Nasza szkoła przyłącza się do akcji #SprzątamyDlaPolski pod honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, która odbędzie się 22 kwietnia (piątek). Razem możemy więcej!!!
8 kwietnia br. uczestnicy konkursu „Ten dwudziesty pierwszy roczek” wzięli udział w lekcji historii i patriotyzmu w Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach. W zrewitalizowanym obiekcie uczniowie mogli obejrzeć eksponaty związane z powstaniami śląskimi oraz poznać zawiłe losy Ślązaków. Nowoczesna, multimedialna ekspozycja przeniosła zwiedzających w realia życia na Górnym Śląsku z początku XX wieku. Pogłębianie wiedzy historycznej było połączone z zabawą, której mogli doświadczyć nasi uczniowie.
Wycieczka została w pełni zorganizowana przez Gminny Ośrodek Kultury w Chełmie Śląskim.
7 kwietnia 2022 r. uczniowie klasy I i II uczestniczyli w spotkaniu z autorką książek dla dzieci i młodzieży – Panią Renatą Piątkowską oraz z Panią Malwiną Kożurno - zawodowym lektorem.
Podczas spotkania autorskiego dzieci z wielkim zainteresowaniem słuchały pięknych opowieści Pani R. Piątkowskiej o polskich tradycjach, zwyczajach, przesądach oraz przysłowiach. Uczniowie wysłuchali również fragmentu książki pisarki na temat kwietniowego dnia żartów, który przeczytała Pani M. Kożurno. Spotkanie autorskie na pewno pozostanie na długo w naszej pamięci.
Uczniowie klasy 5 w ramach omawiania na lekcjach języka polskiego lektury „Opowieści z Narnii. Lew, Czarownica i stara szafa” zrealizowali projekt Witamy w Narnii, który łączył znajomość treści książki z umiejętnościami plastycznymi i technicznymi. Powstały pomysłowe i piękne prace: makieta Narnii, plakaty, szafa, w której umieszczone zostały wiadomości o autorze i elementach świata przedstawionego oraz pudełka związane z treścią czytanej książki. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem podeszli do zadania. Wykazali się pomysłowością, dokładnością oraz współpracą. Innowacyjna metoda pracy z lekturą bardzo spodobała się uczniom, pobudziła ich wyobraźnię i sprawiła, że treść omawianych utworów stała się im bliższa.
Piękne rękodzieła oraz rozmaite słodkości zwiastujące nadchodzącą Wielkanoc można było podziwiać podczas Szkolnego Kiermaszu Wielkanocnego, który odbył się 12 kwietnia. Nasi fantastyczni uczniowie ze Szkolnego Klubu Wolontariatu, którzy wraz z Samorządem Uczniowskim zajęli się promocją naszego tegorocznego kiermaszu, sprzedażą wielkanocnych wyrobów byli i są obecni zawsze tam, gdzie jest potrzebna pomoc :)
Pamiętając, że DOBRO ZAWSZE WRACA…pomagajmy dalej…
Dochód z kiermaszu zostanie przeznaczony na potrzeby naszych ukraińskich uczniów.
Wszystkim zaangażowanym i zainteresowanym w słuszną sprawę serdecznie dziękujemy i dołączamy garść życzeń: Niech Wasz koszyczek wielkanocny będzie wypełniony wiarą, nadzieją, spokojem oraz radością. Życzymy dobrego świątecznego czasu – czasu szytego na miarę własnych potrzeb.
W ramach obchodów Dnia Języka Ojczystego, w marcu br., uczniowie klasy czwartej, piątej i szóstej odwiedzili Gminną Bibliotekę Publiczną w Chełmie Śląskim. Dzieci uczestniczyły w lekcji bibliotecznej pt.: „Mam to na końcu języka!”. Zajęcia dla naszych uczniów przygotowała i przeprowadziła Pani Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej - Anna Kocur.
Podczas zajęć uczniowie mieli okazję zmierzyć się z zawiłościami języka polskiego, rozwiązując w grupach rebusy, krzyżówki oraz zadania językowe. Na pamiątkę spotkania wszyscy uczestnicy otrzymali kolorowe zakładki do książek.
Serdecznie dziękujemy pani Dyrektor GBP za zaproszenie i możliwość udziału w tych ciekawych zajęciach.
Uczniowie klasy VIII wzięli udział w ogólnopolskim projekcie BohaterON – włącz historię!
BohaterON to ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. Projekt edukuje, bazując na historiach Powstańców, wzmacnia poczucie tożsamości narodowej, krzewi postawy patriotyczne oraz buduje wrażliwość społeczną.
Uczniowie klasy VIII przygotowali kartki dla bohaterów Powstania Warszawskiego, które następnie wysłano na adres fundacji. Kolejnym zadaniem uczniów było wykorzystanie na lekcji materiałów opowiadających o Powstaniu Warszawskim, udostępnionych przez organizatora projektu. Swoje zadania wykonali solidnie, zgodnie z założeniami projektu, czego dowodem jest dyplom dla naszej szkoły. Przez cztery edycji kampanii do uczestników walk o stolicę napisano ponad osiemset tysięcy kartek, wśród nich są kartki uczniów naszej klasy VIII.
