Dnia 5 maja br. uczniowie klas I-III brali udział w programie edukacyjnym „Śniadanie Daje Moc”, który ma na celu propagowanie zdrowego odżywiania. Uczniowie tego dnia przynieśli do szkoły kolorowe warzywa, chleb oraz inne produkty niezbędne przy tworzeniu zdrowego i pożywnego śniadania. Udało się przygotować wiele kolorowych oraz wypełnionych witaminami kanapek. W czasie zajęć dzieci zdobyły wiele ciekawych informacji na temat zdrowego żywienia oraz jego wpływu na funkcjonowanie naszych organizmów. Zajęcia okazały się być dla dzieci niezwykle interesujące oraz radosne.
Dnia 29 kwietnia br. uczniowie klas I-III udali się na wycieczkę do Pszczyny, która została sfinansowana z Funduszy Rządowych określonych mianem: Przedsięwzięcie Ministra Edukacji i Nauki pn. „Poznaj Polskę” oraz rodzicielskiego wkładu pieniężnego. Wycieczkę rozpoczęliśmy od zwiedzania Skansenu Zagrody Wsi Pszczyńskiej, gdzie mogliśmy zobaczyć spichlerz dworski, stodołę, chałupę, kuźnię i wodny młyn. Następnie udaliśmy się na lekcję muzealną, podczas której dzieci zwiedzały ekspozycję zespołu zamkowo-parkowego w Pszczynie. Nie zabrakło też czasu wolnego na pyszne lody, gofry i wzajemne rozmowy. Zdaniem uczniów wycieczka była ciekawa i pasjonująca.
Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Augusta Kardynała Hlonda w Chełmie Śląskim zaprasza
RODZICÓW WRAZ Z DZIEĆMI na SPOTKANIE ORGANIZACYJNE DLA UCZNIÓW KLASY I,
ROZPOCZYNAJĄCYCH NAUKĘ W ROKU SZKOLNYM 2022/2023.
Spotkanie odbędzie się dnia 19 maja 2022 r. (czwartek) o godz. 16:00 w sali nr 3.
29 kwietnia 2022r. uczniowie naszej szkoły uczcili 231 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Część artystyczną poprzedziło wprowadzenie pocztu sztandarowego oraz odśpiewanie hymnu państwowego. Klasa IV przygotowała program, który przypomniał szkolnej społeczności wydarzenia, które pod koniec XVIII wieku doprowadziły do uchwalenia naszej pierwszej konstytucji. Przedstawienie historycznego tła wydarzeń, przeplatane poezją patriotyczną przybliżyło tak doniosłe wydarzenie z naszej historii.
Nasi prelegenci wspomnieli o wszystkich świętach, które przypadają na pierwsze, majowe dni. Przed nami czas trzech świąt: 1, 2 i 3 maja, które są szczególnie ważne w historii Polski:
1 Maja – Międzynarodowy Dzień Pracy;
2 Maja - Dzień Flagi Państwowej oraz Dzień Polonii i Polaków za granicą;
3 Maja - rocznica uchwalenia Konstytucji z 1791 r.
Wicemistrzowie powiatu w piłce siatkowej klas VII-VIII w roku szkolnym 2021/2022.
Kolejne działanie w ramach Tygodnia Ziemi, to warsztaty LASY W SŁOIKACH, przeprowadzone z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi. Podczas warsztatóww uczniowie mieli okazję stworzyć swój własny mikroekosystem. Pod okiem Pani Agaty Żołneczko oraz Pani Ewy Manthey dzieci dowiedziały się również, jak rośliny oddychają, jak dobrać materiały oraz jak pielęgnować ekosystem aby był z nami jak najdłużej.
W naszej szkole wiemy jak ważne jest popularyzowanie postaw ekologicznych, dlatego od 22 kwietnia rozpoczął się Tydzień Ziemi. W pierwszym dniu odbyła się akcja #SprzątamyDlaPolski, w której brały udział klasy IV-VI. Uczniowie chętnie zajęli się sprzątaniem okolicy szkoły, zbierając aż 14 worków pełnych śmieci! W tej ogólnopolskiej akcji wzięło udział ponad 250 000 osób. Cieszymy się, że i my mogliśmy przyczynić się do poprawy czystości naszej planety.
W kolejnych dniach Tygodnia Ziemi zaplanowano między innymi projekt "Lasy w szkle", konkurs na "Eko- ludka", quizy na lekcjach biologii czy działania na świetlicy szkolnej. Zapraszamy do śledzenia naszej strony, gdzie na pewno pojawią się informacje na ten temat.
Serdecznie dziękujemy wszystkim rodzicom oraz sympatykom naszej placówki za przekazanie 1% podatku za rok 2020. Kolejny raz dzięki Państwa wsparciu pozyskaliśmy dodatkowe środki finansowe, które przeznaczymy na zakup książek do biblioteki szklonej.
Licząc na Państwa zrozumienie również w bieżącym roku informujemy, że - jak w latach poprzednich - naszym partnerem w pozyskiwaniu środków jest Fundacja Studencka "Młodzi-Młodym" (http://fsmm.pl), która wspiera rozwój szkół.
Dyrektor, Nauczyciele i Uczniowie
Szkoły Podstawowej nr 1 w Chełmie Śląskim