„Nawet jeśli niebo zmęczyło się błękitem, nie trać nigdy światła nadziei.”
B. Dylan
Drodzy przyjaciele z Ukrainy!
Społeczność Szkoły Podstawowej nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Augusta Kardynała Hlonda łączy się z Ukrainą w geście wsparcia. W tym trudnym dla nas wszystkich czasie, słowa swoje kierujemy do obywateli Ukrainy, a w szczególności do tych, którzy blisko związani są z naszą szkołą.
Solidarnie łączymy się w smutku i żywionych obawach. Wspieramy w przekonaniu, że obecna sytuacja zostanie rozwiązana na drodze kompromisów. A ze swojej strony zapewniamy o wsparciu i pomocy. Wszyscy uczniowie szkoły, nauczyciele i pracownicy nie pozostają obojętni na ich los, organizując na terenie szkoły szereg akcji wspierających „naszych nowych mieszkańców, a zarazem nowych uczniów.”
Deklarujemy dalszą pomoc obywatelom Ukrainy, na tyle, na ile pozwoli nam zakres możliwości. Jeśli tylko będziemy w stanie, z pewnością pomożemy lub wskażemy drogę, na której można taką pomoc uzyskać.
Solidarnie mówimy NIE przemocy.
Cała społeczność szkolna śle w kierunku narodu ukraińskiego wyrazy wsparcia!
JESTEŚMY Z WAMI# МИ З ВАМИ
W tym tygodniu wszyscy uczniowie naszej szkoły brali udział w warsztatach profilaktycznych organizowanych we współpracy z Centrum Działań Profilaktycznych w Wieliczce. Najstarsi uczniowie realizowali program rekomendowany "Debata", który dotyczył profilaktyki uzależnień. Pozostali uczniowie uczyli się m.in. jak pozbywać się złości, walczyć ze stresem czy trenować swoją pamięć. Tematyka warsztatów dostosowana była do potrzeb danego zespołu klasowego. Uczniowie chętnie współpracowali z trenerem i zdobywali nowe umiejętności, które przydadzą im się w życiu.
...Wiosna - cieplejszy wieje wiatr...
Pierwszy dzień wiosny pełen był radości, śmiechu i niezapomnianych wrażeń... Kolorowe stroje, barwne kwiatowe kapelusze królowały wśród uczniów, którzy tego dnia mogli odetchnąć od kartkówek czy sprawdzianów. Na dodatek sami mogli wcielić się w role nauczycieli i poprowadzić lekcje dla swoich kolegów i koleżanek.
Przy okazji odciążyliśmy nasze zbolałe kręgosłupy - zorganizowaliśmy Dzień Bez Plecaka. Pomysły uczniów na "zastępstwo" plecaka nie miały końca. Kto by pomyślał, że plecakiem może być mikrofalówka czy taczka…
Radość wyrażaliśmy też na dyskotekowych przerwach oraz podczas wiosennego pochodu po okolicy. Szkolna impreza była też doskonałą okazją do integracji z uczniami z Ukrainy.
17 marca, jak co roku, obchodziliśmy w Naszej szkole Dzień Świętego Patryka - patrona Irlandii. W tym dniu kolor zielony dominował na szkolnych korytarzach, wielu uczniów założyło zielone ubrania. Zapewne niewiele tradycyjnych uszczypnięć można było wykonać za brak zielonego stroju. Spotkać można było nawet Leprikona biegającego na parterze naszej szkoły, którego strój wiernie odwzorowała uczennica klasy pierwszej. Nauczyciele języka angielskiego ogłosili konkurs na plakat dotyczący Dnia Świętego Patryka, prezentujący związane z nim tradycje, legendy oraz historię Świętego Patryka. Uczniowie przygotowali plakaty zdobiące szkolną gazetkę, na jednym z nich widniał piękny szkic Leprikona autorstwa uczennicy klasy szóstej. W trakcie lekcji uczniowie klas młodszych obejrzeli prezentację o obchodach narodowego święta Irlandii oraz zapoznali się z działalnością Patryka dotyczącą krzewienia chrześcijaństwa wśród Irlandczyków. Uczniowie poznali znaczenie trójlistnej koniczyny -wykorzystanej przez Świętego Patryka do wytłumaczenia niewierzącym dogmatu Trójcy Świętej, a słuchając piosenki o Leprikonie, nauczyli się kilku angielskich słówek, oznaczających części garderoby skrzata. Dzień Świętego Patryka, obchodzony w naszej szkole był okazją do poznania elementów Irlandzkiej kultury, ciekawej historii świętego oraz związanych z nią współczesnych zwyczajów. Pragniemy w kolejnych latach oraz przy podobnych okazjach opowiadać naszym uczniom o zwyczajach krajów anglojęzycznych, gdyż są one ciekawym i wartościowym sposobem do zajrzenia w głąb historii, kultury oraz języka angielskiego.
15 marca 2022 r. na lekcji języka polskiego piątoklasiści wcielili się w greckie bóstwa. Uczniowie pięknie przebrani za bogów i boginie, z atrybutami w dłoni, prezentowali wybraną postać z mitologii greckiej. Wśród bogów znaleźli się: Zeus, Hera, Posejdon, Afrodyta, Apollo, Hefajstos, Dionizos, Tanatos, Hestia, Artemida, Hermes, Atena, Ares, Demeter. W ramach utrwalenia wiadomości o starożytnej Grecji osoby chętne przygotowały zagadki, na podstawie których pozostali uczniowie odpowiadali na pytania. Wszyscy pięknie się zaprezentowali i w atmosferze ogólnej radości, zostały wykonane pamiątkowe fotografie.
Nasi pierwszoklasiści uczestniczą w ogólnopolskim projekcie „Mała książka – wielki człowiek”, który jest realizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pod honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Rzecznika Praw Dziecka. Celem kampanii „Mała książka – wielki człowiek” realizowanej od 2017 roku przez Instytut Książki jest zaszczepianie w dzieciach miłości do książek.
W ramach projektu każdy uczeń pierwszej klasy otrzymał wyjątkowy prezent – Wyprawkę Czytelniczą. W Wyprawce dla Pierwszaka znajduje się książka: „Pierwsze abecadło”, broszura informacyjna dla rodziców i opiekunów: „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” oraz kreatywny alfabet. Otrzymane książki na pewno zachęcą naszych najmłodszych uczniów do poznawania liter oraz samodzielnego czytania.
Serdecznie zapraszamy na dodatkowe zajęcia sportowe, które odbywają się w naszej szkole w dwóch formach:
Na zajęcia zapraszamy następujące klasy:
Szczegółowych informacji udzielają nauczyciele wychowania fizycznego.
Wszyscy pracownicy naszej szkoły zaangażowali się w niesienie pomocy dla Ukrainy...
Przygotowaliśmy i przekazaliśmy 10 paczek do Parafii Trójcy Przenajświętszej w Chełmie Śląskim, które zostaną przekazane poprzez Caritas potrzebującym na Ukrainie.
Dziękujemy za okazane serce
Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Augusta Kardynała Hlonda w Chełmie Śląskim, informuje, że w dniach
od 28 lutego do 18 marca 2022 r. trwa rekrutacja do klasy I na rok szkolny 2022/2023.
Dzieci zamieszkałe w obwodzie przyjmowane są na podstawie KARTY ZAPISU DZIECKA. Dzieci zamieszkałe poza obwodem przyjmowane będą, jeśli szkoła dysponować będzie wolnymi miejscami, na podstawie WNIOSKU O PRZYJĘCIE DZIECKA.
Dokumenty należy składać do 18.03.2022 roku w godzinach od 800 do 1500 do skrzynki przy wejściu głównym do szkoły lub przez pocztę e-mail na adres: sp1chelmsl@gmail.com
Więcej informacji znajduje się w zakładce REKRUTACJA (kliknij w ten wiersz).
Serdecznie zapraszamy!
Uczniowie naszej szkoły brali udział w konkursie ekologicznym pod tytułem "Segregujemy odpady!". Zadaniem konkursowym dla klas IV-VI było stworzenie komiksu nawiązującego do zasad prawidłowej segregacji śmieci. Powstały piękne i - co ważne - pouczające komiksy, które teraz zdobią korytarz szkolny. Komisja konkursowa, w której skład wchodzili nauczyciele biologii, języka polskiego i plastyki wyłonili autorów trzech najlepszych prac. Pierwsze miejsce zdobyła Julia Szlauer - uczennica klasy VI, drugie miejsce zajął Igor Zieliński z klasy IV, a trzecie miejsce Natalia Szlauer z klasy VI.
Z kolei uczniowie klasy VII-ej i VIII-ej mogli stworzyć opowiadania "Mój świat za 20 lat", które również miały nawiązywać do skutków nieprawidłowego segregowania śmieci. Temu niewątpliwie trudnemu zadaniu podjęła się uczennica klasy VIII, Antonina Krzystanek, zdobywając jednocześnie pierwsze miejsce. Zwycięzcą serdecznie gratulujemy!!!
W ogólnopolskim konkursie z języka angielskiego ,,Forget-me-not" pod patronatem czasopisma ,,Języki obce w szkole" wzięły udział dwie uczennice z klasy 3: Dorota Adamus i Maja Kasperek. Obydwie dziewczynki otrzymały dyplom uznania za uzyskanie wysokiego wyniku. Test był na poziomie uczniów klasy IV. Gratulujemy naszym uczennicom i życzymy dalszych sukcesów!